Gsm modül - Pic haberleşmesini başardım sonunda. bazı bilgiler ve kodlar

Başlatan ertsen, 10 Eylül 2012, 23:55:14

ertsen

Haklısınız, sadece pin bağlantılarını çizmiştim. Google da max232 connection şeklinde aratınca kondansatör bağlantıları çıkıyor.

mustafa_cmbz

yaf ben pic ile olacak olan bağlantıyı kastetmiştim...Neyse sıkıntı yok transistörler ile hallettik gibi..

kudretuzuner

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 14 Şubat 2013, 19:48:14
yaf ben pic ile olacak olan bağlantıyı kastetmiştim...Neyse sıkıntı yok transistörler ile hallettik gibi..
Merhaba
PC to PIC rs232 bağlantısı ve çok daha fazla bilgi.Buyrun.
https://www.dropbox.com/s/9mfbutgsh2y2e4p/ETekno_pc_pic_on_off.rar?m
Amatör

abdulsameta

Merhaba. Sim900 ile bir çalışma yapıyorum. echo kapalı olduğu halde AT gönderiyorum cevap olarak tekrar AT geliyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim. Acil yardım bekliyorum

polleme

Kullandığınız terminal programı ile ilgili olabilir, aynı problem bir başka kişide daha vardı, farklı bir programla sorun çözüldü. Program ayarları ile düzelebileceğini sanıyorum.

abdulsameta

sorun terminal ile çalıştığımda olmuyor. Pic ile bağlantı yaptığımda oluyor. 18f67j60 kullanıyorum.

baykoyu

bu durumda echo modu kapamamışsınız demektir. Kapasanız dahi eğer kaydetmediyseniz modülü her açıp kapamada açılacaktır.

polleme

abdulsameta

Öncelikle cevap yazanlara teşekkür ederim. ATE 0 yapınca gönderdiğim geri gelmiyor artık. Baud rate ayarını da yaptım.Ama bu sefer de değişik karakterler geliyor. Sanırım gönderdiğim komutu da çalıştırmıyor. arama yaptım olmadı.  Çözemedim bir türlü.

Pic devresini ve  GSM modülün farklı güç kaynakları ile besliyorum. iki devre arasında sadece rx ve tx bağlı bundan kaynaklı bir sorun olabilir mi

polleme

Değişik karakterler gelmesi, PIC ile arada hız uyumsuzluğundan kaynaklanabilir (biri 2400 bps iken diğeri 9600 bps)

Bir de PIC bu tür iletişim projelerinde mutlaka external kristal ile beslenmeli, dahili osilatör kullanılması problem yaratabiliyor.

ertsen

Bencede büyük ihtimal GSM modülün baudrate hızını değiştirmişsiniz. Şimdi de Hyperterminal'den eski baudrate hızıyla bağlanmaya çalışıyorsunuz.

abdulsameta

pic devresi 19200 ile çalışıyor. GSM modemi de AT+IPR=19200 yaptım.

polleme

AT&W ile de girilen bir komutu saklamak gerekiyor. Yoksa elekktrik kesilip tekrar gelince komut kaybolur.

Bir de external kristal konusunu düşünün.

baykoyu

baud ile alakalı geri dönüp bakmak istemiyorsanız auto baud yapın işlemcinizin baudrate ini değiştirsenizde modül için endişelenmenize gerek kalmaz.

mesaj birleştirme:: 01 Mart 2013, 17:08:27

Ben dahili osilator kullanıyorum hocam ve bir sıkıntı yaşamadım şu ana kadar .

polleme

Dahili osilatör ile sorun yaşamadığınızı öğrendiğim iyi oldu. Belki bu PIC'ten PIC'e değişiyor da olabilir. Daha önce yapılan bazı yazışmalarda dahili osilatörden dış osilatöre geçince sorunun düzeldiğini söyleyenler olmuştu.