dc ile ac voltaj triyak kontrolü

Başlatan murat torun, 19 Ağustos 2012, 01:23:03

igbt

merhaba inceledim hocam fakat ingilizcem yetmediği için anlayamadım, sizi yormayacaksa eğer bir kaç şey anlatabilirseniz çok iyi olur benim için.

OG

Snubber nedir, ne için kullanılır

https://www.google.com.tr/search?q=Snubber+nedir

http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/motorola/MOC3021.pdf

Sayfa 4

photo sharing

Devrede 2 triak var, Birisi ana akım triyağı diğeri opto triak.

39R ve 0,01uF Ana triyak için snubber devresi.

470R 0,05uF opto triyak için snubber devresi.

360R opto triyak için akım sınırlayıcı.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

igbt

hocam Allah razı olsun, şu 470r lik direnci anlayamadığım için o kadar kafam ağrımıştı ki, sayeniz de anladım.

igbt

hocam başınızı ağrıtıyorum kusura bakmayın, bu 390r lik direncin hesabı nasıl yapıl yapılıyor acaba biliyormusunuz, benim kullanacağım triac bta41, bu direnç bunun gate akımını sınırlandıracak fakat ben hesaplamaya kalktığımda saçma sapan değerler çıkıyor. Ben bu triyaktan 20A geçirmek istiyorum, buna göre seçeceğim direncin ohm değerini ve watını nasıl bir formul ile hesaplayabilirim acaba yardımcı olursanız çok sevinirim.

igbt

yokmu acaba bu konuda bir fikri olan ?

igbt

bende kendimde sorun var sanıyordum bu kadar kolay bir soruyu bilemiyorum diye, görüyorum ki zor bir soruymuş ve uzmanlar bile zorlanıyormuş, enteresan.

F.T

Pdf de yaziyordur.gate voltaji gate akimi ve isi bu hesabin kahramanlaridir
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

igbt

hocam anladığım kadarı ile 60ma yazıyor pdf inde ama kafamı karıştıran şey şu direncin hesabı

yukarıdaki şemada 390r dirence 240 volt giriyor , gate gerilimi yanlış biliyorsam kusura bakmayın pdf ten baktığımda 1.5v, şimdi bu değerlere göre bu direncin p=uxı formulünden devasa bir değer çıkıyor. niyetim hazır bir şeyler almak değil yanlış anlamayın, ama atladığım ve kafamı karıştıran şeyi bulamıyorum.

OG

Tetiklenmeden önce Ana Triyak A1 - A2 arası yüksek voltaj olabilir. O sebeple tetiklenme anında, yani iletime gecesiye kadarki sürede gate akımı sınırsız olacağından bozulabilir. Buna önlem için kullanılır o direnç.

Tetiklenince A1-A2 arası voltaj çok düşük olacak, o sürelerde direncin bir etkisi yok.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

igbt

verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim böyle bir şeyden haberdar değildim doğrusu, peki hocam bu 390r lik direnci nasıl hesaplamışlar peki, birde kaç w lık bir direnç idealdir bu iş için bunları anlayamadım henüz daha.

F.T

mikro işlemci ile yapılan direk tetiklemelerde kullanılan hesaplama aşağıdaki gibi

RG =VDD - VG - VOL/IG

VDD = +5 V   'işlemci beslemesi
VOL = 1.3 V  'işlemci şasesi ile gate voltajı arasındaki fark
VG = 1.5 V   'şase ile gate arasındaki volt
IG = 20 mA  'gate ten çekilecek akım
RG = 110 Ohms 'hesaplanan direnç değeri
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

safaka123

Alıntı yapılan: OG - 02 Haziran 2013, 00:56:34
Tetiklenmeden önce Ana Triyak A1 - A2 arası yüksek voltaj olabilir. O sebeple tetiklenme anında, yani iletime gecesiye kadarki sürede gate akımı sınırsız olacağından bozulabilir. Buna önlem için kullanılır o direnç.

Tetiklenince A1-A2 arası voltaj çok düşük olacak, o sürelerde direncin bir etkisi yok.

ekte gönderdiğim isis deneme devresinde OG nin yazdıklarını görebilirsin. ( Bu hafta benimde başımı ağrıtmıştı isis te deneme yaparken birşeyler öğrendim. Yanlız bu devreyi kurarsanız 5V gerilim uyguladığınızda opto giriş direncinin değeri ile oynarsanız ve teker teker diğer direnç değerleriyle oynarsanız voltmetre değerlerindeki oynamayı görmenizi isterim). http://sdrv.ms/12GCSpm  Buradan alamazsanız  PM atarsanız gönderebilirim. iyi çalışmalar

igbt

teşekkür ederim hocam çok işime yaradı

blacklogic

süreceğiniz yük nedir ? eğer ki lamba ise sorun olmaz ama ac motor kullacaksanız çok çok sorunlar olur.