Kaliteli smd kondansatörleri kim satıyor?

Başlatan zakbay, 22 Temmuz 2012, 12:16:37

zakbay

Arkadaşlar merhaba
Daha önce bir ithalatçıdan aldığım smd 100nf lar zamanla 1-3-5 ay sonra dirence dönüşüyor diye epeydir normal 100nf kullanıyordum.
Örneğin reset bacağına 100nf kullanmışım bir süre sonra pullup olan 10k dan daha düşük bir değere düşüyor mcu hiç çalışmıyor :)
şimdi yer sorunundan dolayı smd kullanmam gerekiyor hangi firmaları tavsiye edersiniz.

Tek dostum çalışmak...

arm-beginner

Anlatıklarından kafamda birşey canlanmadı ... ama soruna gelince:
http://www.cemenardagul.com/ Web sayfalarında bir tık yok, sadece iletişim bilgileri için verdim.
Kondensatör fiyatlarını şimdi hatırlamiyorum, ama bir rulo 0603 veya 0805 %1 direnç için 7 USD civarında birşey ödemişdim son kes.
Şu ana kadar hep marka verdiler bana. Yani Vishay gibi.

Eklenti: Rulo 4.000 adet içeriyor. Dikkat! "4.000 adetlik rulo istiyorum" demesen, sana daha büyük bir rulo vermeye çalışıyorlar; ve stokları biraz uzakda olduğu için, "hayır, onu istemiyorum" diyemiyorsun :)

zakbay

Alıntı YapAnlatıklarından kafamda birşey canlanmadı

Hocam bildiğiniz 100nf smd kondansatörleri devreye taktıktan bir kaç zaman sonra
100R  - 1k gibi  direnç değerleri ölçüyorum.

Birde dediğiniz yerden alıp deneyeyim

iyi çalışmalar

Tek dostum çalışmak...

z

100n lari ne tip bir devrenin neresinde kullaniyorsunuz da kapasitorler bozuluyor?

Bugune dek 5v beslemeye bagladigim 805 paket 100n lar sadece iki kez pcb yi de kullanilamayacak olcude yakarak bozuldu. Bunun disinda hic sorun yasamadim.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

arm-beginner

Alıntı yapılan: zakbay - 22 Temmuz 2012, 15:22:22
... devreye taktıktan bir kaç zaman sonra  100R  - 1k gibi  direnç değerleri ölçüyorum.
"Mümkünatı yok!" diyecem, ama ölçtüm diyorsun.
PCB'den söktün ve öylemi ölçtün? Yoksa devrenin üzerindenmi ölçtün? Devrenin üzerindeyken ölçtüysen, verdiğin yukardaki örnekde MCU girişin empedansını ölçmüşündür.

Tek aklıma gelen: acaba 6,3V kondensatörmü kullanıyorsun ve programlama esnasında yüksek voltajmı oraya veriyrosun? PIC kullanmiyorum, ama sanki onlar programlanırken RESET pinde 13V veriliyor diye birşeyler kafamda geziniyor. Bu durumda tabii kondensatörü bozarsın.

TA7R

Elektronik piyasamız nedense berbat komponentlerle doldu taştı , bu konu ciddi bir sorun adamlar " ne varmış üniversitelere bile bundan veriyoruz" diyorlar. Artık bir direnç bir seramik kondansatör için bile ebay veya ABD komponent satıcılarına mürecaat gerekiyor. 80 li yılları özlemle yaad etmemek elde değil . O yıllarda piyasada olan kalite ve çeşitin yüzde biri yok .

zakbay

Müşteriye yolladığım cihaz bir süre sonra arızalı diye geliyor tık yok
herşey normal voltaj vs reset pinini ölçüyorum 5 voltun altında bazıları 0 a çok yakın kondansatörü söküp ölçüyorum olmaması gereken alakasız bir direnç ölçüyorum değiştirdikten sonra herşey normal

analog girişlerde kullandığım kondansatörde aynı sorunu yaşamışlığımda var.

Bunlar tespit edebildiklerim. Kart üzerinde programlama yapmıyorum dışarıda programlama yapıyorum
Tek dostum çalışmak...

erkan614

özdisandan alıyorum samsung marka getiriyor smd leri çok memnunum
eğer yüksek adet almıycaksanız özdisan karaköy şubesinden isteyin orda tek makara veriyorlar

camby

Ceramic Capacitor Impedance

Ölçü aletinde ( DC şartlarda ) Mohm değerleri ölçüyorum ben.