PIC 16F877 ile Breadboard'da LED yakma uygulaması

Başlatan _MeRKeZ_, 18 Ağustos 2012, 11:24:57

_MeRKeZ_

Merhaba arkadaşlar,

Pic 16f877 ile en basit uygulamayı breadboard üzerinde yapmak istedim ama ne yaptıysam çalıştıramadım. Devrenin resmini yolladım her noktanın tam olarak gözükmemesi sebebiyle malzemeleri ve bağlantı noktalarını numaralandırdım. Sizden ricam hatanın nerede olduğu konusunda bana yardımcı olmanız.

1.) 100 nF
2.) 10 k
3.) 33. bacak (pin_b0)
4.) 32.bacak (giriş gerilim bacağı)
5.) 31.bacak (çıkış gerilim bacağı)
6.) pic16f877
7.) 11.bacak (giriş gerilim bacağı)
8.) 12.bacak (çıkış gerilim bacağı)
9.) 13.bacak (osilatör bacağı)
10.) 14.bacak (osilatör bacağı)
11.) Led ile 330 ohm direncin bağlandığı bacak
12.) Led'den çıkıp toprağa giden bacak
13.) Osilatörün ilk bağlantı noktası
14.) Osilatörün diğer bağlantı noktası
15.) 22 pf  kondansatörleri toprağa bağlayan bacak
16.) İki tarafın + ucunu kullanmak için bağladığım kablo
17.) İki tarafın - ucunu kullanmak için bağladığım kablo

Benim bu bağlantıları açıklamamdaki amaç herhangi bir yerin net çıkmaması dolayısıyla cevap verememenizi engellemekti yoksa bu forumdaki çoğu kişi için bu devre hiçbir şey, onun farkındayım :)

Osilatör frekansı 4 Mhz

Programın kodlarını isis'te denedim herhangi bir sorun yok.

Beslemeyi 3 adet 1.5 V pil ile yaptım.

ISIS'te iki tane besleme kaynağı kullandım acaba burada da iki farklı besleme mi kullanmak zorundayım?

Merak ettiğim bir diğer konu ise, beslemeyi telefon şarj aletleriyle (5V-890 mA) yapabilip yapabilemeyeceğim konusu olacak. Eğer yapabilirsem eksi uca ne bağlayacağım?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

dnacikaya

tam olarak baglantilara bakmadim ama gozume carpan ilk hata, mavi kirmizi + - hatlari birbirinden bagimsizdir. mavi ve kirmizi + - hatlar arasinda kablo ile atlama yapmalisin. kristal pice bu kadar uzak olmamali. birde pil yerine 5 volt adaptor kullanin.

a_a_sezen

Bu kadar kabloya ne gerek vardı.
Örneğin, kristali hemen ilgili bacakların devamındaki boş deliklere ve devamına da pF kondansatörleri - gerilime gelecek şekilde takabilir.. hiç kablo kullanmazsınız.
Bu şekilde tüm devrede belkide iki kablo yeter.
Sizin açınızdan daha sade olunca hatayı görmek de çok kolaylaşır.
Güce ve Geleceğe Güvenle...

kudretuzuner

Merhaba
PIC programlamaya yeni başlayan arkadaşlara pin sayısı daha az olan PIC'ler ile başlamalarını tavsiye edeceğim.Nedeni ise kontrolu daha kolay olur,şöyle ki PIC'lerde boş kalan ayakları da yazılım gereği pozitife veya şaseye çekmek gerekir yani boş bırakmamak gerekir.
Aşağıdaki linkte adım adım pıc programlama ve diğer linkte de oldukça kapsamlı sayılacak bir board çalışması var.Kristalin pice olan yakınlığını optokaplırların sol üst tarafta,step motorun besleme katı sağ alt tarafta ve de orta bölümde PIC ve yan elemanları mümkün olduğu kadar yakınında bulunmaktadır.Ayrıca,besleme olarak pil de olabilir ama bir süre sonra voltaj daha da düşeceğinden sıkıntılar başlayacaktır.Özetle 7805 ile 5 volt elde ediniz.Sizin çalışmanıza gelince boşta çok ayak var ve de yazılımınızı da görmek lazım.Kolay gelsin der çalışmalarınızda başarılar dilerim.
https://rapidshare.com/files/1096640...M_BASLANGC.rar
https://rapidshare.com/files/364515871/step_2.rar
Amatör

_MeRKeZ_

@dnacikaya

Hocam kırmızı ve mavi hatları ( ortada çizginin kesildiği yeri ) ikişer telle birbirine bağladım. Kristali yaklaştırdım kablolardan kurtarıp direk Pic'in ilgili bacağından yaptım bağlantıyı ama sorun çözülmedi. 5V'luk adaptörün ucunu artıya bağlayacağım peki eksiye ne bağlayacağım?

@a_a_sezen

Hocam kabloları azalttım sadece 11-32, 12-31 arasında ve onları + ve - uca götüren kablolar kaldı (artılar ve eksiler arasındaki kablolar hariç) sonuç yine değişmedi.

@kudretuzuner

Hocam cevapların için teşekkür ederim :) linklerden ilki kırık, ikincisini indirdim ama kendi adıma pek faydalı bir şey bulamadım

Maxim

13-14
kristal ayakları kısa devre

edit: resimden öyle anlaşılıyor

hasankara

yazılımı sen yazdıysan fuse den kristali hs olarak ayarlamalısın isis fuse hs dede xt dede çalıştırıyor ama gerçekte böyle olmuyor .

a_a_sezen

Bütün bağlantıları doğru yaptıysanız.. Devrenin çalıştığının delili Led de sağlam ve doğru yönde takıldıysa sigorta ayarlarına yönelmelisiniz. Yakın zamanda bende konuyu oradan çözdüm.
Biraz daha deneysel sadeleştirebilirsiniz.
+- arasındaki 100nF o kadar uzakta olacağına olmaması..
led öncesi bulunan R330 olmaması.. led direk bağlı..
Ne kaldı..
pic, kristal, 2 tane 22 piko kondansatör, mclr için 10K direç, led, enerji..
Güce ve Geleceğe Güvenle...

muratdu

Belki, kodu PIC e yüklemeyi unutmuş olabilirsiniz. Zayıf bir ihtimal ama, yazmış olmak için yazayım dedim.

_MeRKeZ_

@hasankara

Bütün uygulamalarda aynı durum mu geçerli hocam?

@a_a_sezen

sigorta ayarlarından kastınız nedir, nasıl yapılır hocam?

@muratdu

yükledim hocam, yükleme başarıyla tamamlandı dedi.

devreyi biraz sadeleştirdim yeni haline de bakarsanız sevinirim

kudretuzuner

Amatör

hasankara

Bütün uygulamalarda geçerli olacaktır. çünkü denetleyici muhtemelen , kristalden puls almaya yarayan eviren kısmı kapatmış oluyor. böylece kristalden puls gelmiyor ve denetleyici çalışmıyor. Bunu , denetleyicinin osc bacaklarından OSI olanına elinizle puls vererek görebilirsiniz.
(bunun için OSI pinini 5k civarı direnç ile şaseye bağlayıp buton ile vdd bağlantısı yaparsınız , ardından butonu sürekli açıp kapatırsınız . puls gelmiş olur )

not: bunu elinizden puls vererek deneyecek iseniz yazılımdaki gecikmeleri iptal edip denerseniz görebilirsiniz. çünkü en ufak bi gecikme yaparsanız belkide 1000 lerce kez butona basıp çekmeniz dahilinde led in bir kez yanıp söndügünü görebilirsiniz. heleki 1 sn gecikme yaptiğinizi düşünürsek , belki bir yıl içinde o ledin yanıp söndüğünü göremeyebilirsin .