Kondansatörle mi Gerilim Bölücü Oluşturmak Daha Mantıklı Yoksa Dirençlemi?

Başlatan mavikaplan, 21 Temmuz 2012, 03:30:27

mavikaplan

Arkadaşlar iki eşit değerdeki kondansatörü seri bağlayıp gerilimi böldürmek mi daha avantajlı yoksa iki adet seri direnci bağlayarak mı?

Kondansatör enerji harcamadığı için bana göre daha avantajlı, dirençte gerilimi böldürdüğümüzde dirençler üzerine enerji harcanıyor bundan dolayı bir kayıp var. Ben böyle düşündüm, düşüncem doğrumudur acaba? :)

alper.y

Merhaba,

Eğer DC gerilim uyguluyorsanız, kondansatörler ile gerilim bölüp, onu kullanmanız pek mümkün değil. Çünkü kondansatörler bir süre sonra dolacak ve akım geçirmeyecektir. Eğer ne amaçla gerilim bölmek istediğinizi söyleyebilirseniz daha rahat yardımcı olunabilir.

Saygılarımla
Alper

Eren Eraslan

Alıntı yapılan: alper.y - 21 Temmuz 2012, 04:55:24
Merhaba,

Eğer DC gerilim uyguluyorsanız, kondansatörler ile gerilim bölüp, onu kullanmanız pek mümkün değil. Çünkü kondansatörler bir süre sonra dolacak ve akım geçirmeyecektir. Eğer ne amaçla gerilim bölmek istediğinizi söyleyebilirseniz daha rahat yardımcı olunabilir.

Saygılarımla
Alper
Hocam seri baglandiktan sonra akım geçirmiyor dediniz,  bu yüzden mi çoğunlukla paralel baglaniliyor?
insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

atioky_216

kapasite akım  formulune bakarsan akımın değeri gerilimin zamanla değişimine baglı, paralel baglmaya gelirsek dış ortamların hızlı değişime baglı olarak yavas tepki veren kapasite(yavas boşalan vs.) sabit gerilim kaynagı gibi iş yapacaktır. Tabi kullanımı sadece bundan değil

F.T

iki seri direnç ve dirençler üzerine birer kondansatör atmak.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

mavikaplan

Alıntı yapılan: alper.y - 21 Temmuz 2012, 04:55:24
Merhaba,

Saygılarımla
Alper

Hayır, Ac gerilim uygulayacağım, DC gerilimde açık devre davrandığını bende biliyorum :D. Dc gerilimde böyle bir işlem yapılamaz.

Ama dediğim mantıklı değilmi , Dirençle gerilim böldüğümde direncin güç harcamasından dolayı bir kayıp meydana geliyor ama kondansatörle böldürürsem herhangi bir güç harcamadığım için teorik olarak sıfır kayıpla gerilimi ikiye bölebiliyorum. Bu dediğim doğrumu değilmi, henüz bir cevab alamadım?

F.T

hadi sıfırı elde ettin  :D hiçmi akım çekmiyeceksin 0 dan   ;D çok dengeli bir bölünme olmaz.akım çektikçe 0 ın kayma yapar. ;D
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

mavikaplan

Alıntı yapılan: ferittt - 21 Temmuz 2012, 12:42:12
hadi sıfırı elde ettin  :D hiçmi akım çekmiyeceksin 0 dan   ;D çok dengeli bir bölünme olmaz.akım çektikçe 0 ın kayma yapar. ;D

Dedinizi tam anlayamadım, kondansatör yatay eksende gerilimi 90 derece geriye kaydırdığı için akımıda ancak 90 derece sonra alabilirsin ama bu bence bir sorun değil. 90 derece beklersin nolacak :).

alper.y

AC ise kullanabilirsiniz. Fakat direnç bölümünde olduğu gibi gerilim alacağınız noktadan eşdeğer bir seri empedans gelecektir. Bu da çekeceğiniz akımı sınırlandıracak ve böldüğünüz voltajı değiştirecektir. Ne amaçla voltaj bölme işlemi yapacağınızı bu yüzden sormuştum. Bölünmüş voltaj ile ne besleyeceksiniz?

mavikaplan

Alıntı yapılan: alper.y - 21 Temmuz 2012, 18:02:25
AC ise kullanabilirsiniz. Fakat direnç bölümünde olduğu gibi gerilim alacağınız noktadan eşdeğer bir seri empedans gelecektir. Bu da çekeceğiniz akımı sınırlandıracak ve böldüğünüz voltajı değiştirecektir. Ne amaçla voltaj bölme işlemi yapacağınızı bu yüzden sormuştum. Bölünmüş voltaj ile ne besleyeceksiniz?

Şuan böyle bir devre kurmayacağım benim merak ettiğim dirençle gerilim böldürmek yerine kondansatörlerle gerilim böldürmenin daha mantıklı olup olmadığıyla ilgiliydi? Kondansatör teorik olarak güç harcamaz ama direnç güç harcar. Bundan dolayı gerilim bölme işleminde kondansatör daha mantıklı değilmi bunun cevabını merak etmiştim.

t2

Sorunun cevabi cekilecek akıma, beslenecek devrenin toleransina bağlı

470uF kullanacak, 0,1uA Akım çekilecekse çok mantıklı. Ama bu durumda direnç daha ucuz olur

mavikaplan

Alıntı yapılan: t2 - 21 Temmuz 2012, 21:33:26
Sorunun cevabi cekilecek akıma, beslenecek devrenin toleransina bağlı

470uF kullanacak, 0,1uA Akım çekilecekse çok mantıklı. Ama bu durumda direnç daha ucuz olur

Çekilecek olan akımın değerine göre kondansatör değeri ayarlanır. Akımla tam olarak ne alakası var biraz açıklarmısınız?

t2

tam olarak alakasını bilmiyorum. pratik bilgi olarak cevapladım.

Akım çekilirken bir yandan kondansatör dolabilmeli. Direk kaynağa bağlı şak diye dolar sorun nedir? diye düşünebilirsiniz.
Kondansatör boşalınca üzerindeki gerilim de düşmüş olur regülasyon kalmaz zaten. çekilen akım kesik kesik oluyorsa gerilim de kesik kesik olur. anında dolduğunu varsaysak da akım yetmeyebilir. aslında akım değil de kondansatörde depolanan enerjiyi dikkate almak gerek. Bölünen gerilimden ne kadar enerji çekilecek?

Kondansatörden DC gerilim bölücü olabilseydi illa ki duyar ve kullanırdık. AC gerilimde düşük akımlar için kullanılaibilir.

mufitsozen

Alıntı yapılan: mavikaplan - 21 Temmuz 2012, 22:20:14
Çekilecek olan akımın değerine göre kondansatör değeri ayarlanır. Akımla tam olarak ne alakası var biraz açıklarmısınız?

akim degerine gore deger ayarlanamaz. sonucta kondansator yapildigi fiziksel dielektrik materyal , yasi, vb faktorler yuzunden cok degisken ozellikleri vardir.

ESR, ESL ne demek, bunlari arastirarak ise basla.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

alper.y

DC beslemede devre "steady state" durumuna yani ilk başta görününen "transient" kısmını geçip, stabil duruma geldiği zaman kapasitörler açık devre olarak davranacağından gerilim bölücü olarak kullanamayacağımızı siz de belirtmiştiniz. Onun için DC durumunu geçiyorum.

AC beslemede de şöyle bir devremiz olsun diyelim.

Faz (Vin) ------|C1|--------------------|C2|----------Nötr.
                                           |
                                           |
                                       -------
                                      |   Z   |
                                      --------
                                           |
                                           |
                                         Nötr

Yani Faz ile nötr arasında iki adet seri kapasitörümüz var ve ortasından bir çıkış alıyoruz basitçe. Ve o çıkışa Z empedansında bir yük bağlamışız. Thévenin teoremine göre (http://tr.wikipedia.org/wiki/Thevenin_teoremi) devreyi şöyle modelleyebiliriz:

Vth---------|Zth|-------|Z|-------Nötr

Burada Vth değerimiz Vth = Vin * Z2/(Z1+Z2) olacaktır. Z1 ve Z2 sırasıyla C1 ve C2 kondansatörlerinin oluşturacağı empedanstır. Zx=1/(2*pi*f*Cx) olacaktır. (İdeal kapasitör)

Zth ise Z1//Z2 yani Z1*Z2/(Z1+Z2) olacaktır.

Burada olacak olay şudur ki eğer Z sonsuz büyüklükte ise, mesela bir voltmetrenin empedansını sonsuz olarak kabul edebiliriz, bu durumda Zth üzerinden hiç akım geçmeyeceğinden iki kapasitör arasından alacağımız voltaj direkt olarak C1 ve C2 arasındaki oranla ayarladığımız değer olacaktır. Fakat Z yükümüz sonsuz olmadığı sürece ki pratikte olacak olan budur, yukarıdaki eşdeğer devrede oluşacak akım Zth üzerinde voltaj oluşmasına sebep olacak ve Z yüküne düşen voltaj azalacaktır. Yani ne kadar düşük Z değerli bir yük bağlarsak kapasitörler ile ayarladığımız (yüksüz iken yani Z sonsuz iken) voltaj düşecektir. Yükün akım çekmesi voltajı düşürecektir. Bu düşümü azaltmak için Zth değerini yani Z1 ve Z2 değerini düşürmemiz gerekecektir. Bu da C1 ve C2'nin artması yani daha büyük kapasitörler kullanılması ile mümkündür.  Maaliyetler de göz önünde bulundurularak kapasitör-direnç tercihi yapılabilir.

Umarım açıklayıcı olmuştur.  :)