İnternet Explorer ile ilgili uyarı

Başlatan arm-beginner, 18 Eylül 2012, 08:44:31

arm-beginner

Merhabalar

Dün Alman hükümetinin kuruşuluşu kuruluşu olan BSI bir açıklama yaparak İE kulanılmamasını tavsiye etti.
Açık kapılar sayesinde, dışardan çok basit bir şekilde bilgisayarda her istenen kod çalıştırılıyormuş.
Bunun için tuzak olarak hazırlanmış web siteleri ziyaret etmek yeterli oluyormuş.

https://www.bsi.bund.de/ContentBSI/Presse/Pressemitteilungen/Presse2012/Internet%20Explorer%20Warnung%2017092012.html;jsessionid=4C274AA362469962C689C50DC5BD652E.2_cid251

Mucit23

Bilgilendirme için teşekkürler.Chrome veya mozilla dururken internet explorer kullanmak zaten saçmalık.

elektronik

İnternet Explorer kullanan varmı hala ? ben mecbur kalmadıkça kullanmıyorum onu kullandığımda bilgisayar isyan ediyor

arm-beginner

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 18 Eylül 2012, 13:48:27
http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/21493851.asp

Hürrüyet Hürriyet tarafından önerilen yama 15.05.2012 tarinde tarihinde yayınlanmış.
Dünkü BSI açıklamadasında "şu ana kadar bu sorun için Microsoft tarafından herhangi bir yama yayınlanmadı" ifadesi var.

OG

Microsoft'a hiç güvenmedim zaten. Chrome için de aynı şeyleri düşünüyorum.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

computerboy

Arkadaşlar hangi tarayıcıyı kullanmalıyız peki ? Mozilla nasıl ?

arm-beginner

Alıntı yapılan: OG - 18 Eylül 2012, 15:40:19
Microsoft'a hiç güvenmedim zaten. Chrome için de aynı şeyleri düşünüyorum.
Kesinlikle katılıyorum!

mustafa_09

explorer ı sadece opera ve crome indirirken kullanıyorum  ;D

pisayisi

win7 kullanıyorsanız yine en güvenilir tarayıcı explorer dır bundan şaşmayın...
Murat

arm-beginner

Alıntı yapılan: pisayisi - 18 Eylül 2012, 16:26:11
win7 kullanıyorsanız yine en güvenilir tarayıcı explorer dır bundan şaşmayın...
Alman hükümetine bağlı bir kuruluş İE'yi kulanmayız diye bir açıklama yapıyor, bu açıklama gazetelerde ön sayfada yer alıyor, Microsoft'un gıgı çıkmiyor ... ve sayın üyemiz pisayisi "İE'den şaşmayın" diye bir tavsiye veriyor.
Yazılım uzmanı değilim, bu nedenle kime inanmam gerektiği konusunda kararsız kaldım.

Rica etsem sayın üyemiz pisayisi bu tavsiyenin nedenlerini açıklıyabilirmi? Burdaki forumu yanlış bilgilendirmişsem,  bari üyelerden özür dilemek isterdim.

JKramer

http://technet.microsoft.com/en-us/security/advisory/2757760

Geçici çözüm olarak, EMET'i kullanıp Explorer'ın güvenlik ayarlarını en yükseğe çekilmesi tavsiye edilmiş. Belli sitelere (bankaların mesela) girildiğinde bir sıkıntı yok gibi görünüyor.

arm-beginner

Alıntı yapılan: JKramer - 18 Eylül 2012, 17:10:17
http://technet.microsoft.com/en-us/security/advisory/2757760
Geçici çözüm olarak, EMET'i kullanıp Explorer'ın güvenlik ayarlarını en yükseğe çekilmesi tavsiye edilmiş. Belli sitelere (bankaların mesela) girildiğinde bir sıkıntı yok gibi görünüyor.

"Microsoft is investigating public reports of a vulnerability ..." yani MS henüz araştırma aşamasında.
"A remote code execution vulnerability exists in the way ..." yani MS yabancı kod çalışdığını kabul ediyor.
"Microsoft will take the appropriate action to protect our customers" ... yani MS elinden geleni yapacakmış.
"We are actively working with partners" ... anlaşılan kendileri tek başına bu problemi çözemiyorlar.
Ve böyle bla-bla ile devam ediyor.

Sanırım benim tarafdan bir özüre gerek kalmadı. Ne dersiniz sayın üyemiz pisayisi?

AsHeS

Firefox kullanın kafanız rahat olsun çökme problemlerini giderdiler.Şu anda açık ara en güzel internet tarayıcısı(ram problemi olmayanlar için +2gb için yani).

pisayisi

Alıntı yapılan: arm-beginner - 18 Eylül 2012, 17:32:00

Sanırım benim tarafdan bir özüre gerek kalmadı. Ne dersiniz sayın üyemiz pisayisi?

Technette yazılan mevcut güvenlik açığı ortada, adamlar en azından bir açık olduğunu bununla ilgili yama çıkarılması için çalışıldığını beyan etmiş, siz diğer tarayıcıların güvenlik açıklarını kimin nasıl sınadığını onların ne derecede güvenli olduğunu nerden bilebilirsiniz. Güncel web koruması açık bir antivirüs yazılımı kurulu sistemde explorer daki bu açığın dahi sorun olmayacağına eminim. Çünkü mesela norton web tabanlı uygulamaların pc de şüpheli kodlar çalıştırması durumunda dahi uyarı vermekte explorer da geçici sıkıntılar olsa da bunlar hep vardır ve güncellemeler bu sıkıntıları aşmak için çıkarılır. Özür dilemenize tabi gerek yok birbirimizin bilgisinden istifade edeceğiz değil mi ;D
Murat