Köhler Syaç İçin RS485 -RS232 Dönütürücü

Başlatan since1990, 31 Temmuz 2012, 17:01:52

since1990

İyi günler , Hayırlı Ramazanlar,
Arkadaşlar köhler firması kendi sayaçlarının uzaktan okunabilmesi için bir ücretsiz yazılım yayınladı sitesinden indirebilirsiniz. Fakat SN75176 ve max232 ile ne kadar devre kurduysam seri porttan birbirrleri ile iletişim kurduramadım. Aşağıdaki linkteki dönüştürücü işimi görmezmi?
Firmadan beni birilerine yönlendirdiler bahsettikleri rs485 çevirici 250 lira. Acaba farklı bir şeymi diye düşünmeden edemiyorum?
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

since1990

Hayır ben rs485 için olan diye belirttim. 250 Lira fiyat verdi.
Benim için basit bir okuma işlemi gerekli. Bir sayacı okutamıyorum, daha önce uğraşmış bir arkadaş bir tüyo verse alıp yürüyeceğim ama. :)
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

z

İşin içinde RS232 bağlantısı varsa taklit cihaz yapımına engel olmak amacıyla donanımsal olarak pek çok takla atılmış olabilir. (Elbette taklit edilebilir fakat amaç ordan burdan bulunan hazır çözümlerin kullanılmasının önü kesmek olabilir.)

Bunun için DTR-DSR CTR-RTS pinleri kullanılmış olabilir.

Çalışan bir cihazın şemasını çıkartmanız gerekebilir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Salih

Alıntı yapılan: z - 31 Temmuz 2012, 21:03:56
İşin içinde RS232 bağlantısı varsa taklit cihaz yapımına engel olmak amacıyla donanımsal olarak pek çok takla atılmış olabilir. (Elbette taklit edilebilir fakat amaç ordan burdan bulunan hazır çözümlerin kullanılmasının önü kesmek olabilir.)

Bunun için DTR-DSR CTR-RTS pinleri kullanılmış olabilir.

Çalışan bir cihazın şemasını çıkartmanız gerekebilir.
Köhler gibi büyük firmaların bu tür yaklaşımlarda bulunacağını zannetmiyorum.
Eğer yaparlarsa, Zaten uluslar arası aldıkları standart belgelere de uymamış olurlar.
RS-485 ile haberleşme yapabilir diyorlarsa sizinde bir dönüştürücü ile yapabilirsiniz demektir.
Ben geçenlerde Makel marka sayaçla bir haberleşme uygulaması yaptım. Dönüştürücü olarak Delta marka USB-RS485
dönüştürücü kullandım.
Problem daha çok yazılımda veya haberleşme ayarlarında olmaktadır.

z

Bahsettiğim RS232 pinleri ile yapılan oyunlar illegal şeyler değilki. Standartlarda yeri var. Donanımsal el sıkışmayı aldatan basit hileler fakat yaygın olarak kullanılıyor.  RS232 olan her yerde bu sorun olur. Adam 3 telle haberleşme yapmaya çalışır beceremez. Çok örnek gördüm. CNC cihazlarına program atamayan, PC ye bağlı RS232 interfaceli printeri çalıştıramayan, terminali server ile konuşturamayan vs vs vs. Sebebi bahsettiğim durum.

RS232 sadece RX, TX ve Gnd den ibaret değil. Bu en basit kullanım şekli. Diğer pinleri de kullanan yapılar da standart kullanım şekillerinden, ancak genel amaçlı 3 kablolu sistemleri bu amaçla kullanmaya kalktığınızda haberleşemezsiniz çünkü yazılım handshake işlemini yapamaz ve iletişimi başlatmaz.

Bahsettiğim aldatmaca kablonun öteki ucunda yapılacak basit köprülemelerden ibaret. Gönderen sistem handshake sinyallerini kablodan geri döndürür ve sanki karşı taraf handshae cevabı vermiş gibi durum oluşturulur.

Bu tür sayaçların hepsi tek bir yazılımla haberleşiyormu? Eğer haberleşmiyorsa dikkatinize getirdiğim konuyu düşünmeniz gerekir.

Null modem vs gibi konulara bir göz atın.

http://www.lammertbies.nl/comm/info/RS-232_null_modem.html

Salih

Alıntı yapılan: z - 01 Ağustos 2012, 15:49:49
Bahsettiğim RS232 pinleri ile yapılan oyunlar illegal şeyler değilki. Standartlarda yeri var. Donanımsal el sıkışmayı aldatan basit hileler fakat yaygın olarak kullanılıyor.  RS232 olan her yerde bu sorun olur. Adam 3 telle haberleşme yapmaya çalışır beceremez. Çok örnek gördüm. CNC cihazlarına program atamayan, PC ye bağlı RS232 interfaceli printeri çalıştıramayan, terminali server ile konuşturamayan vs vs vs. Sebebi bahsettiğim durum.

RS232 sadece RX, TX ve Gnd den ibaret değil. Bu en basit kullanım şekli. Diğer pinleri de kullanan yapılar da standart kullanım şekillerinden, ancak genel amaçlı 3 kablolu sistemleri bu amaçla kullanmaya kalktığınızda haberleşemezsiniz çünkü yazılım handshake işlemini yapamaz ve iletişimi başlatmaz.

Bahsettiğim aldatmaca kablonun öteki ucunda yapılacak basit köprülemelerden ibaret. Gönderen sistem handshake sinyallerini kablodan geri döndürür ve sanki karşı taraf handshae cevabı vermiş gibi durum oluşturulur.

Bu tür sayaçların hepsi tek bir yazılımla haberleşiyormu? Eğer haberleşmiyorsa dikkatinize getirdiğim konuyu düşünmeniz gerekir.

Null modem vs gibi konulara bir göz atın.

http://www.lammertbies.nl/comm/info/RS-232_null_modem.html

Bildiğim kadarıyla elektronik sayaçlar, RS-485 kullanıyor. Onda da sadece iki uç var. A ve B olmak üzere. Bu iki uç için
yapabilecekleri bir şey varmı bilmiyorum.

z

Burada sayaçtan bahsetmiyoruzki.

Alıntı YapFirmadan beni birilerine yönlendirdiler bahsettikleri rs485 çevirici 250 lira. Acaba farklı bir şeymi diye düşünmeden edemiyorum?

250 Liraya satılan bir dönüştürücüyü konuşuyoruz. Sıradan dönüştürücü ile sayacı okuyamıyorsa işin içinde yukarıdaki mesajımda bahsettiğim türde bir bit yeniği olabilir diyorum.

mesaj birleştirme:: 01 Ağustos 2012, 16:44:55

Burada sayaçtan bahsetmiyoruzki.

Alıntı YapFirmadan beni birilerine yönlendirdiler bahsettikleri rs485 çevirici 250 lira. Acaba farklı bir şeymi diye düşünmeden edemiyorum?

250 Liraya satılan bir dönüştürücüyü konuşuyoruz. Sıradan dönüştürücü ile sayacı okuyamıyorsa işin içinde yukarıdaki mesajımda bahsettiğim türde bir bit yeniği olabilir diyorum.

since1990

ENtesin dönüştürücüsünü kullandım şu anda okuyabiliyorum. Rs232-Rs485. içerisinde ne max232 ne max485 var .. :D NEyse. Herkese teşekkürler.
İşin ilginç tarafı eğer devre 4 5 katlı değilse rs232 nin sadece 23 5 ini kullanmış rts falan yok. içerisinde bir işlemci var galiba o ayarlıyor. :S

since1990

Arkadaşlar Entesin dönüştürücüsünü kullanarak Köhlerin kendi programı ile birlikte köhlerin sayacını okumayı başarabildim. C# üzerinden kendi yazdığım yazılım ile de okuyabiliyorum. Madem bu kadar ilerledim diyorum artık kendi yazılımıma uygundönüştürücü yapabilirim. İstiyorum ki seri porttan birşey göndeririken gönderme bitene kadar sn75176 gönderme modunda olsun gönderme bitince otomatik alma moduna geçsin. C# ta gönderme tamamlanınca diye bir kesme veya register var mı?

LukeSkywalker

Merhabalar.
Bu sayaçlardan nasıl veri okunacağına dair elle tutulur anlatım içeren dökümanları nereden bulabiliriz?
IEC 62056-21 protokolünü kullandığını öğrendim. Fakat hangi veri gönderildiği zaman, hangi baud değerinde nasıl haberleştiğini okuyabileceğim bir kaynak bulamadım.

Saygılar.

SpeedyX

Merhaba,

Normal max485 ile okuyorum, problem olmuyor. Köhler yada diğer tüm sayaçlar...
Pardon konu eskiymiş.

LukeSkywalker

Asıl sormak istediğim hangi verileri gönderip sorgulama yaptığımız.  Hangi veriyi gönderip hangi verileri aldığımızı gösteren bir  döküman var mı?
Baud rate değişiyor sanırım iletişim sırasında bir de...

since1990

Daha önce de böyle birsoruya cevap verdim diye hatırlıyordum ama forumds bulmadım.
Şunu belirteyim bu forumdaki yazılarımdan sonrs sayacları kendi işlemcim ile ve sn75176 kullanarak okuyabildim.
Ben şöyle bir yol izlemiştim,
Öncelikle çalıştığından emin olduğum bir rs485 rs232 çeviriciyi bilgisayara ve sayaca baglayarak köhlerin kendi yazılımı ile sayacı okuttum ve donanımların çalıştığından emin oldum.
Sonra internetten my serial port monitör tarzından bir program indirerek köhlerin yszılımının seri porttan ne gönderip ne aldığını izledim. Sonra aynı dataları ben işlemciden gönderdim. ;)
Anlış hatırlamıyorsam even parityde 300 baud rate ile /! 12345678!? Gibi birşey g nderiyor öncelikle 12345678 sayacın seri nosu sonra sayacla baglantıyı kurduktan sonra baudu 4800e cekip tüm dataları tek tek isteyip alıyor saat takvim dahil.
Eger bulabilirsem aralalrındaki diyalogu word olarak kaydetmiştim burdan tekrar paylaşırım.

LukeSkywalker

Teşekkurler. Peki  sayacin seri numarasini nereden ogreniyoruz? Uzerinde yazili mi?
Sn75176 tek basina yetiyor degil mi? Biz direkt uarttan gonderiyoruz verileri sn75176 seviyeleri 485 standardina uygunlastiriyor sanirim.