MITX 6.002x: Circuits and Electronics Course yarın başlıyor

Başlatan Saruman, 04 Eylül 2012, 02:36:43

XX_CİHAN_XX

IDM (internet download manager) kurarsanız da indirebiliyorsunuz.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

kantirici

arkadaşlar ground yapmayı bir türlü beceremedim.ters t yap diyor ama olmadı bir türlü.nasıl yapıyoruz acaba?Ayrıca ingilizcem pek iyi olmadıgı için anlattkları bir çok şeyi anlamıyorum ama okuldan dahi iyi anlatıyorlar sanki :D

Erdem

Hemen programın sağ tarafında _|_ şeklinde bir simge var. Onu devreye sürükleyip bırakırsanız oluyor  ;)

kantirici

:) bende hazır olması lazım dedim ama yok.sadece direnç var.Ayrıca;
What is the equivalent resistance as an algebraic expression (in terms of R) of network A as viewed from its port? " burada dirençlerin cebirsel toplamını sormuyormu bu.3 tane değeri r olan direç var seri, 3 giriyorum kabul etmiyor 3r giriyorum yine kabul etmiyor. :o sistemde sorun var herhalde.

edit:şimdi hafta 2nin labına girdim orada şase var.hafta1 de yok.

ErsinErce

kayıt olurken https://www.edx.org/honor kısmını okuyarak mı kaydoldunuz?

Alıntı Yap... By enrolling in an edX course, I agree that I will:

Complete all mid-terms and final exams with my own work and only my own work. I will not submit the work of any other person.
    Maintain only one user account and not let anyone else use my username and/or password.
    Not engage in any activity that would dishonestly improve my results, or improve or hurt the results of others.
    Not post answers to problems that are being used to assess student performance.
...

kısmına dikkat ayrıca ingilizce bilmiyorsanız neden kayıt yaptırdınız?

kantirici

hayır orayı okumadım.İngilizce bilgim zayıf.hem ingilizce ile haşır neşir olmak hem teknik terimleri hemde verilen içeriği merak ettigim için kayıt oldum.

aspiwie

Alıntı yapılan: kantirici - 05 Eylül 2012, 22:32:29
:) bende hazır olması lazım dedim ama yok.sadece direnç var.Ayrıca;
What is the equivalent resistance as an algebraic expression (in terms of R) of network A as viewed from its port? " burada dirençlerin cebirsel toplamını sormuyormu bu.3 tane değeri r olan direç var seri, 3 giriyorum kabul etmiyor 3r giriyorum yine kabul etmiyor. :o sistemde sorun var herhalde.

edit:şimdi hafta 2nin labına girdim orada şase var.hafta1 de yok.

Network A da ki şematiği formülize etmenizi istiyor. Orada seri bağlantı yapıldığı için seri bağlı dirençleri nasıl hesaplıyorsanız o formülü yazmanızı istiyor.  Cvp: R+R+R (doğru olarak kabul edecektir)
Network A,B ve C de gene aynı şekilde cevaplanıyor.

Lablar biraz sıkıntılı gördüğüm kadarıyla, birebir gerçek simülasyon yapamıyor. Örneğin; ilk soruda gerilim bölücü dirençler ile A noktasından 1.5V görmeyi hedefliyor. Fakat program burada sadece A noktası üzerindeki değeri kontrol ediyor ve çizimin doğru olup olmadığına öyle karar veriyor. Siz şayet devrede hiç bir direnç kullanmadan sadece güç kaynağını 1.5V yapıp A noktasına bağlarsanız, A'nın değeri 1.5V olacağından bunu da doğru olarak kabul ediyor.
İnsan hayalleriyle yaşar.

ErsinErce

Bu kurstan sonra Türkiye'den kayıt alınmayacak anlaşılan,
kayıt olurken adamlara "honor" (Türkçeleştirirsek: onur, şeref, namus) sözü veriyorsunuz  edx'in forumu dışında tartışıp başkalarının ya da kendi notumu etkileyecek davranışlarda bulunmayacağım diye

pea

Elektronik ve bilgisayar derslerine kaydoldum.Bilgilendirme için teşekkür ederim.
Bir de üniversitede son senem olmasaydı keşke.Ne kadar devam edebilirim, orası sakat.

aspiwie

Alıntı yapılan: ErsinErce - 09 Eylül 2012, 14:05:51
Bu kurstan sonra Türkiye'den kayıt alınmayacak anlaşılan,
kayıt olurken adamlara "honor" (Türkçeleştirirsek: onur, şeref, namus) sözü veriyorsunuz  edx'in forumu dışında tartışıp başkalarının ya da kendi notumu etkileyecek davranışlarda bulunmayacağım diye

Bu konuda haklısınız. Bende yazmadan önce acaba dedim fakat bir de işin görme boyutu var.

Benim burada verdiğim bilgiler çok temel ve internet de rahatlıkla ulaşabileceğiniz şeyler (Bu bir sır değil). Ben eminim ki bu kursa kayıt olan herkes bu bilgileri biliyor fakat bazıları göremiyor.
Burada yardım isteyen arkadaşın zaten yeterli derecede ingilizcesi olsa bu soruyu sorma gereği duymaz veya edx forumlarından yararlanabilirdi.
Sorusunu cevaplarken sistemin nasıl çalıştığını anlaması için bir kaç ön konuya değindim. Kesinlikle şu sorunun cevabı şu, şunun ki bu diye bedavacılar yetiştirmek değildir amaç. Ben anlamışım, o arkadaşım anlamamış. Onunda anlamasına yardımcı olmaktı amaç.
Bunun Türkiye ile de bir alakası olduğuna inanmıyorum. Dünyanın her tarafından katılımcısı olan bir etkinlik ve özellikle hindistanlılar kendi milletinden olan kişileri aşırı denilebilecek şekilde destekliyor ve bunu aleni yapıyor.  Bende kendi vatandaşımın ilerlemesi için onu destekliyorum bunda anormal bir şey yok.
İnsan hayalleriyle yaşar.

kantirici

Yorumları okuyunca anlaşılıyor fakat belki ilk mesajları okumadan direk bu mesajı okuyan olursa diye belirteyim.

Yardım isteyen bendim.Evet ingilizce seviyem düşük ve honor kısmınıda okumadım.

Evet ingilizce bilseydim kendi forumundan yardım alırdım.

İstediğim yardım acaba orada yazanlarla itham edilecek şeylermi?Sorunun cevabını mı istemişim?
Alıtı üstü sistem nasıl işliyor,sitede yerini bulamadığım bir komponet ve ne dediğini anlamadığım bir satır cümle.
Bu olayı okadar ömensiyor olsaydınız daha ilk mesajda kardeşim böyle bir durum var haberiniz olsun derdin.

Yukarıda @aspiwie zaten olayın iç yüzünü söylemişki bunuda tahmin etmek zor olmasa gerek.
@aspiwie verdiğin cevap içnde teşekkürler.

Ayrıca arkadaşım sen içini ferah tut bu yılda ondan sonraki yıl da kayıt alırlar.
Ha birde şu var zaten daha ilk konuları anlayamayan biri olarak fazlada ilerleyemeyecegim açık.

ErsinErce

Zamanında firmalardan ücretsiz 1-2 adet entegre isteyip devrelerimizi deneme imkanımız oluyordu.
Kendimizi, teknik bilgimizi geliştirebiliyorduk, şu an Türkiye bütün firmalar tarafından yasaklılar listesine girdi,
şimdi 0.5$ lık entegreyi alabilmek için 50-60$ ödüyoruz. Neden? ; zamanında istediği parti parti 1-2 entegre ile 20-30$ kazanmış kişiler yüzünden.

Anlamadığınız işlere imzanızı atıp sonra üste çıkmaya çalışmayın.
sadece seneye açık olarak kalmasın, 10-15 yıl açık kalsın bu sistem herkes yararlansın

"Kendi işimiz görülsün gerisini boşverelim, kaynakları istediğimiz gibi kullanıp tüketelim bizden sonrakiler ne yaparsa yapsın, o hile yapmış bizde yapalım"
honor kelimesi anlamını yitirdi bu açıklamalarla zaten,
ben konuyu daha fazla bölüp işinizi zorlaştırmayım buyrun devam edin...

pea

Gereksiz yere gurur meselesi yapıyorsunuz.
Forumda arkadaşa bir soru, sistemi anlaması için açıklandı diye ne kopya dağıtılmış oldu ne de arkadaş sınıf birincisi olup milletin hakkını yedi.

İnsanlara sisteme alışmaları için basit bir örnek verildi, bilgi paylaşımı oldu.edX oluşumunun da amacı bu, bilgi paylaşmak.

Alıntı YapUnless otherwise indicated by the instructor of an edX course, learners on edX are encouraged to:

Discuss with others general concepts and materials in each course.

ErsinErce

Sistemin işleyişi hakkında sorusu varsa gene sorsun onda da sorun yok,
hatta birilerine rica etsin dillere göre yardımlaşabilecekleri alt forum açtırsınlar edx içinde, bu şekilde zor oluyor vs diye

cevap içerecek şekilde sorularınızı sormayın ve gelen soruları cevaplarken cevaplarını içerecek şekilde gelen soruları cevaplamayın, biraz edx'e saygı
Sistem hakkında eksiklerini tepki koymadan ilk başta belirtmeye çalıştım ama x yapıyor ne olacak bizde yaparız diyerek üste çıkmaya çalışınılınca sinirlenmemek elde değil