Tr'de prototip pcb yapan firmalar var mı?

Başlatan EMG81, 13 Ağustos 2012, 12:51:03

EMG81

Merhaba.

Ben seeedstudio yu hiç beğenmedim. Belki gerçekten birtakım sorunları vardı, belkide mevsimsel olarak(yaz ayları) böyle oldu. Bilemiyorum..
Iteadstudio daha ilgili ve daha profesyonel. Neden ?

-Seeed e gerber gönderdim açamadıklarını söylediler.(Datalar istedikleri formatta idi.)
-Mail gönderdim. Yanıtı 3 gün sonra geldi.
-Proje dosyamı göndereyim çıktıları siz alın dedim. Yapamayız dediler.
-Sipariş vereli 15 gün oldu. Halen ufak tefek sorunlarla uğraşıyoruz. Üretim başlamadı.

Itead ile bir kaç saat ara ile mailleşebildik. Direk proje dosyamı istediler. Çıktıları kendileri aldılar. Üretime başladılar.

Siz aynı şeyi yapıyormusunuz bilmiyorum ama Tr de tooling için 100$ + (min 50 ve ya 100 pcb için) adet x birim pcb ücreti kadar para ödüyorum.

Türkiyede Seeed yada Itead kalitesinde prototip pcb yapan firma yokmu?
En azından gümrük, uzun süren ülkeler arası kargo, daha hızlı haberleşme, aynı şehirde isek ziyaret - yüz yüze görüşme vs gibi şeyler olur.

20$ fazla olsun ama Türk olsun düşüncesindeyim ben..

kemalguler

Ankara'da CAPITALPCB ile tanışmanızı tavsiye ederim.Tool.ücreti almadılar.Denemeniz menfaatinize olabilir.

EMG81

Zaten fiyatı etkilen 2 büyük sorun var.

1-Tooling
2-Adet

Tooling almaması çok güzel ama 10 tane yapamam derler ise sorun halen var.. Pcb birim ücretinin 2$ olduğunu düşünelim. 50 adet için 100$, 100 adet için 200$ para yapar. Bu mebla kesinlikle bu işin hakkı. Buna hiçbir lafım yok ama prototip için pahalı..

Not: Pcb ler aynı seeed gibi 2 katman, yeşil maskeli, top layer yerleşim planı ve delik içi kaplamalı olarak üretilebilmeli.

YK44

CAPITALPCB den 5x5 cm delik içi kaplama yeşil maske için fiyat ve süre istedim 10 adet demo için teklif gelsin paylaşırım.

tekosis

uygun bir fiyat verirlerse eminim çok iş yaparlar. Ben de sıradayım :)
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

t2

Alıntı Yap10 Haziran 2009 (yapım aşamasındadır)
ANKARADA DELİK İÇİ KAPLAMA HATTINA SAHİP TEK ÜRETİCİ OLARAK TÜM PCB İHTİYAÇLARINDA YANINIZDAYIZ.

22 Ağustos 2008 (yapım aşamasındadır)
KART BASKILAMA PROSEDÜRLERİNDE YENİ BİR ANLAYIŞ
http://www.capitalpcb.com/uretim.asp

G-Kocak

Capital PCB ile birkaç kez çalışmışlığımız oldu. Baskı ve delik içi kaplamaları çok iyi düzeyde değil. Delik içlerinde sorun olduğunu söylediğimizde ise problemin bizden kaynaklandığını çizimde hatalarımız olduğu için çalışmadığını söylediler. Kalkıp yanlarına gittiğimizde ölçü aleti ile ölçüp delik içlerinin temas etmediğini kendileride görmüş oldular ve hatalı pcbleri geri iade aldılar. Sorun şuki çalışan kartlarda belli bir süre sonra delik içi ve kaplamalar yüzünde hatalar vermeye başladı. Gümüş kaplamalarını o kadar övmelerine rağmen iyi olduğu söylenemez. Tek yüzlü PCB'ler için Capital iyi bir çözüm olabilir fakat çift yüzlü prototipler için uğraşmaya değmez başka firmalar ile görüşün derim.

Mucit23

EMG81

Alıntı yapılan: G-Kocak - 13 Ağustos 2012, 16:42:10
Capital PCB ile birkaç kez çalışmışlığımız oldu. Baskı ve delik içi kaplamaları çok iyi düzeyde değil. Delik içlerinde sorun olduğunu söylediğimizde ise problemin bizden kaynaklandığını çizimde hatalarımız olduğu için çalışmadığını söylediler. Kalkıp yanlarına gittiğimizde ölçü aleti ile ölçüp delik içlerinin temas etmediğini kendileride görmüş oldular ve hatalı pcbleri geri iade aldılar. Sorun şuki çalışan kartlarda belli bir süre sonra delik içi ve kaplamalar yüzünde hatalar vermeye başladı. Gümüş kaplamalarını o kadar övmelerine rağmen iyi olduğu söylenemez. Tek yüzlü PCB'ler için Capital iyi bir çözüm olabilir fakat çift yüzlü prototipler için uğraşmaya değmez başka firmalar ile görüşün derim.

Bu deneyinmlerinizi ne zaman edindiniz? Eğer çok uzun zaman önce ise, yeniden değerlendirmeye almak gerekebilir.

Alıntı yapılan: tekosis - 13 Ağustos 2012, 16:26:52
uygun bir fiyat verirlerse eminim çok iş yaparlar. Ben de sıradayım :)

Aynen. İnanıyorum ki A yada B. X yada Y adında bir firma çıkacak ve seeed in yada itead ın yaptığını yapıp bu büyük soruna el atacaktır.
Prototip i desteklemeyip, kar marjını düşünen firmalar bence yanlış yoldalar. Eğer Türkiyede birilerine seeed kalitesinde ve fiyatlarında prototip yaptırabilsem, prototip ve argenin sonunda 100-200-500 miktarlık siparişleride aynı firmaya veririm. Neden çin ile uğraşayım?

Alıntı yapılan: YK44 - 13 Ağustos 2012, 14:22:23
CAPITALPCB den 5x5 cm delik içi kaplama yeşil maske için fiyat ve süre istedim 10 adet demo için teklif gelsin paylaşırım.

Mesai bitti. Mail boxınızı kontrol edebilirmisiniz?

fryrmnd

anılan firmada biz de bastırdık. çift taraflı da delik içi kaplamada sıkıntı olmadı. delik çapını hatırlamıyorum yalnız. bazı kartlarda ince yollar arasında çapak mı kalmıştı artık bazı kısa devreler vardı. çok ince işçilik yok gibi.

skara1214

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

EMG81

Alıntı yapılan: fryrmnd - 13 Ağustos 2012, 19:51:29
anılan firmada biz de bastırdık. çift taraflı da delik içi kaplamada sıkıntı olmadı. delik çapını hatırlamıyorum yalnız. bazı kartlarda ince yollar arasında çapak mı kalmıştı artık bazı kısa devreler vardı. çok ince işçilik yok gibi.

Bunlar affedilmez hatalar..

Alıntı yapılan: skara1214 - 13 Ağustos 2012, 20:20:42
odak pcbyi öneririm

Çalışmışlığınız varmı? Eğer var ise lütfen "5x5 cm delik içi kaplama yeşil maske için fiyat ve süre istedim 10 adet demo" teklifi gönderiniz. Bakalım ne diyecekler.

YK44

CapitalPCB ye bugün 5x5 delik içi kaplama için pcb gerberlerini gönderdim ama hala bi cevap gelmedi umarım Türkiyedeki diğer pcbciler gibi haftalarca teklif beklemeyiz.

Alıntı yapılan: skara1214 - 13 Ağustos 2012, 20:20:42
odak pcbyi öneririm

Odak pcb de 2 ay kadar önce pcb bastırmıştım 600 adet 8x12 3500 tl gibi ciddi bir rakam tuttu ve 1 aya yakın bekledim.Pcb kalitesine gelince fena değil.

bulut_01

bugun capıtalpcb ben gorustum 10x10 20 adet cift yüzlü 170 tl fiyat cıkardılar 5 6 gun vermek sartı ıle tanesı 8.5 tl gelıyor cıft yuzlu ıcın cok ıyı.
YENİLMEZ..

EMG81

Alıntı yapılan: YK44 - 13 Ağustos 2012, 21:58:50
CapitalPCB ye bugün 5x5 delik içi kaplama için pcb gerberlerini gönderdim ama hala bi cevap gelmedi umarım Türkiyedeki diğer pcbciler gibi haftalarca teklif beklemeyiz.

Odak pcb de 2 ay kadar önce pcb bastırmıştım 600 adet 8x12 3500 tl gibi ciddi bir rakam tuttu ve 1 aya yakın bekledim.Pcb kalitesine gelince fena değil.

Aradınız mı? Mail e cevap vermezler ise seeed ten farkları kalmaz. Eğer böyle olacaksa seeed tercih edilir. Sonuçta çin in üretimi Tr den daha kaliteli olacaktır.

Odak içinde bu fiyata ve zaman a aracılar ile çin i tercih etmek daha mantıklı olacaktır. Kalite için yukarıda bahsettiğim konu aynen geçerli.

Alıntı yapılan: bulut_01 - 13 Ağustos 2012, 22:37:26
bugun capıtalpcb ben gorustum 10x10 20 adet cift yüzlü 170 tl fiyat cıkardılar 5 6 gun vermek sartı ıle tanesı 8.5 tl gelıyor cıft yuzlu ıcın cok ıyı.

Itead ta 10x10 - 20 adet fiyatı 50$ + kargo.. Bu para Capital e verilebilir ama bahsi geçen kısa devre sorunları çok can sıkıcı. Anlaşılan Pcb leri testten geçiremiyorlar. Basit devreler için sorun yok ama 208 pin işlemci + ram + o + bu + şu gibi elemanların olduğu bir pcb de iki ram yolunun kısa devre olduğunu bir düşünsenize..?