Ynt: HV9910 devresinde kırpmaya engel olamıyorum ?

Başlatan nightblue_35, 06 Temmuz 2012, 10:46:01

nightblue_35

Arkadaşlar merhaba ben aranıza yeni katıldım forum u yeni keşfedebildim.Adım Nihat İzmirde elektronik aydınlatma üzerine çalışıyorum bu zamana kadar yaptığım driver lerde zxld13.. serisi ve pt4115 gibi driver entegreleri kullandım son olarak hv9910 entegresi ile bir devre tasarladım alüminyum pcb ye fakat bir sorunla karşılaştım her ne kadar kompanent değerleriyle veya frekansıyla oynasam bile bir türlü bu sorunu çözemedim....

Sorun şu; 4 led kullanarak akımı 500 ma sınırladım

Devreyi datashette ki gibi alüminyum pcb ye dizayn ettiğimde 23,5 V ile 23,7V arasında kırpma yapıyor. Ve devre hangi voltaj da olursa olsun elimizi kaideye deydiğimiz anda kırpıyor.Devremizin datasheet ini incelediğimiz zaman 30kHz ile120kHz arası çalışıyor.402 K ohm luk direncin değerini arttırıp 750k ohm yapıp frekansı düşürdüm bu dirence paralel 100 nf kondansatör bağladığımda titreme kesildi fakat bu seferde 18 v civarı kırpma yapıyor ne yaparsam yapayım kırpmaya engel olamıyorum.

Sonuç olarak devremde kırpmalar var bunların önüne geçemiyorum.Bununla ilgili bana yardımcı olursanız sevinirim.

Kullanılan malzemeler şunlardır;

IRFR 024N Mosfet           ..................................1 Adet

HV9910 Entegre              ..................................1 Adet

10 Uf 50V smd kond       ...................................1 Adet

1,8 A 220Uhenry Bobin   ...................................1 Adet

S2 Diyot (SMD) ..............................................1Adet

SS14 Diyot (SMD) ..........................................1Adet

390K ¼ W Direnç (SMD) ...................................2Adet (402k yerine seri)

2K2 ¼ W Direnç (SMD) ....................................1Adet (Vdd pwm arası)

R27 ¼ W Direnç (SMD) ....................................1Adet

100 NF Kondansatör (SMD) ..............................1Adet

100 NF Kondansatör (Radial)  ............................1Adet (402 k dirence paralel takılan)

mesaj birleştirme:: 06 Temmuz 2012, 17:54:11

güncel.

pisayisi

Alıntı yapılan: OG - 03 Temmuz 2012, 13:56:20
https://hotfile.com/dl/162058383/bc70701/HV9910AS.exe.html

Daha önce 3x1w led başlığında böyle bir program yayınlanmıştı bu entegrelerin hesaplanması ile ilgili olarak. Birde kullandığınız tam şemayı yayınlarrsanız daha sağlıklı bilgi verilebilir.

https://www.picproje.org/index.php/topic,40262.msg296079.html#msg296079
Murat

nightblue_35

Devrem datasheet teki çizimle aynı bu sebepten kullandığım malzemenin listesini koydum.Ama en kısa zamanda şemayıda yüklerim.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

pisayisi

Katalog bilgilerinde VDD pininden en fazla 1ma çekebileceğiniz yazmakta şu durumda 7.5/2.2k =3.4 ma yapar.pwm duty yüksek olduğunda  normal sınırın 3.4 katına kadar aşılmakta. Bu durumda 2.2 k lık direncin  en az 7.5 k lık değerlerde olması gerekir. Bu durumda pwm sürme ile ilgili sıkıntı çıkar mı onu da irdelemek gerekebilir.
Murat

nightblue_35

Alıntı yapılan: pisayisi - 09 Temmuz 2012, 15:35:13
Katalog bilgilerinde VDD pininden en fazla 1ma çekebileceğiniz yazmakta şu durumda 7.5/2.2k =3.4 ma yapar.pwm duty yüksek olduğunda  normal sınırın 3.4 katına kadar aşılmakta. Bu durumda 2.2 k lık direncin  en az 7.5 k lık değerlerde olması gerekir. Bu durumda pwm sürme ile ilgili sıkıntı çıkar mı onu da irdelemek gerekebilir.
Alıntı yapılan: nightblue_35 - 09 Temmuz 2012, 13:39:22
Devremin şeması...   [IMG]http://img35.imageshack.us/img35/791/hrrtt.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

Direnci 7,5 k dan tut 100k kadar değiştirdim banamısın demiyor hala kırpma yapıyor.Bugün 8 nolu pine bağlı direnci 10k civarı yaptım ve gnd ye değilde mosfetin gate ucuna bağladım biraz düzeldi fakat akımı kıstı.

pisayisi

PWM girişinde sorun yok gibi görünse de 1ma lik azami akım değeri bence optoyu beslemek için yeterli gelmemekte. osilatör frekansını belirleyen 8 nolu pine kapasite bağlamadan deneme yaptınız mı? Yada pwm hiç kullanmadan full aydınlık durumda benzer sorun oluyor mu?
Murat

OG

Asıl şemadan şaşmayın, bu eleman iyi çalışan bir eleman, patatesleri hariç. Piyasada bolca patates soğan var.  :)

PWM sürüyorsanız 500Hz sınırını geçmeyin. Hatta yanlış hatırlamıyorsam 450Hz falan dı denemiştim, geçmeyin.

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

nightblue_35

Alıntı yapılan: pisayisi - 10 Temmuz 2012, 00:31:55
PWM girişinde sorun yok gibi görünse de 1ma lik azami akım değeri bence optoyu beslemek için yeterli gelmemekte. osilatör frekansını belirleyen 8 nolu pine kapasite bağlamadan deneme yaptınız mı? Yada pwm hiç kullanmadan full aydınlık durumda benzer sorun oluyor mu?
Devreyi full aydınlıkta bir sorun yok sadece 18 - 18,5 arası kırpma yapıyor 8 nolu pine kapasite varken, bu kapasita bağlı değil iken 23,5 - 23,8 volt arası kırpma yapıyor. Optodan dimleme yapsamda aynı beslemeden güç kaynağından kısıyorum burdada aynı...

Alıntı yapılan: OG - 10 Temmuz 2012, 00:40:36
Asıl şemadan şaşmayın, bu eleman iyi çalışan bir eleman, patatesleri hariç. Piyasada bolca patates soğan var.  :)

PWM sürüyorsanız 500Hz sınırını geçmeyin. Hatta yanlış hatırlamıyorsam 450Hz falan dı denemiştim, geçmeyin.

Sadece pwm de kırpma değil, güç kaynağından beslemeyi kısıyorum bahsettiğim voltaj aralığında yine kırpıyor.

alikoz

kardeş 2 nolu pindeki 100nF kondansatörünü yükselt sorun düzelecektir