FPGA PLC ler hakkında

Başlatan fractal, 29 Ağustos 2012, 16:37:39

fractal

fpga plc ler çıkmış.tam olarak nedir bilmiyorum.ama nette çok hızlı olduğundan bahsediliyor.bir uygulamam var plastik enjeksiyon makinesi için burda çok hassas ve hızlı ısı kontrol olayları var. bu iş için hızlı bir plc gerekiyor.çoğu makinenin kontrol kartı hep fpga ile tasarlanmış..
fpga plc nedir?nerden alınır?nasıl programlanır?bilgi sahibi olanlar bilgilerini paylaşa bilir.
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

fractal

fpga  lı plc nerden bulunabilir adı bir markası varmı?

sensörleri analog olduğunu düşünün yani çok sayıda analog giriş ve çıkışın olacağını.bildiğim kadarıyla tek kanal bir analog giriş okumak için bile en az 10ms gerekiyor.sensör sayısı artıkçada tabi cevrim süresi uzayacaktır.onun içinde tabi pararlel kontrol yani birinden bağımsız aynı anda tarama ve cevap veme  önemli.

birde çok merak ettiğim birşey var son zamanlarda gördüğüm bir çok kontrol kartında pld,cpld,fpga,soc...gibi kontrol elemanları var.acaba bu kartı tasarlayan bu işlere lojik devre tasarım geçmişleri olduğu için bunları tercih  ediyorlar.yoksa sadece hızları ve doğrulukları içinmi tercih ediliyor.
coğu kişi gibi bende arada kaldım butür kontrolörlermi yoksa normal işlemcilere deavmı.tek çıkış noktasınıda alteranın soc da buldum.hem içinde arm çekirdek var hemde fpga.

ilhan_mkp

hocam vipa speed7 plclerin tarama hızı gerçekten çok iyi.
ısı kontrolü için hiçte öyle yüksek tarama hızlarına gerek yok.
delta veya nais plcler enjeksiyon makinasının ısı kontrolünün altından rahatlıkla kalkabilir. yapmanız gereken pid kontrol yanı sıra her kalıp ve hammedde için autotune yapıp reçete mantığıyla çağırmak .
delta kullanırsanız vipa yada siemens s7300lere göre çok ucuza aynı işi yaparsınız.
çok çok hassas ısı kontrolü yapacaksanız enjeksiyon için gerek olmadığını düşünüyorum tristörle sürüp fazı kıyın plcden 0-10v ile faz kontrolü yapan sürücüler mevcut kendinizde yapabilirsiz.
en uygun kombinasyon ssr ile sürerek pid kontrol yapmak.
hız gereksinimi konusunda gözden kaçırdığım bir nokta yok sanırım.

Salih

Bende Gerbay ve ilhan_mkp arkadaşlara katılıyorum.
Isı kontrolü için PLC'lerin hızları fazlası ile yeter.
Önemli olan PID ayarlarını düzgün yapabilmek.

fractal

ısı kontrol için plc ler yeterli ise neden kontrol kartlı olan makinelerde ;bu kartların donanımı mcu ile değilde fpga,pld,cpld ..ile yapılıyor.olay müşteriyi bağımlı kılmak  yada arıza anında plc gibi bağlanıp izleme olayı engellemek ve servise bağımlı kılmak ise tamam.

fpga donanımlı plc varsa bu plc lerle herşey yapılabilir diye düşünüyorum.madem çok hızlı görüntü işlemede yapmalı motion kontrolda yapmalı.ama programlaması nasıl olucak.ladder mı fonsiyon blokmu,C ,,mi.ben marka olarak içinde fpga olan plc bilmiyorum.birde böyle bir plc ile herkes kendi özel projelerini bile geliştirebileceğini düşünüyorum.

ilhan_mkp

hocam benimkisi sadece bir tahmin o gördügün fpga içeren kartlar hız için değildir adamlar birnevi kendi plcsini tasarlamıştır softwarede tasarlayıp fbd yada ladder ile hızlı değişiklikler yapıyor olabilirler makinda çok özel bir ihtiyaç olduğundan değildir kart geniş kapsamlı kullanımlar içindir diye bilirim.
sizin makinanızda rezistanslar set değrine gelirken her 1derecelik artış için zaman tuttugunuzu farzedelim minimum zaman dakikalardadır.
pid ve yarı iltken sürücülerin hızna güvenilip fazlalıklı bir güç değeri belirlenmiş olsun yinede rezistanslar 1 derecelik artışı 1sn altına düşürmez bu çok abartılı bir hesap fpga hızı nerede sizin tepki süreniz nerede gereksiz bir masraf  olur.
bu adamlar fpgayı ısı için değilde başka bişi için kullanmıştır.
sistemde başka neler var servo motor varmı mesela?

fractal

servo motor yok.ama pozisyon cetvelleri basın. transmiterleri,termo kupl lar var.birde kendi işletim sistemi gibi birşey var makine açılırken bir işlemler yapıyor.pc gibi açılıyor.kendi özel menüleri var.makinenin tüm io ları analog giriş çıkışları gözlemlenip kontrol edilebiliyor.kalibre yapılabiliyor.

neden lojik işelmci konusunu inverter yapmaya çalışırkende yaşadım.içini söktüğüm tüm inverterle cpld yada fpga vardı.ama ben setalaris lm4f kullanmaya karar verdim.

ilhan_mkp

hocam anlattığınız makinayı yeterince hızlı sayıcı girişi olan termokupul modülleri olan plc yapar.
plcler birde taramantığıyla çalışıyor siz işlemcisine bakmayın derim.
dokunmatik panellerde zaten işletim sistemi var buda çok normal bir durum kalibrasyon ve giriş çıkışları izleyeceğimiz sayfaları hmilerde bizde sürekli yapıyoruz.
bu iş için hıza ihtiyacınız yok

Ersin

FPGA orda birçok sensör giriş ve çıkış amaçlı olarak kullanmışlardır.Normalde fpga ile plc yapma işi zahmetli ve değmez, hız gerektiren yerlerde zaten özel tasarım yapılmakta.
Normalde fpga da flash yoktur harici olarak kayıd edilir, her açılışta ordan okur dolayısı ile size programını vermiş olabilirler bu da plc dir anlamına gelmez.İşlemleri Panel PC tarzında olan cihaz kontrol ediyodur ve fpga ya ne zaman başlayacağı ve okuyacağı bilgilerini gönderiyodur.

fractal

tam olarak anlayamadığım nokta ne zaman fpga,cpld nezaman mcu kullanılmalı?uzun zamandır araştırıyorum.arm cekirdekli bir endistriyel kart görmedim ama fpga ,cpldipld tabancı daha fazla endistriyel kart görüyorum son yıllarda.banamı öyle geliyor.

muhendisbey

Alıntı yapılan: fractal - 01 Eylül 2012, 09:29:58
tam olarak anlayamadığım nokta ne zaman fpga,cpld nezaman mcu kullanılmalı?uzun zamandır araştırıyorum.arm cekirdekli bir endistriyel kart görmedim ama fpga ,cpldipld tabancı daha fazla endistriyel kart görüyorum son yıllarda.banamı öyle geliyor.

Doğrusunuz hocam
işin içerisine ne kadar fazla clock girerse bir devrenin sapıtma olasılığı da o kadar artar. FPGA ile daha düşük clock hızlarında dahi mcu'dan daha hızlı işlem yapabiliyorsunuz. Hızı geçelim daha az hata yapan devreye sahip oluyorsunuz.
PLD, CPLD, FPGA, GAL, PAL, gibi elemanların içerisinde lojik kapılar, ve bazı elemanlarda da flip floplar vardır. Bir lojik kapının gecikmesi ne kadardır? Yada elektromanyetizmadan, dalgalanmalardan ne kadar etkilenir? Çok az. Bir MCU bu dalgalanmalarda yanlış karar verebilir, watchdog'a düşüp reset atabilir. Bunlar bazı endüstriyel cihazların kaldıramayacağı şeyler. El kontrollü bir ağaç testeresi vardı. Eğer el testereye dokunmaya çalışırsa testere kendisini gizliyor adamın elini koruyordu. Şimdi böyle bir cihazda MCU kilitlense? programlanabilir lojik elemanlarla bu sorun aşılıyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.