MITX 6.002x: Circuits and Electronics Course yarın başlıyor

Başlatan Saruman, 04 Eylül 2012, 02:36:43

ArGeMaNiA

Haydi göreyim sizi, vazife-i ubudiyetinizi unutmamak şartıyla öyle çalışınız ki,  rûy-i zemini, her tarafı herbirinize görülen ve her köşesindeki sesleri size işittiren bir bahçeye çeviriniz.

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: ArGeMaNiA - 04 Eylül 2012, 06:54:33
Uyarı e-postası gelmesi gerekmiyor mu?
Ben kaydoldum aktivasyon e-postası geldi.
Bu arada haber verdiğiniz için teşekkür etmeden geçemeyeceğim :)
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

mcn

bilgilendirme için teşekkürler, dersler nasıl gerçekleşiyor günün belli saatlerinde online ders şeklinde mi katılabiliyoruz sadece?Oturumlar kaydedilip sonradan izleme fırsatımız oluyor mu?
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

fractal

elektronik 1 -2 derslerini anlatacaklar.Türk üniversitelerinde Türkçe anlatılıyor çok az kişi anlıyor.burdaki verim nasıl olur.hemde mit.
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

Erdem

Alıntı yapılan: mcn - 04 Eylül 2012, 09:13:03
bilgilendirme için teşekkürler, dersler nasıl gerçekleşiyor günün belli saatlerinde online ders şeklinde mi katılabiliyoruz sadece?Oturumlar kaydedilip sonradan izleme fırsatımız oluyor mu?

Dersleri istediğiniz zaman istediğiniz yerde seyredebiliyorsunuz. Evet videoları indirip sonradan da izleyebiliyorsunuz.

Haftalık yapmanız gereken ödev ve laboratuvar çalışmaları var. Ödev ve laboratuvar çalışmalarını yaparken istediğiniz kadar cevap verebilirsiniz. Bu arada ödevlerin biraz zor ama çok iyi hazırlanmış olduğunu söyleyebilirim  ;)

Ödevler %30, yarı final %30 ve final %40 puana sahip. Yarı final ve final sınavlarında 24 saat bir süre veriliyor. Ama sadece ödevlerden farklı olarak sadece üç cevap hakkınız var.

Alıntı yapılan: fractal - 04 Eylül 2012, 09:18:12
elektronik 1 -2 derslerini anlatacaklar.Türk üniversitelerinde Türkçe anlatılıyor çok az kişi anlıyor.

Burada ders hocaları çok değerli hocalar. Örneğin profesör Agarwall elektronik dersinde işlemsel yükselteçlerde geri besleme kavramını anlatırken birden mekanik mühendisliğinin konusu olan kilitlenme karşıtı fren sistemini (ABS) anlatmaya başlıyor.

Diğer taraftan özellikle ödevlerde radyo ve ses sistemleri ile ilgili harika örnekler vardı. Bunları da Profesör Gerald Jay Sussman hazırlamış.

Hatta öğrenciler bu alıştırmaların bu kadar öğretici kaliteli olmasının nedeni nedir? diye sormuşlardı. O da dedi ki ben hayatım boyunca binlerce, sayısını hatırlamadığım kadar elektronik devre yaptım. O alıştırmalarda da pratiğin teoriye aktarılması var. Aynı zamanda Scheme programlama dilinin geliştiricisi ve kitap okumaya çok meraklı olduğunu söylüyorlar.

Bu arada ben de bu sene yapay zeka ve CS almaya karar verdim. Şimdiden Python öğrenmeye başladım bile  :D

Erdem

6.002x 5 Eylül'de başlıyor ve 20 Aralık'ta bitiyor.

kantirici

Merhaba,
sistemin genel olarak kullanım şekli nasıl peki?Ödevler v.s nasıl veriliyor ve cevaplar nasıl yollanılıyor.

Erdem

Kurs başladıktan sonra ilk haftanın derslerinden hemen sonra ödev ve laboratuvar uygulamaları da açılmış oluyor. Tüm ödev ve laboratuvar uygulamalarını internet üzerinden yapıyorsunuz. Tabi bu ödevlerin bazıları için bir kaç sayfa kağıt üzerinde işlem yapmak gerekse de  :D

Soruların cevaplarını yazıyorsunuz eğer doğruysa direkt olarak not hanenizde görebiliyorsunuz. Laboratuvar uygulamaları için de Websim denilen bir program kullanılıyor.

https://6002x.mitx.mit.edu

adresinden View 6.002x Circuits & Electronics as a guest düğmesine tıklayarak hiç kayıt olmadan bir önceki elektronik & devreler kursunu deneyebilirsiniz.

Sınav ve finallerde ise uygulama biraz farklı. Belirtilen tarihlerde sınav ve finallere katılabiliyorsunuz. Ancak gerçek bir sınavdaki gibi sınav başlamadan soruları göremiyorsunuz. Soruları görüp sınava başladıktan sonra 24 saat zamanınız kalıyor.

İlerde bu yarı dönem sınavı ve finallerin yetkili eğitim merkezlerinde yapılması planlanıyordu. Örneğin ben ödev ve laboratuvarları internet üzerinden yapıyorum. Sonra Türkiye'de anlaşmalı bir eğitim kurumunda örneğin Odtü'de normal bir sınava girer gibi yarı dönem ya da bitirme sınavlarına giriyorum.

Yarı dönem sınavının MIT'nin gerçek yarı final sınavına göre daha basit olduğunu söyleyebilirim. Final sınavı ise yakın zorluktaydı. Ama MIT'nin gerçek sınavı sanırım 3 saat sürüyor. Ama burada bir taraftan çayınızı kahvenizi içerken diğer tarafta soruları cevaplayabiliyorsunuz.

Bu arada kursa katılacak arkadaşların birinci, ikinci dereceden diferansiyel denklemler ve karmaşık sayılar konularını gözden geçirmelerini tavsiye ederim. Aslında ağır bir matematik bilgisi gerektirmiyor. Ama belirli konularda matematik bilgisi size avantaj sağlayacaktır.

kantirici

@erdem açıklamalar iin teşekkürler.Bugün siteye girdim fakat derslere ilgili sayfaya ulaşamadım.Daha açılmadımı acaba?

JKramer

Öğlen başlayacak dediği için bizde akşama doğru olur sanıyorum.

Erdem

Yeni kursa ben kayıt olmadığım için yorum yapamıyorum  ::) Ancak anladığım kadarıyla kurs GMT saatiyle öğlen 12'de açılıyormuş. Yani Türkiye saatiyle 3 oluyor sanırım.

fryrmnd

bu derslerin videolarını real player tarzı uygulamalarla mı indiricez. Birde ilk haftanın dersleri S1 ve S2 ile adlandırılan seriler mi. Açılımları nedir acaba bunların.

Erdem

S sequence'ın kısaltması sanırım. Yani ders sıra numarası anlamına geliyor.  Videolar eğer youtube'un kullandığı flv formatındaysa Firefox eklentilerini kullanabilirsiniz:

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/video-downloadhelper/