Statik Elektrik Boşalmasına Karşı Alınacak Önlemler

Başlatan gamez34, 12 Ekim 2012, 14:55:19

gamez34

Arkadaşlar Merhaba bu konuda hiç bilgim olmadığı için size sorucam

Şimdi statik elektriğe duyarlı bir katı madde düşünün yani statik elektrik boşalmasında yanıyor malzeme

Ben bu madde ile test yapıcam fakat statik elektrik konusunda bilgim yok. Bu maddeye statik elektrik boşaltmadan nasıl müdahale edebilirim yani ufak testler yapmam gerekli bu konuda yardımcı olacak arkadaşlar varmı ?

Bu statik elektrikten çok etkilenen malzeme nasıl bir kap'ta durmalı cam vs iyimidir statik elektrikten etkilenirmi cam üzerinde durduğunda ?

Kendi araştırdığım kadarıyla alacağım önlemler şunlar ;

1) Antistatik bileklik ve antistatik eldiven

2) Malzeme tahta veya cam üzerinde duracak ( kağıtta olabilir sanırım ) ?

---

Saklama koşullarıyla ilgili olarak alacağım önlemler ;

Kağıt bir kabın içerisine koyucam kristalize tozu tamamen kağıt ile sardıktan sonra etrafını alüminyum folyo ile sarıcam dışarıdan gelen statikelektrik tehdidine karşı önlem olması maksadıyla sizce yanlış olan ve eklenmesi gereken birşey varmı ?

Konuyu anlamayan arkadaşlar için anlıyacakları şekilde özetliyorum

Bir katı tuz var bu tuz statik elektrikten çok fazla etkileniyor etkilendiğinde yanıyor yandığı zamanda problem oluşturuyor

Benim istediğim olay bu maddeyi yakmadan üzerinde testler yapıp depolamak

muhendisbey

Antistatik poşetler ve tüplerde elemanlar- cihazlar saklanır. Cam ağır ve kırılgandır.
Plastik, cam gibi malzemeler yalıtkandır. Ancak her ikisi de sürtünmenin etkisiyle yüklenebilir. Kağıt, bakalit, saç üçlemesi

Katı tuzdan kastın nedir? Entegre mi?
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

gamez34

Alıntı yapılan: muhendisbey - 12 Ekim 2012, 15:10:41
Antistatik poşetler ve tüplerde elemanlar- cihazlar saklanır. Cam ağır ve kırılgandır.
Plastik, cam gibi malzemeler yalıtkandır. Ancak her ikisi de sürtünmenin etkisiyle yüklenebilir. Kağıt, bakalit, saç üçlemesi

Katı tuzdan kastın nedir? Entegre mi?
Yok hocam kimyasal bir madde ( fakat elektroniktede statik önlemler alındığı için burada açtım konuyu ) kimya bölümü öğrencisiyim testler yapıcaz o yüzden söyledim yani
bu madde 3000v'luk bir enerji ile bozuluyor ve yanıyor  yani 3000v plastik veya kağıttan alıp bozulabilirmi madde 2500 - 3000vluk  çakmak manyetosu ile rahatca bozuluyor ve yanıyor ondan dolayı önlem istiyorum

semitesla

kendini topraklamalısın yani esd bileklik kullanmalısın. çalıştığın masa esd zemin kaplamalı olmalı. masandaki kaplama, bilekliğin ortak bir ground pointe bağlanmalı.  esd torbalar var çalışacağın her neyse onun içinde saklamalısın. 2500V - 3000V esd olayı için çok yüksek bi gerilim sayılmaz.hatta oldukça düşük bile sayılabilir.

gamez34

Alıntı yapılan: semitesla - 12 Ekim 2012, 16:49:01
kendini topraklamalısın yani esd bileklik kullanmalısın. çalıştığın masa esd zemin kaplamalı olmalı. masandaki kaplama, bilekliğin ortak bir ground pointe bağlanmalı.  esd torbalar var çalışacağın her neyse onun içinde saklamalısın. 2500V - 3000V esd olayı için çok yüksek bi gerilim sayılmaz.hatta oldukça düşük bile sayılabilir.
Peki bu dediğiniz şekilde yapıldığı takdirde herhangi bir ESD problemiyle karşılaşırmıyım ?
+ Olarakta ESD olması için yüklü cisim iletken bir cisime deyerse çat diye çarpıp kıvılcım çıkartıyor ? diye biliyorum yani malzemeyi plastik bir kaba koysam problem olmaz gibi geliyor tam anlamadım bu esd işini :S

Yani kısaca benim anladığım olay bu
Statik elektrik :  iletken maddelerin üzerinde sürtünmeden veya farlı hareketlerle yüklenen elektriğin birikmesi ve bu biriken elektriğin  yine bir iletken üzerine deyildiğinde oraya geçisi sırasında olan kıvılcım ? doğrumu
yani kısaca kendimizi ve çalışma yapacağımız zemini topraklarsak problem olmayacak ? doğrumu anlamışım ?
Ama saklama koşulu konusunda kafamda şöyle birşey var hazır paket kullanmamam gerekiyor kendim yapmam gerekiyor o yüzden bana hazır değilde kendi yapabileceğim bir sistem önerirseniz daha iyi olur

Yani saklama kabı şu şekilde olacak bu şekilde yapılmış bir kab içerisinde ESD den etkilenirmi kimyasal madde ?

semitesla

illa kıvılcım olması gerekmez.hissetmeyebilirsiniz. dokunduğunuz anda kesinlikle discharge olur ve malzemeniz bozulur diyemeyiz.her dokunuşta gerçekleşmez.
bir akış gerçekleşmesi için bi taraftan diğer tarafa bi eğim ya da bir fark olması gerekir bu sayede akış gerçekleşir.bunu su akışı gibi düşünebiliriz.eğer seviyelerimiz eşit olursa bi akış gerçekleşmeyecektir.topraklamaktaki amacımız herşeyin seviyesini eşitlemek bu sayede akış olmamasını sağlamaktır.topraklama işlemini yaparsak kuvvetle muhtemel bi sıkıntı olmayacaktır. belki kabın içerisini esd korumalı poşetle yada esd korumalı baloncuklu naylonlarla kaplayabilirsiniz. statik elektriği ölçen basit el tipi cihazlar var. kap içerisini ölçüp ona göre haraket edebilirsiniz. yapacağınız iş çok hassas değilse bunlara fazla takılmayın bence.
elektrostatik yuk surtunme neticesinde oluşuyor ve surtunen nesneler birbirinden ayrıldığı anda mı birbirine yük akışı olur yoksa surtunme esnasında mı bunu tam bilmiyorum bu sorunun cevabı aslında sizin için önemli.

gamez34

Alıntı yapılan: semitesla - 12 Ekim 2012, 17:54:10
illa kıvılcım olması gerekmez.hissetmeyebilirsiniz. dokunduğunuz anda kesinlikle discharge olur ve malzemeniz bozulur diyemeyiz.her dokunuşta gerçekleşmez.
bir akış gerçekleşmesi için bi taraftan diğer tarafa bi eğim ya da bir fark olması gerekir bu sayede akış gerçekleşir.bunu su akışı gibi düşünebiliriz.eğer seviyelerimiz eşit olursa bi akış gerçekleşmeyecektir.topraklamaktaki amacımız herşeyin seviyesini eşitlemek bu sayede akış olmamasını sağlamaktır.topraklama işlemini yaparsak kuvvetle muhtemel bi sıkıntı olmayacaktır. belki kabın içerisini esd korumalı poşetle yada esd korumalı baloncuklu naylonlarla kaplayabilirsiniz. statik elektriği ölçen basit el tipi cihazlar var. kap içerisini ölçüp ona göre haraket edebilirsiniz. yapacağınız iş çok hassas değilse bunlara fazla takılmayın bence.
elektrostatik yuk surtunme neticesinde oluşuyor ve surtunen nesneler birbirinden ayrıldığı anda mı birbirine yük akışı olur yoksa surtunme esnasında mı bunu tam bilmiyorum bu sorunun cevabı aslında sizin için önemli.
Teşekkürler araştırayım ben :)

berat23

3000v demek dokunma ile bozulması demek,epey az bir gerilim.

öncelikle esd konusunda asıl sıkıntı siz değilsiniz,olası diğer şahıslar.siz çalışırken kendinizi topraklayarak sorunu kökten çözersiniz ama durumdan haberi olmayan biri mesela taşıma esnasında dokunup malzemeyi bozabilir.o yüzden saklama ortamını iyi yapmanız lazım.esd duyarlı birçok araç var,en basiti poşetler,örtüler vs.

CLR

@gamez34

aşağıdaki yazımdan gerekli bilgileri alabilirsin, antistatik kap veya bileklikte kendine yapabilirsin veya alabilirsin, mantık aşağıda anlattığım gibi.

https://www.picproje.org/index.php/topic,22267.msg148869.html#msg148869
Knowledge and Experience are Power

gamez34

Teşekkürler arkadaşlar ama 2. sorumda seyyar bir kab yapmak istiyorum ben yani şimdi gidip antistatik bir kutuda alabilirim fakat bu bahsettiğim kimyasal madde biraz hassas yani diğer maddeler ile reaksiyona girebiliyor şöyle bir çözüm geldi aklıma

Pamuğun statik elektrik üretmediği söylenir  rulo peçeteler var bunlar pamuktan yapılıyor ben bunu kalıp yapsam ve üzerine tek kat krtasiyede satılan ince kartonlarlar var onun ile sarsam ve üzerini alüminyum iletken bant ile tamamen sarsam ve  bu kabın kapak kısmıda aynı peçete alüminyum bant olsa bende kimyasal maddeyi bu kap içerisine koysam bu kutunun bir daha açılmayacağını farzedin . ve kapağıda alüminyum bant ile bantlasam içerideki kimyasal madde dışarıdan gelen statik elektrikten etkilenirmi ? ve kendisi herhangi bir şekilde  yüklenip ateş alabilirmi istem dıişı ?  madde sadece statik elektrik ile ataş alıyor 2500- 3000 v buna yeterli oluyor

teşekkürler

Pyrodigy

Alıntı yapılan: gamez34 - 12 Ekim 2012, 16:24:17
Yok hocam kimyasal bir madde ( fakat elektroniktede statik önlemler alındığı için burada açtım konuyu ) kimya bölümü öğrencisiyim testler yapıcaz o yüzden söyledim yani
bu madde 3000v'luk bir enerji ile bozuluyor ve yanıyor  yani 3000v plastik veya kağıttan alıp bozulabilirmi madde 2500 - 3000vluk  çakmak manyetosu ile rahatca bozuluyor ve yanıyor ondan dolayı önlem istiyorum

Neymiş bu madde ben çok merak ettim. Manyeto felan ne ayak? Hangi okulda okuyosun? Hocan statik eletrikte kolayca yanan malzemeyi verdiyse nasıl önlem alınacağını söylemedimi sana? Sen bence tehlikeli işlerle uğraşıyorsun gibi geldi. Ciddi yaralanmalara sebebiyet vermeden önce malzemenin içeriğini detaylı açıklarsan buradaki tecrübeli büyüklerin sana izah ederler .

Ayrıca dikkatimi çekti bu forumda daha önceki mesajlarında telsiz ve çalar saatlede çok ilgilenmişsin.  Telsizi uzaktan kumandaya çevirmeler , Çalar saati anahtarlamalar felan !! Bunlarıda kimya okulunda hocan ders olarakmı verdi sana?????

UYARIDIR

Bu forumda bulunan TÜM iyi niyetleri ile canla başla yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara sesleniyorum !!!! Forum yönetimide dahil !!!!
Sorulan sorulara öncelikle analiz yaparak cevaplar verin. Malüm zor ve sıkıntılı dönemlerden geçiyoruz! Mesleki tecrübelerinizi farklı emellere alet edenler çıkabilir lütfen biraz daha dikkat!
Bu yazdıklarım iyi niyetli ve kendisini mesleğine adamış olanlar için geçerli değildir!
Persistance is the name of the game in this business....

gamez34

Alıntı yapılan: Pyrodigy - 13 Ekim 2012, 22:00:35
Neymiş bu madde ben çok merak ettim. Manyeto felan ne ayak? Hangi okulda okuyosun? Hocan statik eletrikte kolayca yanan malzemeyi verdiyse nasıl önlem alınacağını söylemedimi sana? Sen bence tehlikeli işlerle uğraşıyorsun gibi geldi. Ciddi yaralanmalara sebebiyet vermeden önce malzemenin içeriğini detaylı açıklarsan buradaki tecrübeli büyüklerin sana izah ederler .

Ayrıca dikkatimi çekti bu forumda daha önceki mesajlarında telsiz ve çalar saatlede çok ilgilenmişsin.  Telsizi uzaktan kumandaya çevirmeler , Çalar saati anahtarlamalar felan !! Bunlarıda kimya okulunda hocan ders olarakmı verdi sana?????

UYARIDIR

Bu forumda bulunan TÜM iyi niyetleri ile canla başla yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara sesleniyorum !!!! Forum yönetimide dahil !!!!
Sorulan sorulara öncelikle analiz yaparak cevaplar verin. Malüm zor ve sıkıntılı dönemlerden geçiyoruz! Mesleki tecrübelerinizi farklı emellere alet edenler çıkabilir lütfen biraz daha dikkat!
Bu yazdıklarım iyi niyetli ve kendisini mesleğine adamış olanlar için geçerli değildir!
Nediyorsun hocam sen ? saçmalamışın kimya bölümü öğrencisiyiz okulumu söylesem teyit edebilecekmisin ? sanki
Lütfen gereksiz yorum yapmayın  herhangi bir tehlikesi yok maddenin benzinin katısı gibi düşünülebilir aşırı yanıcı bir madde benim korkum ben evde bu maddeyi bıraktığımda kendi kendine yanıp evi yakması amma saçmalamışsınız çeşitli testler yapmam gerekicek bu testleri uzun süreceği için kısa bir süre depolamam gerek o yüzdende burada konu açtım

:@ Hem siz neyi ima etmeye çalışıyorsunuz ? daha önce elektrikli saat sormuşum şunu sormuşum bunu sormuşum ? ne demek bunlar ? ne için sorduğum yazıyordur o konuda haddinizi bilin !....

OG

Soruların sıkıntılı.

Soruların başka sorular oluşturuyor. Önce hocalarına danış, yol göstereceklerdir. Tabi öğrenci isen.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.