Köhler Sayaç Okuma Programının Oluşturulması

Başlatan bsahan, 10 Temmuz 2012, 11:31:02

bsahan

Merhabalar,

Daha önce açılmış konular olmasına rağmen tekrar açmak istedim çünkü eski konular artık aktif durumda değiller.

Benim projem: Birden fazla Köhler AEL.TF09 model sayaçları rs485/usb dönüştürücü vasıtasıyla kendi hazırladığım arayüz (Java kullanıyorum) ile database'e gömerek buradan istenilen değerlerin okunabilmesi. Ayrıca program belli periyotlar ile sayaçtan verileri otomatik alacak.

Problem: Sayaca nasıl veri göndereceğim hangi verileri göndereceğim ve bana nasıl bir cevap verecek ben bu cevapları nasıl işe yarar hale dönüştüreceğim.

Umarım projeyi biran önce bitirebilirim ve forumda diğer arkadaşların da faydalanabilmesi için paylaşırım.

Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.
Paylaşmak güzeldir.

medelog

http://www.istanbulyazilim.com/index.php?islem=__URUN__15&parent_id=73 

bir arkadaşım şu adresteki converterı kohler sayac için kullanmıştı. tabii özel yazılımı ile birlikte veriliyor. siz sadece elektrik sayaçlarına rs485 üzerinden bağlanıp bilgileri alıyorsunuz.
"Gezdim Halep ile Şamı, Eyledim ilmi talep, Meğer ilim bir hiç imiş, İllâ edep illâ edep. " Yunus EMRE

bsahan

İlginiz için teşekkür ederim.  Aslında sıkıntı kendi yazılımımı kendim yapma kısmında. Ürünü biraz incelemeye çalıştım ama malesef bu da işimi görmemekte.  Ayrıca firmayla görüştüğüm zaman sağolsunlar sıfır yardım ile karşılaştım. Eee tabi herkes kendi ekmeğinin peşinde :)
Paylaşmak güzeldir.

Salih

Köhler sayaç haberleşmesiyle, Makel sayaç haberleşmesi aynıysa, ben makel'le
ilgili küçük bir program yazmıştım.

Makel tek fazlı sayaç için yaptığım işlemler.
Ben tek sayaç için  işlem yaptım.

Önce PC'yi Usb-485 dönüştürücü ile sayaca bağlıyoruz.

Seri Port'u şu şekilde ayarlıyoruz.
Baud Rate  : 300
Paritiy        : Even
Bit              : 7
StopBit       : 1
Bu ayarlar sayaçla haberleştik den sonra değiştirilebiliyor ama ben değiştirmeden kullandım.

İlk önce sayac seri numarası içeren string gönderiliyor.
'/?MSY15669925!'+#13#10 gönderilen  stringinlerin sonuna 13+10 ascii değerli karakterlerin eklenmesi isteniyor.
Bu işlem istenen sayaç da oturum açmış oluyor.

200 ms saniye sonra aşağıdaki stringi yolladım.

#6+'000'+#13#10  Programı Delphi ile yazdığım için kodlar Delphi'ye göredir.

belli bir süre sonra cevaplar gelmeye başlıyor.
Toplam 24 satırlık bilgi geliyor. Her satırın sonunda yine #13#10 karakterleri var.
Bu karakterler yardımı ile satırlar ayrılmış oluyor.
Her satırda ayrı bir bilgi var. Şu anda ayrıntısını bilmiyorum.
7. satırda toplam enerji bilgisi var ben sadece bunu kullandım.
Haberleşmenin sürekli olmasını istiyorsak.
24. satırdan sonra aşağıdaki stringi 100ms gecikmeyle gönderiyoruz.
'/?!'+#13#10
Böyle yaptığımızda sürekli 24 satır gelmeye devam ediyor.

bsahan

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgi işime yarayacaktır. Karşıma çıkan neredeyse tüm sayaç okuma konularında delphiden bahsediliyor ben neden javayı seçtiğimi anlamadım :) Bir de com port haberleşme sıkıntısını giderebilsem birşeyler rayına oturacak gibi ama ...
Paylaşmak güzeldir.

Salih

Alıntı yapılan: bsahan - 12 Temmuz 2012, 17:06:43
Teşekkür ederim verdiğiniz bilgi işime yarayacaktır. Karşıma çıkan neredeyse tüm sayaç okuma konularında delphiden bahsediliyor ben neden javayı seçtiğimi anlamadım :) Bir de com port haberleşme sıkıntısını giderebilsem birşeyler rayına oturacak gibi ama ...

Com Porta erişip, düzgün kullanabiliyorsanız. Java olmuş, Delphi olmuş fark etmez.