yeni başlayanlara devre önerisi olan?

Başlatan Silas, 16 Temmuz 2012, 00:01:44

Silas

hobi devre mi diyorlar ne o tür devrelerden yapmak istiyorum.yapabileceğim bir devre önerebilir misiniz?henüz yeniyim.

muratdu

atioky_216

Genelde adettir karaşimşek devresi yapmak  başlarda ;D
Temel devre elemanları ile yanıp sönen devre ilk çalıştırıldaki duygular yazı ile tarif edilemez....

Erdem

Aslında bu sorunun cevabı ne kadar yeni başlayan olduğunuza göre değişebilir.

Tübitak'ın kendimiz yapalım bölümünde tam yeni başlayanlar için ilginç ve güzel projeler var.

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/index.htm

Eğer yabancı diliniz varsa Make Electronics kitabını tavsiye edebilirim. İlkönce uygulamaları yapıyorsunuz sonra teori kısmını anlatıyor.

http://amzn.com/0596153740

Eğer -- azcık kıdemli-- yeni başlayan grubuna giriyorsanız burada böyle eğlenceli, öğretici uygulamalar var.

İşte içerisinde uzaktan kumandalı helikopter için uzaktan kumandadan tutun dokunmatik ekrana kadar birbirinden ilginç uygulamaların bulunduğu Cornell Üniversitenin internet sayfası:

http://people.ece.cornell.edu/land/courses/ece4760/FinalProjects

Gene Türkçe kaynaklar arasında Güçlü Tugay'ın Elektronik hobi kitabı da sıfırdan başlayarak paralel port ile başlayıp mikro denetleyicilere kadar hobi devre yapımını anlatıyor. Ama bazı eksiklikleri de yok değil. Örneğin kitaptaki uygulamaları değiştirip derlemek için fi tarihinden kalmış Visual Basic 6.0 geliştirme ortamı gerekiyor. Ayrıca yeni başlayanlar için -- ki benim okuduğum ilk elektronik kitabı da bu kitaptı ;) -- teori kısmını yeterli derecede açık anlattığını düşünmüyorum. Konuları çok kısaltarak özetleyerek geçiyor.

Diğer taraftan sırf elektronik konusunda verdiği  ilginç fikirler, bakış açısı yüzünden alınabilir. Örneğin ev otomasyonu, CmuCAM vs..

serhat1990

Bence 555 ' li zamanlayıcı yapabilirsin. Ben ilk zamanlayıcı yapmıştım. Eğlenceliydi baya :)

Sonra 0-99 sayıcı , saat , vs vs uzayıp gider bilesin ki sonu çalıştıktan sonra sonu gelmez :)

Silas

ilk kez böyle bir işe başlama kararı alıyorum düzey olarak en baş neresiyse ordayım.    yanıtlarınız için teşekkürler.

Tagli

Ben 16F84 ve kara şimşek ile başlamıştım. Yanımda bir arkadaş da vardı ilk denemeyi yaparken. Çok heyecanlanıp videosunu çekmiştik. Arada sırada denk gelir, izler gülerim.
Gökçe Tağlıoğlu

serhat1990

Alıntı yapılan: Tagli - 17 Temmuz 2012, 17:21:48
Ben 16F84 ve kara şimşek ile başlamıştım. Yanımda bir arkadaş da vardı ilk denemeyi yaparken. Çok heyecanlanıp videosunu çekmiştik. Arada sırada denk gelir, izler gülerim.

Hocam benimde ilk 16f84 ile karaşimşek videom var :) Çok başka birşey. Hiç birşey  ilk kez alınan tadı vermiyor.

İlk led yak söndür.
İlk RF uygulaması.
İlk kez lcd'ye yazı yazmak.
İlk kez PC ile işlemci arası haberleşme vs vs. Unutulmuyor :) :)

yasinkir55

Meşhurrrr Kara Şimşek, Kapı alarım, Röle eli ışık kontrol, LCD kullanarak ışık kontrol PIC kullanmadan yapabileceğin şeyler sınırlı ve cok karışık zaman alacak devreler olur. :=)
Üniversite'de Benden Yardımını Esirgemeyen Sn. Serdar ÇİÇEK Hocama Çok Teşekkür Ederim. Bu Seviyeye Gelmemde Yardımları Kişisel Olarak Gelişmemde Hocama Tekrardan Çok Teşekkürlerimi Sunarım :)

MC_Skywalker

önce kendine 0-12V arası bir güç kaynağı yapman çok daha isabetli olur.

ses frekans amplifikatörü yapmanı da tavsiye ederim. okulda bayağı yapmıştım.

muratdu

Ben flip-flop yapmıştım. 2 transistör 2 led vs... ve transistörlerin bacaklarını yanlış bağlamıştım :) dakika 1 gol 1, ondan sonra beyz kollektör emitör nedir öğrenmiştim. Şiddetle tavsiye ederim.