Isı iletimi iyi olan Dolgu maddesi?

Başlatan Mucit23, 04 Ekim 2012, 13:23:55

Mucit23

Arkadaşlar Ds18B20 yi metal bir kılıfın içerisine koyacağım. Bu sırada Sensörün içeride sabit durması için sıvı bir madde ile doldurup daha sonra sıvının sertleşmesi ile sensörü sabitlemem gerekiyor. Bu şekilde Isı iletimi iyi olan 100-150 derecelerde problem çıkartmayacak ne tür bir malzeme kullanılabilir?Nereden Temin edebilirim?

diot

ısı iletim pastası doldurabilirsin. yanlız sertleşmez. O iş için başka çare düşünmen lazım.

M_B

Alıntı yapılan: diot - 04 Ekim 2012, 13:51:17
ısı iletim pastası doldurabilirsin. yanlız sertleşmez. O iş için başka çare düşünmen lazım.

Ustunude sıcak silikonla doldursanız.
Gecenlerde çaysetin sıcaklık sensorunu soktum adamlar icine silikon sıkmıslar.  Ona istinaden boyle dedim
Sıcak silikonun kac derecede eridiğini bilmiyorum 

İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

HeCToR

Otomobillerin motor kapağında kullanılan sıvı conta var yaklaşık 600 dereceye kadar dayanıyor aradığın tek yapıştırıcı bu bende kullanmıştım silikon gibi yalnız sıcaktan etkilenmiyor
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

M_B

Meraktan sıcak silikonlara baktım ve teknik özellikleri

ÖLÇÜ:  11,2 mm x 30 cm
RENK: ŞEFFAF AÇIK
ISI VİSKOZİTE: 25.500 cPs, 160 DERECEDE ( ASTM 3236 )
YUMUŞAMA SICAKLIĞI: 85 DERECE
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

tayyar

Kılıfın içerisine ısı iletim pastası koyup sensörü daldırsanız, sonrada sensör bacaklarını dışarı çıkartıp üstten silikon vs. gibi bir malzeme ile kapatsanız olabilir mi?
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

Mucit23

Metal tüp olduğunu düşünün. Benim aklımdaki şöyle.
Sensörü ilk önce tüp içerisine sensörün gövdesi kadar ısı iletim pastası doldurup ardından sensörü tüpün sonuna dayanana kadar içine daldırırım. Ardından sensörü içeride sabitlemek gerekecek. Bunun için Ben şu PCB tipi kapalı trafoları doldururken kullandıkları malzeme geldi ama adı nedir nerde satılır bilmiyorum.

Sıcak silikon eriyor.Sıvı conta ise sertleşmiyor tam olarak. Bu yüzden silikon benzeri maddeleri kullanmam.

diot

son fikir iyi ve yapıstırıcı olarak motor gövdesinde ve kalorifer döküm gövdelerde kullanılan çift bileşikli yapıştırıcılar var çatlakları ve delikleri onarmak için. 300-400 dereceye kadar dayanıyor ve çok şert oluyor.  bunlarla arkadan dolgu yapabilirsin.

mufitsozen

Bkz: (bilhassa electronic industry ref olanlar. Dowun TRde urunleri ithal eden satan yerler muhakkak vardir..)

http://www.mavom.nl/itemfiles/800/752-Thermally%20Conductive%20Materials.pdf

http://www.nomacon.by/new/kptd_en/kptd-kompaund.php

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.