Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Ynt: 16F628A VE LCD

Başlatan point_blank, 21 Ağustos 2012, 20:26:06

point_blank

merhaba arkadaşlar ben 16f628a ile termometre yapıyorum ds18b20 16f628anın B0 portuna baglı devreyi kurdum ancak ekrana deger gelmiyor ama 16f628a nın b1 ne ds18b20 nin 2. bacagından kablo ile degdirince lcd ekrana yazılar geliyor sebebi nedir ? yardımcı olursanız sevinirim b1 portu aktif değil
yazılımda b0 portu aktif ds18b20 için

mesaj birleştirme:: 22 Ağustos 2012, 19:51:51

arkadaşlar ccs c de ds18b20 nin data bacagını b0 yapıyorum pıc algılamıo ama yazılımda b0 olmasına ragmen ben kablo ile data bacagını b1 degdirince degerleri görüom normal şekilde bir türlü anlamadım sorunu yardım ederseniz sevinirim

subram

pull-up direnci bağlımı?
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

point_blank

yazılımla pull up direncini aktif ettim

ziyaretci

Alıntı yapılan: point_blank - 21 Ağustos 2012, 20:26:06
merhaba arkadaşlar ben 16f628a ile termometre yapıyorum ds18b20 16f628anın B0 portuna baglı devreyi kurdum ancak ekrana deger gelmiyor ama 16f628a nın b1 ne ds18b20 nin 2. bacagından kablo ile degdirince lcd ekrana yazılar geliyor sebebi nedir ? yardımcı olursanız sevinirim b1 portu aktif değil
yazılımda b0 portu aktif ds18b20 için

mesaj birleştirme:: 22 Ağustos 2012, 19:51:51

arkadaşlar ccs c de ds18b20 nin data bacagını b0 yapıyorum pıc algılamıo ama yazılımda b0 olmasına ragmen ben kablo ile data bacagını b1 degdirince degerleri görüom normal şekilde bir türlü anlamadım sorunu yardım ederseniz sevinirim

Kardeşim senin  bu yazdığından senin aradığın hatanın dışında birçok hata cevabı gelir.Belkide okuyanlar anlatımdan dolayı sayfayı kapatır" bu ne "diye!

Nedeni ise ; Lcd Seri karakter mi paralel karakter mi? lcd 2x16 mı yoksa farklı mı ?   B1 portu diye bişey yok  B portu- b0,b1,b2.. pinleri var.LCD kütüphanesi değiştirmediysen b portunun ilk üç pini dolu. Sonra lcd nin B portuna bağlanması gerekiyor. Eğer bağlı ise
#define LCD_DATA_PORT      getenv("SFR:PORTB")
#include <lcd.c>
  bu şekilde tanıttın mı?Sen dediklerine göre  ds18b20 nin data bacağını b0 yaptım diyorsun , lcd kütüphanesini  değiştirmediysen paralel karakter  lcd nin RS,RW ve E pinleri B portunun ilk 3 pinini dolduruyor. zaten.Şuraya devre şeman ile kodlarını atarsan daha etkili olur.

Sorununu biraz daha anlaşılır paylaşırsan yardımını esirgeyen olmaz.