Koltuk için sensör tavsiyesi

Başlatan mdargut, 05 Eylül 2012, 16:51:27

mdargut

İyigünler arkadaşlar.
Koltuğa birisinin oturduğunu algılamak için sensör ihtiyacım var. Ucuz, basit, uzun ömürlü bir çözüm arıyorum. Ağırlık ölçmek gibi bir derdim yok, sadece var yok bilgisi gerekiyor. Hiç birşey bulamazsam push button ile yapacağım fakat o yüke nekadar dayanır bilemiyorum.
Bu konuda tavsiyelerinizi bekliyorum.

t2

Araç içi emniyet kemeri bağlanması gerektiğini bildiren sistem var. Oturan yoksa, uyarı vermiyor.

Bu sistemin koltuk sensörü, bulunabilirse onu kullanabilirsiniz.

çonçon

O işler için kapasitif sensörler kullanılıyor diye biliyorum...2 ad. ince aluminyum plakadan basit bir kapasite yapıp bunu koltuğun içine bir yerlere yerleştirdiğinizi düşünüyorum, insan vb. oturduğunda değişen kapasite vs.........

Burak B

@kim, Trabzon' da bana böyle bir istek gelmişti. Dişçiler için mi gerekiyor bu sistem ? optik birşeyler kullanman mekanik sorunların önüne geçecektir.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

mdargut

Alıntı yapılan: t2 - 05 Eylül 2012, 16:55:07
Yoksa 1 lira ile çalışan masaj koltuğu mu yapıyorsun? 
Para vermediyseniz oturmayın manasında yazı yazmışlar

Aslında güzel olurmuş alet bir süre sonra kalk üzerimden diye bağırmaya başlayabilir. ;D

Ama yok masaj koltuğu için değil, otomobilde kullanmayı düşünüyorum. Şöyle bir sensör buldum ama hiç bir bilgi yok.
http://www.bempar.com/urunlerimiz/binek-arac/elektrik-grubu/koltuk-isgal-sensorleri

Alıntı yapılan: concon - 05 Eylül 2012, 16:59:52
O işler için kapasitif sensörler kullanılıyor diye biliyorum...2 ad. ince aluminyum plakadan basit bir kapasite yapıp bunu koltuğun içine bir yerlere yerleştirdiğinizi düşünüyorum, insan vb. oturduğunda değişen kapasite vs.........
Linkini verdiğim sensör bana kapasitiften çok bilgisayar klavyelerindeki gibi temasa dayalı bir sistem gibi geldi. Birbirine paralel bağlı birçok push buton gibi.
Kapasiteyi ölçmek zahmetli bir iş, heleki birkaç koltukta kullanınca zorlayıcı olacak gibi. Şimdilik basit ve ucuz ve hızlı bir çözüme ihtiyacım var. İleride daha kaliteli bir tasarım yapabilirim.

mesaj birleştirme:: 05 Eylül 2012, 17:24:32

Alıntı yapılan: ByteMaster - 05 Eylül 2012, 17:11:55
@kim, Trabzon' da bana böyle bir istek gelmişti. Dişçiler için mi gerekiyor bu sistem ? optik birşeyler kullanman mekanik sorunların önüne geçecektir.

Otomobil içerisinde kullanılacak bir sistem. 2 hafta içerisinde bir sunum yapmam gerekiyor o yüzden geçici basit bir çözüm arıyorum şuanda. Ama diğer tavsiyelerinizide duymak isterim çünkü ilerleyen aşamada profesyonel sorunsuz bir tasarıma geçmem gerekecek.

serhat1990

Biraz basit olacak ama cny70 sensörler ile olabilir düşüncesindeyim.

Tagli

kim, bağlantısı vermiş olduğun sensör bir çeşit direnç. Basınç altında direnç değeri değişiyor.
Gökçe Tağlıoğlu

salih18200

matador

Hocam koltuğa yapıştır bi strain gage olsun bitsin.

sadogan

Elektronik pasküller var 20 25 tl ye satılan üzerinde saydam cam olanlar.
Onun 4 kösesinde 1 adet var. 4 adet sensörün oluyor.
2 ucundan 0 - 5 volt veriyorsun orta uctan ağırlıga göre gerilim alıyorsun.
Hassas olmuyor ama koltuga oturan birini çok rahat anlarsın .

tayyar

Strain gauge mantığıyla çalışıyor onlarda.  Araba çıkmacıları bu konuda yardımcı olabilir bence.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--