Dünya 'nın En Büyük Yalanı : C Dili Basic 'den Daha Zor!

Başlatan mavikaplan, 02 Ağustos 2012, 11:38:07

z

Bu programlama sorusu dilin gücünü belirlemekten ziyade programcının algoritma oluşturma gücünü sınamaya yönelik.

Dil savaşı yapılacaksa algoritmayı verip kodlamayı talep etmelisin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

The Gariban

Alıntı yapılan: z - 02 Ağustos 2012, 13:35:15
Bu programlama sorusu dilin gücünü belirlemekten ziyade programcının algoritma oluşturma gücünü sınamaya yönelik.

Dil savaşı yapılacaksa algoritmayı verip kodlamayı talep etmelisin.

Peki hocam algoritma gücü iyi olmayan biri iyi programcıyım diyebilirmi?

z

Bence diyemez. Fakat programcıyım diyenlerin hepsi güzel algoritma oluşturamamasına rağmen iş gören program yazabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

kasif

Çok aşmış bir programcı değilim, çoğunlukla basic kullanıyorum, ama hep merak ettiğim bir konu var. Amacım kesinlikle tartışma yaratmak değil, sadece merak ediyorum.

C ile yapılıp Basic ile yapılamayan bir işlem var mı? (hız veya program boyutu önemli değil)

serhat1990

Alıntı yapılan: OG - 02 Ağustos 2012, 12:05:46
Ne var o registerlerde? Basic de zorluğu nedir?
Direk yazarsın

CCP1CON = %00001100
T2CON = %00000110
PR2 = 254

CCPR1L = 123

gibi, neyi var bunun?

mesaj birleştirme:: 02 Ağustos 2012, 12:06:51
Tamam C ile alaka kurmuşsun ama Basic ile ne alakası var?

Alıntı yapılan: OG - 02 Ağustos 2012, 12:38:48
Savaş falan değil arkadaşım, ilgisi yok.

bir tespit yapılmış, hangi kriterle yapılmış ben anlayamadım.

Ayrıca yazılanlardan görüyorum ki, arkadaşlar, basic'de chipe hukmetmenin falan çok zor olduğunu zannediyorlar sanki.

Hocam benim demek istediğim o değil basic zor demiyorum ben :)

Benim dediğim nokta şu . Basic'te bir çok işlem adc , pwm , seri haberleşme , ... gibi işlemler çok basit komutlarla yapılabilirken c'de aynı işlemi biraz datasheet karıştırarak yapıyorsun. Benim dediğim nokta buydu. Yani birinde datasheetle çok içli dışlı olurken diğerinde biraz daha rahat geçebiliyorsun. Dediğim nokta buydu.Basic'tede registerlar ile iş yapılıyor fakat benim gördüğüm kullanan çok az.  Yanlış anlaşılmasın iyi çalışmalar dilerim .

salih18200

Ben basic hiç kullanmadım, bende merak ediyorum basic global bir dilmi kod taşınabilme özelliği varmı yoksa sadece Pic programlama içinmi geçerli...

mesaj birleştirme:: 02 Ağustos 2012, 13:56:54

"BASIC öğrenmesi ve yazılımları kolay olan bir dildir. Genelde amatörce ve hobi uğraşıları için kullanılmıştır" wikipedi' den alınmıştır.

Kaynak:http://tr.wikipedia.org/wiki/BASIC

yamak

Alıntı yapılan: serhat1990 - 02 Ağustos 2012, 13:51:34

Hocam benim demek istediğim o değil basic zor demiyorum ben :)

Benim dediğim nokta şu . Basic'te bir çok işlem adc , pwm , seri haberleşme , ... gibi işlemler çok basit komutlarla yapılabilirken c'de aynı işlemi biraz datasheet karıştırarak yapıyorsun. Benim dediğim nokta buydu. Yani birinde datasheetle çok içli dışlı olurken diğerinde biraz daha rahat geçebiliyorsun. Dediğim nokta buydu.Basic'tede registerlar ile iş yapılıyor fakat benim gördüğüm kullanan çok az.  Yanlış anlaşılmasın iyi çalışmalar dilerim .
Bence bu kıyaslama yanlış C'de de kütüphaneler aracılığıylar hiç registerlarla uğraşmadan program yazılabilir. Örneğin CCS C.

salih18200

C dili

"Günümüzde neredeyse tüm işletim sistemlerinin (Microsoft Windows, GNU/Linux, *BSD, Minix) yapımında %95' lere varan oranda kullanılmış, halen daha sistem, sürücü yazılımı, işletim sistemi modülleri ve hız gereken heryerde kullanılan oldukça yaygın ve sınırları belirsiz oldukça keskin bir dildir. Keskinliği, programcıya sonsuz özgürlüğün yanında çok büyük hatalar yapabilme olanağı sağlamasıdır."

Kaynak:http://tr.wikipedia.org/wiki/C_(programlama_dili)

The Gariban

Alıntı yapılan: salih18200 - 02 Ağustos 2012, 13:54:10
Ben basic hiç kullanmadım, bende merak ediyorum basic global bir dilmi kod taşınabilme özelliği varmı yoksa sadece Pic programlama içinmi geçerli...

mesaj birleştirme:: 02 Ağustos 2012, 13:56:54

"BASIC öğrenmesi ve yazılımları kolay olan bir dildir. Genelde amatörce ve hobi uğraşıları için kullanılmıştır" wikipedi' den alınmıştır.

Salih bende diyorumki derinlemesine bilen biri en son teknolojik dille bu kodu yazabilirmi?

OG

wiki haltetmiş.

Alıntı YapYani birinde datasheetle çok içli dışlı olurken diğerinde biraz daha rahat geçebiliyorsun. Dediğim nokta buydu.Basic'tede registerlar ile iş yapılıyor fakat benim gördüğüm kullanan çok az.
Tabi bunu örneklendirmek lazım. Yukarıda verdiğim basit örnek bildiğiniz HPWM, C den ne farkı var.

@yamak'ın dediği gibi aynı iş basic için de gecerli.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

salih18200

Alıntı yapılan: The Gariban - 02 Ağustos 2012, 14:01:15
Salih bende diyorumki derinlemesine bilen biri en son teknolojik dille bu kodu yazabilirmi?

Ne demek istediğinizi anlamadım. Amaç bir yere varmaksa 80 model hacı muratlada yola çıkılabilir. Gideceğin mesafeye göre ulaşacağın noktaya varman zor olabilir ama balki bi şekilde o noktaya varırsın. Altında Bmw varsa gideceğin yere varabilirmiyim diye düşünmezsin bile...

desman

Alıntı Yap"BASIC öğrenmesi ve yazılımları kolay olan bir dildir. Genelde amatörce ve hobi uğraşıları için kullanılmıştır" wikipedi' den alınmıştır.

Kesin Basic'ci olmayan biri tarafından yazılmıştır.
Bence kim hangi dille daha rahat yazıyosa ve kendisini özgür hissediyorsa o dil
o kişi için dünyanın en esnek,en güzel , en ideal dilidir.Herşey görecelidir.. Bence tabi:)
A freshman at YTU

salih18200

Alıntı yapılan: desman - 02 Ağustos 2012, 14:09:05
Kesin Basic'ci olmayan biri tarafından yazılmıştır.
Bence kim hangi dille daha rahat yazıyosa ve kendisini özgür hissediyorsa o dil
o kişi için dünyanın en esnek,en güzel , en ideal dilidir.Herşey görecelidir.. Bence tabi:)

Orası tartışılmaz zaten kim hangi dil kolayına gidiyosa onu kullanır. Ama vizyonu geniş olan bir insan basic dilinin yanına bile yaklaşmaz...

speak48

bu tartisma pic icin yapildigindan anlamsizdir.
Picte ne basic basictir ne c c.dir.
bir anlamsizlikta dil tartismakta.
Dil assembly uretmek icin cikarilmis ama asmyi de derleyici uretmektedir. O yuzden derleyici tartisilmalidir.

Erdem

Alıntı yapılan: frederic - 02 Ağustos 2012, 12:34:16
Başladı yine dil savaşı,hadi hayırlısı :)

Bombardıman başladı! Herkes siperlere  :D

C++11 gibi daha iyi diller varken C ile uğraşmak hamallık değil mi. Şimdi satışa geçebilirim. D ile ilgilenmeye başladıktan sonra bana C++'da külfetli gelmeye başladı  :)

Vericeğim örnek de çok basit.

https://github.com/erdemoncel/sicaklik/blob/master/lcd.c

Örneğin HI Tech C derleyicisi ile beraber gelen lcd erişimi kütüğünü düşünün. Onun yerine paralel porta bağlanan LCD panel için kod yazdığınızı düşünün.

Aynı örneğin D ile ne kadar zarif yazılabildiğini görebilirsiniz.
    auto l = new LcdPanel(/* ... varsa parametreleri */);
    l.yaz("merhaba");
    l.sil();
    // vs.

http://ddili.org/forum/post/7182