MITX 6.002x: Circuits and Electronics Course yarın başlıyor

Başlatan Saruman, 04 Eylül 2012, 02:36:43

aspiwie

Alıntı yapılan: ErsinErce - 09 Eylül 2012, 21:19:09
Sistemin işleyişi hakkında sorusu varsa gene sorsun onda da sorun yok,
hatta birilerine rica etsin dillere göre yardımlaşabilecekleri alt forum açtırsınlar edx içinde, bu şekilde zor oluyor vs diye

cevap içerecek şekilde sorularınızı sormayın ve gelen soruları cevaplarken cevaplarını içerecek şekilde gelen soruları cevaplamayın, biraz edx'e saygı
Sistem hakkında eksiklerini tepki koymadan ilk başta belirtmeye çalıştım ama x yapıyor ne olacak bizde yaparız diyerek üste çıkmaya çalışınılınca sinirlenmemek elde değil

Ersin bey, ben çok tartışmaya girebilen ve ya laf yetiştirebilen biri değilim, beceremem de. Bu yazıyı yazmamın tek sebebi de cevaplarınız da üstü kapalı olarak sürekli beni hedef almanız.

Aslında her şeyi çok açık anlattım ama siz bazı konulara farklı bir düşünceyle baktığınız için ben burada ne dersem bir şekilde ucu benim aklımın ucundan geçmeyecek yerlere dallanıyor.

Dikkat ettiyseniz bu benim ilk mesajımdı. Uzun süredir bu forumun üyesiyim fakat ilk defa bir konuya cevap yazdım. O da neden? kantirici adlı arkadaşımız bu kursa katılmış, dersleri izlemiş, sorunun birinde cevabı biliyor fakat nasıl yazması gerektiğini bulamamış. Bu arkadaş bu kadar yol katetmişken buradan geri dönmesini istemedim. Arkadaş zaten hesaplamış 3R bulmuş. Bu adam zaten formülü biliyor ki 3R bulmuş. Bende ona zaten bildiği şeyi yapmasını söyledim extra bir bilgi vermedim.

X yapıyor ne olacak bizde yapalım dedim mi? demedim. Bir de ben ne suç işlemişim de üste çıkma gereği duyacağım?

Dediğim aynen şuydu: Dünyanın her tarafından katılımcısı olan bir etkinlik ve özellikle hindistanlılar kendi milletinden olan kişileri aşırı denilebilecek şekilde destekliyor ve bunu aleni yapıyor.  Bende kendi vatandaşımın ilerlemesi için onu destekliyorum bunda anormal bir şey yok.

Burada ki desteklemekte kastım birbirimize yardımcı olmak, bilen bilmeyene anlatsın ki konu herkesçe idrak edilsin (Cevaplardan bahsetmiyorum). Yukarıdaki arkadaş gibi bildiği sorunun cevabını yazamayıp küsmesin. Biz destek olalım ki o da bir başkasına yardımcı olabilsin.
Ama buradan siz ne anladınız? Hindistanlılar cevapları kendi aralarında paylaşıyor bende kendi vatandaşımla paylaşırım onlar yapıyor ben de yaparım.

Ersin bey, biz sizinle aynı yere bakıyoruz fakat aynı şeyleri göremiyoruz. Ben yardımcı olmaya çalışırken siz kopyacılıkla suçluyorsunuz beni. Ben kendi rahatımdan fedakarlık ederek burada yardımcı olmaya çalıştım. Sizin bu tavrınız yardıma ihtiyacı olanı da küstürür yardım etmek isteyeni de.

Bu konuyu daha fazla uzatmak anlamsız olur. Bundan sonra ki art düşünceleriniz benim değil sizin düşüncelerinizdir. Ben düşüncelerimi 3 mesajdır anlatmaya çalışıyorum.
İnsan hayalleriyle yaşar.

Erdem

Alıntı yapılan: pea - 09 Eylül 2012, 20:54:47
Unless otherwise indicated by the instructor of an edX course, learners on edX are encouraged to:

Collaborate with others on the lecture videos, exercises, homework and labs.
Arkadaşa katılıyorum. Burada aksi bir hoca tarafından söylenmedikçe öğrenciler ödev, alıştırma, laboratuvar çalışmalarında beraber çalışmaya teşvik ediliyor deniyor.

Ödev ve laboratuvar çalışmaları not hesabında kullanıldığı için soruyu anlamadıysanız sorabilirsiniz. Çözüm yolunu da anlatabilirsiniz ama açıkça cevabı ya da tüm işlem adımlarını yazmamalısınız.

Final ve yarı finalde kitaba ve notlara bakmak serbest. Ancak 3. kişilerden yardım almak ve beraber çözmek yasak. Gerçek MIT sınavlarında bile öğrenciler örneğin 4 sayfa kendi notlarıyla sınava girebiliyorlar. Peki bu nasıl oluyor diyeceksiniz. Soruları ona göre soruyorlar  :) Yani kitap önünüzde olsa bile o konuları derinlemesine anlamadan ödevleri, laboratuvar çalışmalarını yapmadan sınavdan geçmeniz çok zor.

Bu arada ben de biraz önce Berkeley'in CS188 yapay zeka kursunu inceledim. Aslında benim katılacağım kurs başlamadı ama sanırım biraz daha erken başlayan bir sürümü daha varmış.

Konular çok ilginç, hocalar da konularında iyi gözüküyor. Hatta alıştırmalardan örnek de verebilirim. Örneğin burada A*, BFS, DFS gibi arama algoritmalarını kullanarak Pacman'in yol bulma algoritmalarını yazmanızı istiyorlar.

http://inst.eecs.berkeley.edu/~cs188/fa10/projects/search/search.html

Burada ise yüz tanıma algoritmaları var.

http://inst.eecs.berkeley.edu/~cs188/fa10/projects/classification/classification.html

Bu kadar ilginç konuları olmasına, hatta hocalarının da oldukça iyi olduğunu tahmin etmeme rağmen altyapı sıfır. Videoların altyazılarını makine çevirisi yapmışlar. Sonra videolarda altyazıyı açınca abuk subuk ses tekrar ediyor vs..

MITx'in altyapısı bundan 10 kat güzeldi ve sürekli öğrencilerden gelen taleplere göre sistemi değiştiriyorlardı. Eğer kurs başladığında da böyle olursa hiç zahmet etmem,  ;) zaten alıp da okumak istediğim elektronik kitapları var. Oradan devam ederim. Belki ilkbahar döneminde de MIT 6.002'in devamı olan bir kurs açar. Zaten ilk gözlemlediğim sanki o kadar kalabalık değil gibi geldi. MIT'nin açtığı kursa geçen sene 100.000 kişi kayıt olmuştu.

Bu arada 6.002x'e kayıt olan arkadaşlara tavsiyem sıkı bir çalışma pahasına da olsa kursu bitirin. Çünkü Anant Agarwall çok harika birisi. Sadece Türkiye'de değil dünyada işte bir elin parmakları kadar vardır böyle hoca. Şimdi düşünüyorsun tüm Amerikan üniversitelerindeki hocalar Agarwall gibidir ama değil işte. Sebebine gelince o kadar zor konuları basitleştirip öğrencinin seviyesine iniyor. Bir bakıyorsun elektronik anlatırken mekanik mühendisliğine geçmiş mekanik anlatıyor.

Herkese çalışmalarında başarılar dilerim :) 

ErsinErce

@aspiwie hedef @kantirci arkadaşımız ve sinirlendiren kısım burası;

Alıntı yapılan: kantirici - 09 Eylül 2012, 18:04:16
...
İstediğim yardım acaba orada yazanlarla itham edilecek şeylermi?Sorunun cevabını mı istemişim?
Alıtı üstü sistem nasıl işliyor,sitede yerini bulamadığım bir komponet ve ne dediğini anlamadığım bir satır cümle.
Bu olayı okadar ömensiyor olsaydınız daha ilk mesajda kardeşim böyle bir durum var haberiniz olsun derdin.

Yukarıda @aspiwie zaten olayın iç yüzünü söylemişki bunuda tahmin etmek zor olmasa gerek.
@aspiwie verdiğin cevap içnde teşekkürler.

Ayrıca arkadaşım sen içini ferah tut bu yılda ondan sonraki yıl da kayıt alırlar.
...

@aspiwie sizin anlatımınızdan ve detay vermenizden bakış açınızı anladım zaten, sizinle ilgili bir sorunum yok
amacım tartışma yaratmak değildi ama @kantirci dan gelen cevap karşısında bu noktaya geldi,

Forumda biraz araştırma yaparsanız son zamandaki konuların "bir entegre aldım daha datasheet'ini okumadan iş yaptım sonra çıkan hata neden bulamıyorum" başlıklı konular olduğunu görürsünüz.
Ayrıca arkadaşın forumda açtığı konulara da bakarsanız her sorusunun altında aynı hatanın yattığını da görürsünüz.

Burada yardım etmeye çalışan kişilerin zamanlarını bu şekilde harcamaları da hoşuma gitmediğinden bu tutum ortaya çıktı ki forumda zaman zaman çıkıyor
bu sefer ki bana denk geldi  :)

kantirici

@ersinerce;Demek benim mesaj ve tavırlarımdan art niyetli birisi olduğumu ve hile ile (0.5$'lık sample isteyip 5$ kara geçen zihniyetlede bir tutarak) o sertifikayı almaya çalıştığımı anladınız.Tebrik ediyorum sizi.Allaha şükür o sertifikaya ihtiyacım yok,alacagım diploma bana yeter.Zaten bu kursa katılma amacımıda belirttim.

Edxin kurallarını bilmiyordum ve uyarı gelince bizde tamam dedik,burada sormayız artık ve cevapta yazmadım konuya.Fakat siz art niyetli bir şekilde edx'in jandarmalığnı üstlenmiş,bu kurstan istifade etmeye çalışan birisini ve ona yardım edenleri yargılıyorsunuz.

Ayrıca edx'in jandarmalığı kesmemiş olacakki forumdaki kullanıcılarıda hedef alıyorsunuz.Çok iyi niyetliyseniz bir döküman hazırlar kullanıcılara yol gösterir nasıl datasheet incelenmesi gerektigini v.b anlatırsınız ve bu durmdan artık rahatsız olmazsınız.Bu mesajınızdan da forumların amacını bilmediginiz belli.Söylermisiniz bana bu konuya attığınız mesajların kaç tanesi forumların kurulma amacı olan bilgi paylaşımı içeriyor.@silvercopperr sağolsun böyle bir durumdan bizi haberdar ediyor,@erdem ve @aspiwie sağolsunlar gelen sorulara gerektigi gibi cevap veriyor.

Sorulan soruda cevap istenmemiş olmasına rağmen konuya açıklık gelmesi için;Verilen cevapta sorunun ne oludğunu ve becermedigim içinde cevap formatının verilmesi; heleki bu kadar basit bir soruda sizi bu derece rahatsız etmesi kusura bakmayın ama ego tatmin etmekten başka bir şey değil.
İnasnları bilgi paylaşmaya ve  yorum yazmaya pişman ediyorsunuz.

ErsinErce

@kantirci hocam yaptığınız işler baştan yanlış,
kendinize sorun Edx'in kuralları bilmemek kimin hatası? Neden bu hata yapıldı?
Hazırlanmış Datasheet'leri okumamak kimin hatası? Neden bu hata yapıldı?

Forumda lcd sürmeyi anlatan 100 tane başlık var, hâla yenisi açılıyor. Neden?

Forumların amacı bana göre forumda önceden olmayan şeyler hakkında konuşulup,
ileride ihtiyacı olan kişilerin arayarak bilgileri hızlı ulaşmasını sağlayan bir ortam oluşturmak değil mi yoksa ben mi yanlış biliyorum?

Datasheet incelerken yapacağınız şey tasarımda kullanacağınız bölümleri bu satırları okuduğunuz gibi okumak
Güç ise güç kısmını, fonksiyon ise ihtiyacınız olan fonksiyonları
anlamadığınız kısımlar forumda daha önceden bahsi geçmediyse bir başlık açarak sorabilirsiniz

@erdem ve @aspiwie sağolsunlar gelen sorulara sizin istediğiniz gibi cevap veriyorlar, 1 yıl sonra onlarda cevap yazmamaya başlayacak

Ego tatmini değil, oyunu kuralına göre oynamadığınız ve sürekli tekrarladığınız için sizi "Okuyun" uyarıyorum

kantirici

@ersinerce eyvallah hocam.Herşeye rağmen uyarılarınızı dikkate alacağım.Amacım burda tartışmaya girmek, kalp kırmak değildi.
Sayğılar...

pea

Finalin son 2 sorusunu inatla yapamadım.
Elle hesapladım, Matlab'e çizdirdim, Spice kullandım.Hepsinde aynı sonucu buluyorum.Grader kabul etmedi, ettiremedim.
87'ye A geliyorken kursu 86 ile bitirmiş oldum.Kötü oldu.

fgokcegoz

Alıntı yapılan: pea - 23 Aralık 2012, 04:41:08
Finalin son 2 sorusunu inatla yapamadım.
Elle hesapladım, Matlab'e çizdirdim, Spice kullandım.Hepsinde aynı sonucu buluyorum.Grader kabul etmedi, ettiremedim.
87'ye A geliyorken kursu 86 ile bitirmiş oldum.Kötü oldu.

Son soru matlab te gayet güzel bir şekilde çıkıyor. Bende finali yaparken, matlab ten yararlandım son soruda. 93 le bitirdim bende.
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)