300 volt dc yi bir osilatör ile sürmek

Başlatan mehmet254, 25 Temmuz 2012, 22:52:05

mehmet254

Arkadaşlar,300 volt dc yi bir osilatör ile sürmek istiyorum,Hangi entegre hangi parçalar ile başlamalıyım,300 volt dc yüksek olduğundan,osilatör katını tasarlayamadım.İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür  ederim. ???

OG

Frekans?
Akım?

Dalga Şekli? (sinus, kare vs)
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mehmet254

Frekans,50 hz-akım 230 volt-Dalga  şekli sinüs olmalı

OG

mehmet254

OG

Sistemi basit bir şekilde linear yapabilirsin ama akım çok yüksek, çook ısı ortaya çıkar.

Onun yerine UPS lerde kullanılan sürme şekilleri ile sinuse yakın çıkış alabilirsin. UPS şemalarını araştır, forumda da konuşuldu.

https://www.google.com.tr/search?q=ups+schematic&hl=tr&client=firefox-a&hs=U2T&rls=org.mozilla:tr:official&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=M1YQULzjAcrO4QSMhICIAw&ved=0CGQQsAQ&biw=1366&bih=651

mehmet254

Evet linki öylesine bir inceledim,çoğu devreler bildik şeyler,bir kaç gün içindede tamamını incelerim,oradaki devrelerden aynısından 5-6 tanesini yapmıştım çalışmıştı.Ancak pratik olarak300vdc yi süreceğim osilatör katının  ilk giriş kısmının çözümünü bir fikir olarak verirseniz,daha çabuk ilerlemiş olurum,bu kısımda biraz çuvalladımda,

asma

Aslında bir yükünüz olmalı ve soru o yükü hangi yapıyla ve hangi elemanla kontrol edeceksiniz? şeklinde olmalıydı.
Yoksa ister 5V olsun bir osilatörle en basitinden bir transistörün kollektöründeki yükü 300V ile besleyebilirsiniz.
Yani osilatörün kaç voltta çalıştığı veya nasıl olduğu önemli değil ki.
Ben de incelemeniz için link ekliyorum:
https://320volt.com/wp-content/uploads/2009/01/12v-220v-invertor-sinus-ferit-trafo-nuve.gif
Bir de resim.  ;)
[IMG]http://img692.imageshack.us/img692/4427/hbridgeinverter.png[/img]

Soruyu yanlış anlamışta olabilirim.  ::)
Kolay gelsin.

mehmet254

Haklısınız yanlış anlama yok,son resime baktım,linki inceledim. O zaman soruyu netleştireyim.yük tekfaz motor 120 watt,230 volt,50 hz özelliğinde seri kondansatör bağlı,ama elimde 300 vdc kaynak var  hazır,bu kaynağı nasıl bir devreyle elimdeki motora bağlamalıyımki,çalışmaya  başlasın artık,motor kuzu gibi yatıyor iki haftadır,yakmamamda lazım,

asma

Asıl şimdi anlamakta zorluk çekiyorum.  :)
230V 50Hz de çalışan yardımcı sargılı (kondansatörlü) 120W motorunu şebeke gerilimi olmayan bir yerde veya mobil olarak çalıştırmak mı istiyorsun. Yada driver yapıp hız kontrol mü yapmak istiyorsun.?
Cevap ikisi için de hayır ise sen bu işin tekniğini öğrenebilmek için deneme yapmak mı isyorsun?
Benim elimde 300Vdc yok belki o yüzden garip geldi ama bunu 12 veya 24V aküden elde edebileceğim gibi şebekeden de elde ederim.
Tek iyi tarafı 5A yazmıştın  :) şimdi işler daha kolaylaştı. Linkte verdiğim şema için denenmiş ve çalışıyor bilgisi vardı. (ben denemedim)
12Vdc den 315Vdc elde edilip çalıştırılıyor. Yalnızca kontrol devresi için 12V gerekiyor. Sen 300Vdc yi nasıl elde ediyorsun, bu durumda önemli.
Sinüse benzetilmiş sinyal bu motorda nasıl sonuç verir çok ta iyi bilmiyorum. Ses frekans amplifikatörlerinde olduğu gibi iki amp. köprülenip girişine düzgün sinüs uygularsanda olur ama amp. B sınıfı olsa yaklaşık %65 verimle çalışır, giriş sinyalinde genlik değişirse çıkışta çok fazla oynama olur.
Biraz daha açıklama yaparsan olay netleşir.  ;)
Kolay gelsin.

mehmet254

Özet,Burada bir motor var 230 v-50 hz-120 watt kondansatörlü
Bir devre var 300vdc sağlam kesin,
Bu devreye ayrı bir kutu ile bağlı( yapmak istediğim)  bir devre daha var tam bitik,kurcalanmış,
çözmek imkansız,yağlanmış,
300 vdc ile bu motoru çalıştırmak gerekiyor.
verdiğiniz link inverter linki çok iyi ama burada yürümez,
Linkin altında çizdiğiniz resim çok beğendim,biraz açarsanız4 tr 4 diyot olan onu yapayım,motora sürelim.filtre gerekecek biliyorum,o kısmı  ben hallederim.Teşekkür ederim.

asma

Alıntı yapılan: mehmet254 - 27 Temmuz 2012, 18:36:26
Özet,Bir devre var 300vdc sağlam kesin,
300 vdc ile bu motoru çalıştırmak gerekiyor.
verdiğiniz link inverter linki çok iyi ama burada yürümez,
Belki bu burada yürür. (ne de olsa bu forumdan) :
https://www.picproje.org/index.php?topic=11795.0
Alıntı YapSen 300Vdc yi nasıl elde ediyorsun, bu durumda önemli
300Vdc demek ki yoktan var oluyor.
Bu durumda motoru 300Vdc ile çalıtırmak gerekir. Ne de olsa beleş.

nette çok çeşitli devreler arkadaş, üçfazlı olanları da işin içine katarsak bir sürü.
Monofaz inverter çıkış devrelerini yada sinyal şekillerini inceleyebilirsin.
Ama benim ingilizcem iyi değil.
Yardımcı olamam.
Kolay gelsin.

mehmet254

Evet bu link deki devre işimi görür,Teşekkür  ederim alakanıza,kolay gelsin.