Step motorlarda Yüksek hıza çıkmanın püf noktaları

Başlatan Mucit23, 13 Ekim 2012, 19:48:51

Mucit23

Arkadaşlar merhaba.

L297-298 ikilisini kullanarak bi step sürücü yaptım. işlemcimin pwm çıkışını kullanarak L297 ye clock frekansı uyguluyorum. Hedefim 1000 rpm devire ulaşmak ama yakınından bile geçemiyorum. Motoru sürekli 24v ile besliyorum. Bu gelirimde çıkabildigim en yüksek devir 200rpm civarı. 3-4 çeşit motorla denedim.  1.8 ve 7.5 derece açılı motorla denedim. hemen hemen benzer durumlarla karşılaşıyorum.

Bu işin püf noktaları nelerdir öğrenmek istiyorum.  önerisi olan varmı?

rree

Adım motoru ve diğer motorlar dahil  devir artıkça motor bobinin reaktans xl si artıyor.Motor artık enerji
az geliyor. Benim düşündüğüm  devire göre gerlim veya akımı oranlamak.İlk  prototip cnc  adım motorunu transistörler ile 5 volt da çalıştırdım. Motora hareket verdik yatay eksen  o kadar yavaş gidiyordu gözle  belli olmuyordu.Devirini yükseltmeye kalkışdığımda motor hemen duryordu.Motor gerilimini 24 Volt yaptım. Bu sefer düşük devirde neredeyse motor yanacak.Sonra  internetten  makele buldum dediğim gibi devir  ile gerilim oranlamaız anlatıyordu. Motor ortalama gerilimi  devirle orantılı yaptık. Besleme gerilim 60 volt uyguladık. Motor hızlandı fakat arada bakıyorom motor  ileri giderken 3 bazen 4 adım geri dönüyor.Devrede bir hata yoktu.Osilaskop ile inceleme sonrası bunu sebebi zıt emk olduğunu gördüm. Zıt emk toprağa ve söndürecek direnç ekledim o devreyi internetten bulmuştum. Devrini ölçmedim ama hızı iyidi.

Hızı artırmak için.
1-  Sürücü entegre kaç volta çıkabiliyorsa o kadar gerilimi artır derim.
2-  Motor kabloları mümkün olduğu kadar kısa tutulmalı hatta motorun yanına konsa iyi olur.

Tagli

Sanki mikro step ile de hız arttırılabiliyordu gibi hatırlıyorum ancak bu durumda tork düşecektir. Zaten L297 ile mikro step yapamazsın.
Gökçe Tağlıoğlu

Mucit23

Şu anda elimdeki imkanlarla en fazla 30 v verebildim30 v gelirimdeki gozlemlerim şöyle

Motor düşük devirde çok titriyor sarsıntılı dönüyor. Devri arttirdikca sarsıntı azalıyor. Belli bir devirde sarsıntı min. oluyor. Düşük devirlerde dediginiz gibi çok akım çekiyor.

Düşük gelirimde çalıştırırken ise düşük devirlerde problem oluyor ama devri arttırdıkca sarsıntı başlıyor ve belli bir süre  sonra tamamen motor duruyor. 

Motorla elektronik Kartın beslemesi ayrı ayrı değil. Devrenin beslemesini LM2575 kullaniyorum Bu yuzden en fazla 40v besleme verebilirim. Hadi LM2575in hv olanindan takarsam eğer birazcık daha voltaj arttırrabilirim. Pek farzedelim ben buna 50v gelirim verdim.Düşük devirlerde ben bu gelirim kısmam gerekecek.

Profesyonel sürücü kartlarında voltaj ayarlama işlemi nasıl yapılır?

iyildirim

Yüksek voltajla düşük devirde sarsıntı, gürültü olması normal. Bobinler çok hızlı enerjilendiği için rotor olması gereken yere çok hızlı ulaşıp bir sonraki step darbesini bekliyor. Kütlesel ataletinden dolayı da durması gereken yeri biraz geçip salınım yaparak duruyor.

L298 in motor akımını ölçtürebileceğin bacağına akması gereken akıma ve L297 nin inhibit girişlerinin kaç voltta tetiklendiğine göre uygun bir direnç ekleyeblir eğer varsa da değerini kontrol edebilirsin. 

Yüksek devirlerde, devire uygun akım akmazsa, yani step hızı ile motor-rotor hızı (ki bunu akım belirliyor) uyuşmazsa tork da düştüğünden salınıma bir kez girerse bir daha çıkamıyor. Akım kontrolü daha hassas olduğu ve rotor hareketlerini yumuşattığı için mikrostep yüksek devirde daha iyi sonuç veriyor.

Tabii bütün bunları yaparken uygun bir hızlanma-rampalama yaptığını varsayıyorum.

Mucit23

Hocam anladım işi.

Biraz yardımla 1.8 derecelik motoru 1000rpm'e çıkardım :D Hatta 1500Rpm de de döndürdüm. Normalde 500rpm den sonra motor adım kaçırmaya başlıyor. Sonra senkronizasyonu kaybedip duruyor. Devri en yüksek devre çıkarıyorum. Tabi motor duruyor. Sonra elimle motor milini bir iki defa döndürdüğümde hemen dönmeye başlıyor. Bu devirde çok sarsıntısız, sessiz düzenli bir şekilde çalışıyor.

Kartımı felan yapmışım. Gerçi ilk yaptığım step sürücü oldu. Bayağıda bir tecrübe kazandım. Bu durumdan sonra yüksek devirlerde düzgün çalışabilmesi için neler yapılabilir.