STM32F1XX Ethernet Modülü Hakkında

Başlatan Mucit23, 25 Eylül 2012, 13:26:20

Mucit23

Arkadaşlar Tasarımını yapmakta olduğum kartta STM32F107VC 'nin  Ethernet modülünü kullanmam gerekiyor. Ben sadece kart tasarımını yapıyorum. Sormak istediklerim var.

İnternette birkaç board inceledim. Hepsinde Yardımcı Ethernet Cotroller adında enteğreler kullanılıyor. Yani Anladığım kadarıyla Direk MCU RJ45 bağlantısı olmuyor yada kullanılmıyor.Bu konuda hiç bilgim yok :-[ Mesela incelediğim boardlarda DP83848 ençok dikkatimi çekti. Bu çipin artıları veya eksileri nelerdir. Mesela piyasada birde en çok gözüme kullanılan ENC28J60 vardı. Bunun fiyatı daha ucuz. Hangisini tavsiye edersiniz. Dediğim gibi tasarlamakta oldğum kart üzerine bu ethernet modülünü gömeceğim. Bu konuda Fazla bilgim yok. Biraz donanım konusunda bilgiye ihtiyacım var.

pisayisi

linkteki yazı ışığında stm32f107 MII ve RMII desteklediği için, 10/100 Mb/s Ethernet Transceiver entegrelerinden birini kullanıp eternet bağlantısı yapılabilir. Ucuz diye bahsedilen ENC28J60  modüller ise seri port bağlantısı ile eternete ulaşma imkanı verir sizin işinize yaramaz. Daha çok davicom ve ti firmasının ürünleri kullanılıyor örnek projelerden araştırmışsınız sanırım, bir örnekte ben DM9161AEP kullanıldığını gördüm tabi çıkışına HR911105A tipi bobinli konnektör kullanmak kaydı ile...
Murat

Mucit23

Anladığım kadarıyla DP83848 içerisinde mac + phyter bulunduruyor. Peki bu çiple hiç işlemcinin Ethernet doanımıyla uğraşmadan tüm işlemler halledilebiliyormu? Uygulamada hala anlayamadıklarım var.

pisayisi

kullandığınız işlemcide mac modülü varken diğer seriport ile eternet imkanı tanıyan entegreler kullanmanız gereksiz olur bence, aynı zamanda portu efektif birşekilde kullanamazsınız.
Murat

Mucit23

peki nasıl bir donanım onerirsiniz. Dp83848 pahalı bir entegre. seri üretim için düşünmeliyim. bu yüzden kullanacağım entegrenin veya diğer donanımın ucuz olması önemli.

muuzoo

Bir ara farnell den ksz8051mll almıştım. 10 tanesi yaklaşık 8 euro tutmuştu
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

Mucit23

Şimdi anlamaya başladım. Ozaman bu tür çipler mutlaka işlemcinin ethernet modülü ile ilişkili olarak kullanılmak zorunda. Verdiğiniz linktede yazmışsınız kendi içerisinde mac modülü bulunmayan işlemciler için ENC28J60 gibi enteğreler kullanılıyor.

Davicom un ürünü gayet ucuz. Realtekte öyle. Bakalım bi şimdi işlemciyle nasıl konuşturacağız.

mesaj birleştirme:: 26 Eylül 2012, 10:41:00

@gerbay

Hocam Realtek in bu kontrolücüsüyle ilgili hiçbir örnek uygulama vs bulunmuyor. Belliki PC anakartlarında bolca bu Realtek in bu çipinden kullanılıyor olsa gerekki millet hep bunun PC driverlerini aramış. :-\

DM9000a ise paralel olarak haberleşiyormuş.  Davicom'un aplication notlarında örnek bağlantılar ve kodlar verilmiş ama dediğim gibi 8 bit veya 16 bit olmak üzere paralel haberleşiyor. Bu benim için çok büyük dezavantaj.  O kadar giriş çıkışım yok malesef.  :-X

Acaba ENC kullanıp kurtulsammı diye düşünmeye başladım.
   Bolca örnek, Bolca uygulama, kaynak vs.. Daha ne isterimki.   :)

Tekrar şu DP83848 e bi bakayım.

Mucit23

Merhaba gerbay hocam

Bu STM32F1 serisi mikroişlemcilerde Ethernet donanımı için ilgili özel bir pin veya IO varmıdır. Mesela DP83848 ile stm32F107 yi haberleştirecem. Bu dediğim PHY enteğresi elimde bulunan başka bir borddada kullanılmış. Ona bakıyorum dp83848 den çıkan haberleşme pinleri STM32F107 nin pinlerine bağlanmış. Bu pinlere datasheette bakıyorum ethernetle ilgili bir açıklama görünmüyor. Benimmi yanlışım var yoksa bağlantı şeklinin önemi yokmu?

Bendeki deney bordunun şeması;
http://www.keil.com/mcbstm32c/mcbstm32c-base-board-schematics.pdf