Dünya 'nın En Büyük Yalanı : C Dili Basic 'den Daha Zor!

Başlatan mavikaplan, 02 Ağustos 2012, 11:38:07

serhat1990

Alıntı yapılan: salih18200 - 02 Ağustos 2012, 13:54:10
Ben basic hiç kullanmadım, bende merak ediyorum basic global bir dilmi kod taşınabilme özelliği varmı yoksa sadece Pic programlama içinmi geçerli...

mesaj birleştirme:: 02 Ağustos 2012, 13:56:54

"BASIC öğrenmesi ve yazılımları kolay olan bir dildir. Genelde amatörce ve hobi uğraşıları için kullanılmıştır" wikipedi' den alınmıştır.

Kaynak:http://tr.wikipedia.org/wiki/BASIC

Amatör ve hobi kısmına hiç katılmıyorum. Basic'te konusunda çok çok iyiler var. Örneğin forumda bildiğim @OG ve @ETE Hocalarım bu konuda çok iyiler. Bildiklerimi yazdım diğerleri gücenmesin :)

Alıntı yapılan: yamak - 02 Ağustos 2012, 13:59:50
Bence bu kıyaslama yanlış C'de de kütüphaneler aracılığıylar hiç registerlarla uğraşmadan program yazılabilir. Örneğin CCS C.

Hocam CCS C konusunda haklısınız

Örnek olarak:    adc okuma ,set_adc_channel(0); x=read_adc(); gibi bir kod var birde hi-tech c için bu var.

ADCON0=0b00010100; //(AN5 İÇİN)
   DelayUs(25);       //25 us bekle
   ADON=1;            //analog cevrimi baslat
   GO_nDONE=1;        //çevrimi başlat.
   while(GO_nDONE);     //çevrim bitene kadar bekle

dusuk=ADRESL;      //ADRESL 'u dusuk değişkenine ata
   yuksek=ADRESH;      //ADRESH'ı yuksek değişkenine ata

... gibi.

Ben biraz hi-tech tabanlı konuştum...

yamak

Ben de hi-tech kullanıyorum ama dil kıyaslaması yapılırken bence o dil için yazılmış kütüphanelere göre kıyaslama yapmak yanlış.

salih18200

Amaç tartışma değil anlayana yol göstermeye çalışıyoz. Belki neden bu kadar iddalı konuşuyo bu adam deyip C dilini araştıran çıkarda ilerde dua eder :)

OG

Alıntı yapılan: salih18200 - 02 Ağustos 2012, 14:12:21
Ama vizyonu geniş olan bir insan basic dilinin yanına bile yaklaşmaz...
Ben de bu vizyonum neden sıkıyor beni diyordum   ;)
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

salih18200

Alıntı yapılan: OG - 02 Ağustos 2012, 14:30:56
Ben de bu vizyonum neden sıkıyor beni diyordum   ;)

Elektronik (MCU) Pic ten mi ibaret :)

erkan614

Alıntı yapılan: kasif - 02 Ağustos 2012, 13:48:37
Çok aşmış bir programcı değilim, çoğunlukla basic kullanıyorum, ama hep merak ettiğim bir konu var. Amacım kesinlikle tartışma yaratmak değil, sadece merak ediyorum.

C ile yapılıp Basic ile yapılamayan bir işlem var mı? (hız veya program boyutu önemli değil)

C ile Basic arasindaki fark biraz komplike bişey yapmaya kalktığında kendini gösterir.

birisi bi şekilde basic dilinde internal reset yapan program yazsın wdt ile :) asmde yazmak çok basit

OG

Alıntı Yapbirisi bi şekilde basic dilinde internal reset yapan program yazsın wdt ile
Tam Anlayamadım,

wdt on yap delayms 1500 de reset atsın.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

serhat1990

Alıntı yapılan: yamak - 02 Ağustos 2012, 14:30:33
Ben de hi-tech kullanıyorum ama dil kıyaslaması yapılırken bence o dil için yazılmış kütüphanelere göre kıyaslama yapmak yanlış.

Hocam ben bir dil şuna göre daha üstün ,  daha düşük demiyorum konunun başında arkadaşın c dili basic ile aynı nerdeyse hiç bir fark yok diyordu bende kütüphane açısından büyük bir fark olduğunu göstermek istedim. Kütüphaneye göre kıyaslama neden yanlış olabilir sonuçta kullanıcıyı rahatlatan , zorlayan, yön veren kullandığı dilin kütüphaneleri değilmidir benmi yanlış düşünüyorum . Bu söylediklerime algoritma'yı katmadım. :)

İyi çalışmalar dilerim Herkese :)

z

Alıntı yapılan: serhat1990 - 02 Ağustos 2012, 13:51:34

Hocam benim demek istediğim o değil basic zor demiyorum ben :)

Benim dediğim nokta şu . Basic'te bir çok işlem adc , pwm , seri haberleşme , ... gibi işlemler çok basit komutlarla yapılabilirken c'de aynı işlemi biraz datasheet karıştırarak yapıyorsun. Benim dediğim nokta buydu. Yani birinde datasheetle çok içli dışlı olurken diğerinde biraz daha rahat geçebiliyorsun. Dediğim nokta buydu.Basic'tede registerlar ile iş yapılıyor fakat benim gördüğüm kullanan çok az.  Yanlış anlaşılmasın iyi çalışmalar dilerim .

Hayır bu bahsettiğin, kullanmak istediğin donanıma ait C kütüphanelerine sahip olmamandan kaynaklanıyor.
Birileri saç baş  yolup kütüphane fonksiyonları oluşturuyor. Sonra da bunları C de program yazıyorum diyenlere veriyor ya da satıyor. Bu fonksiyonları kullandığında aynen BASIC'de olduğu gibi iki satırla kod yazıyorsun.

C ile de çipin dokümanlarının tek bir sayfasına bakmadan kod yazabilirsin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

halilgalic

The Gariban

Alıntı yapılan: salih18200 - 02 Ağustos 2012, 14:07:02
Ne demek istediğinizi anlamadım. Amaç bir yere varmaksa 80 model hacı muratlada yola çıkılabilir. Gideceğin mesafeye göre ulaşacağın noktaya varman zor olabilir ama balki bi şekilde o noktaya varırsın. Altında Bmw varsa gideceğin yere varabilirmiyim diye düşünmezsin bile...

Pekçok kişinin anlamadığı şey şu.Burada  DOS altında basic ile bile yazılabilecek bir program projesi sordum.Bunu yazabilirim diyecek bir kişi çıkmadı.
Zaten ben bu programı bedava yazarım diyen çıksaydı ben dikkate almazdım.
Zira bu dediğim programın 20-25 yıl önceki fiyatı 10-15 bin dolar gibi birşeydi.Şimdiki fiyatları nedir bilmiyorum.

Yani sevgili salih kardeşim hacı muratta olsa 5.20 BMW de olsa kullanmasını bilmiyorsan hepsi aynı.
25 Yıl önceki "Aşmış" programcılar DOS altındaki Basic ile neredeyse ERP programı yazmışlardı.
Şimdi, sıralama algoritmasını bile yazamayan adam  programcıyım diyor.

serhat1990

Alıntı yapılan: z - 02 Ağustos 2012, 16:52:55
Hayır bu bahsettiğin, kullanmak istediğin donanıma ait C kütüphanelerine sahip olmamandan kaynaklanıyor.
Birileri saç baş  yolup kütüphane fonksiyonları oluşturuyor. Sonra da bunları C de program yazıyorum diyenlere veriyor ya da satıyor. Bu fonksiyonları kullandığında aynen BASIC'de olduğu gibi iki satırla kod yazıyorsun.

Kütüphaneleri pek araştırmıyorum Hocam. Genelde kendim yapacağım işleme göre fonksiyonları oluşturuyorum. Haklısınız fakat hazır kütüphaneler olayı hızlandırmasına karşın , ezbere yönlendiriyor diye düşünüyorum. Tabiki benim düşüncem .

carirt

c de assembly rahatlığı var tek tek bitlere erişip makro tanımlıyoruz asm nin global versiyonu bence pic32 yi programlayan arm yide programlar
ben mikroelektronikanin mikroc pro for pic32 kullanıyorum ansi standardına göre yazılmış istersem mikroc pro arm kurup arm yede program yazarım komutlar aynı basic le falan uğraşamam dünyada bir standart belirlemişler

mavikaplan

Alıntı yapılan: z - 02 Ağustos 2012, 16:52:55

İşte benim demek istediğimde buydu. CCS C kullanıyosunuz, hiç datasheet kullanmadan pic'i programlıyorsunuz ondan sonra diyosunuzki c dili basicden daha zor. Yaw neresi zor anlayamıyorum basicde de hiç datasheetle uğraşmadan programlıyorsun, millet olarak bazı kullandığımız şeyleri abartmakta üstümüze yok. Adam basic gibi c'yle pic programlıyo ondan sonra c daha zor, daha iyi diyor. Neyi daha iyi?

salih18200

Yeri gelir C de hazır kütüphane kullanırım yeri gelir datasheet karıştırır kendi kütüphanemi oluştururum. Ne yani hazır olanı kullanmayacağız diye bi kayide mi var. Amaç birşey üretmekse zaman maliyeti önemlidir. Şimdi ben linux port etmem gereken yere ya bu hazır sistem diyerek kendim çekirdek mi yazmaya kalkıcam. Bazı insanlar sırf laf olsun diye konuşuyor. Kalmış bana basic savunuyolar. Zamanında adamlar hex kodları tek tek el ile giriyorlardı MCU lara derleyici filan yoktu, bizdemi öyle yapalım.

mesaj birleştirme:: 02 Ağustos 2012, 18:57:21

BASIC Advantages

Very easy to learn and use.
A BASIC compiler will produce code that runs fast as a C compiler.
Many in built functions (depending on compiler).
Very popular – large user base with many example programs.

BASIC Disadvantages

Non standard language.
If using an interpreted HLL will run very slowly.

Note: Because the language is not standardized it will be difficult to move code to a new processor target type.

Pascal Advantages

Easy to learn and use.
A Pascal compiler will produce code that runs fast as a C compiler.

Pascal Disadvantages

Not as popular as C – so not as many compilers.
A bit wordy – it was originally intended as a teaching language.
Not as flexible as C.

C Advantages

Compiled language - always runs fast.
Standardized language (ANSI)- easier to port to different compilers / target devices.
Many compilers available.
Very popular – large user base with many example programs.
Used in many different industries.
Usable at the hardware level as well as higher abstraction levels (although C++ is better for very abstracted programming models).

C Disadvantages

Hard to learn at first.
Strong type checking means you spend time pleasing the compiler (although this protects you from making errors).