Dünya 'nın En Büyük Yalanı : C Dili Basic 'den Daha Zor!

Başlatan mavikaplan, 02 Ağustos 2012, 11:38:07

mavikaplan

Arkadaşlar dünyanın en büyük yalanı bu olsa gerek. Basic diliyle pic programlıyorum, daha önce C dili ilede çalıştım. Basic ve C dili tamamiyle birbirinin aynısı hiçbir farkı yok,ufak tefek farklılıkları saymazsak. Bu farklılıklar mesela C 'de if kullanırken parantez kullanıyoruz Basic 'de hiç parantez kullanmaya gerek yok. İşte bunun gibi ufak önemsiz farklar var, gerisi komple aynı. Hatta bana C daha kolay geliyo, basic 'in biraz daha zor geldiğini söyleyebilirim. İnternette okuduğum birçok yerde C 'nin Basic 'den daha zor olduğunu söylüyorlar bu kişiler hiç C dili ile çalışmamış sanırım. Böyle yalan yanlış bilgilerle de insanları yanıltıyorlar. Bu konuya bir aydınlık getirmek istedim, yok öyle bi dünya! :)

mavikaplan

Daha önce PHP dili ile web programladım. PHP ile ilgilendiyseniz, PHP 'nin yazımı,kodları,v.s. C'nin komple aynısıdır, zaten php bir c türevi bir dildir.. Ansii C ile de daha önce programlar geliştirdim. Yeterince derine indim sayılır :)

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

serhat1990

Alıntı yapılan: gerbay - 02 Ağustos 2012, 11:46:47
:)

anlaşılan siz de C yi derinlemesine kullanmamışsınız..

+1 Hocama Katılıyorum ...

Ayrıca şunu belirtmeliyimki birbirinin aynı dediğin programları şöyle bir düşün . Aynı işlevi yapacak bir programı basic'te ve c'de yaz. Hangisinin ne kadar hafıza kapladığını gör. Sonra basicte hpwm ile pwm üretirken , c'de  PRx,TxCON,CCPRxL,CCPxCON registerlarının içine girdiğini düşün. Yani demek istediğim şu zor bu zor demiyorum . İkiside aynı dediğin dilleri biraz daha düşün derim :)

mavikaplan

OG

Alıntı YapSonra basicte hpwm ile pwm üretirken , c'de  PRx,TxCON,CCPRxL,CCPxCON registerlarının içine girdiğini düşün.

Ne var o registerlerde? Basic de zorluğu nedir?
Direk yazarsın

CCP1CON = %00001100
T2CON = %00000110
PR2 = 254

CCPR1L = 123

gibi, neyi var bunun?

mesaj birleştirme:: 02 Ağustos 2012, 12:06:51

Alıntı yapılan: mavikaplan - 02 Ağustos 2012, 12:05:04
Açıklamasını yukarda yaptım.
Tamam C ile alaka kurmuşsun ama Basic ile ne alakası var?

frederic

berat23

c nin basic ten en temel farkı pointer kullanılmasıdır muhtemelen.yoksa register falan değil.

OG

Savaş falan değil arkadaşım, ilgisi yok.

bir tespit yapılmış, hangi kriterle yapılmış ben anlayamadım.

Ayrıca yazılanlardan görüyorum ki, arkadaşlar, basic'de chipe hukmetmenin falan çok zor olduğunu zannediyorlar sanki.

frederic

Şaka yaptım be hocam biliyorum bende savaş olmadığını,ama en az ayda bir buna benzer C-basic tartışması çıkıyor kastım buydu.İnsanlar amaçtan çok araca takmış durumda.Bende basic ile başladım sonradan C ye geçtim,iyiki de geçmişim.

The Gariban

C de yazılan en uçuk kodlarınızdan örnek bölümlerini ( YANİ BİR KISMINI) neden yayınlamıyorsunuz.Yada ne yaptığını izah edersiniz.Basic de onun nasıl yapılabileceğini(Yada yapılamayacağını) öğrenir .Bu konuda gerçek fikirlerimiz olurdu.

Tabi biriside çıkıp C de yazdığım ERP programının neresini yayınlayım da diyebilir  ;D

Oceanicy

elektronikte bize ilk ögretilen şeylerden biri görecelilikti çünkü biz teknik elemandık.

yazmış olduğun başlık ise benim için tam bir fiyasko ve yanlış. ister inan ister inanma c den hiç bişey anlamıyorum uğraştım denedimde ama anlamadım sıkıldım ve bıraktım picbasic den de gayet menunum ve c den bence kat kat kolay. sana kolay gelmesi bunun yalan olduğu anlamına gelmez.açıklık getireyim dedim.

z

C nin kendine özgü özelliklerinin, istisnaları saymazsak BASIC'de olmadığını düşünürsek, BASIC programların yazım mantığı aynen C'de de kullanılacaksa bence de arada büyük fark yok.

Donanımı kolayca programlamaya yarayan hazır BASIC komutlarının eşdeğerinin C kütüphane fonksiyonlarının da bulunabileceği düşünülürse BASIC bilen bir kişi yukarıda bahsettiğim şartlar altında C programlamayı rahatlıkla yapabilir.

Aşağıdaki başlıkta bu konuyu ele almıştık.

https://www.picproje.org/index.php/topic,35980.msg257667.html#msg257667
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

The Gariban

Hatta şöyle birşey yapalım.Bir örnek sorun yazayım:

Sabit bir hacim olsun.Örneğin 20  lik kontayner e boyutları belli kutularımızı yükleyeceğiz.
Patron diyorki :
Bu TIR a mallarımı öyle hesaplaki TIR buradan o farklı kolilere göre en yüksek tutardan gitsin.
Yani farklı boyutlarda kutular var bunların fiyatları belli ve üzerinde yazan seri no gibi kocaman kodlar var.
Bana hangi kodlu kutuları hangi sıra ile dizmeliyimki en yüksek tutarı program dizsin
Bu programı yazacak kişi varmı?

salih18200

işletim sistemlerinin çekirdeği C ile yazılıyo ötesi varmı :)