Jeneratör çalışmada kompanzasyon kullanılırmı?

Başlatan fractal, 17 Ekim 2012, 22:07:29

fractal

fabrikanın kompanzasyon panosunu kapatıldığında akımlar 400 amperden 600 ampere çıkıyor.jeneratör devreye alındığında kompanzasyon devrede kalmalımı kalmamalımı?

Restantum cogniscutur Quantum deligutur

ramazan10

Kolay gelsin

Kompanzasyon panosu devre de kalmalıdır.

Sebebine gelince jenaratörün çıkışında senkranizasyon panosu vardır senkranizasyon panosundan diğer panolara  ADP ve KOMP panolarına gider,
nasılki şebekenden beslenilirken kompanzasyon panosu devrede ise jenaratörden beslenirkende devrede olmalıdır. Çünkü her iki durumdada sistemde reaktif yük bulunmaktadır.
Sistem zaten otomatik olduğu için sizin müdahale etmenize gerek yoktur.

iyi çalışmalar.

necati

Uygulamada
Kondansatorler jeneretor voltajini yuselttigi icin kopanzasyon kullanilmaz

Kompanzasyon jenerator un AVR sini sık sık bozar
yuk çıkışlarında parelel  jeneratorlerde ters akım rölesini atırır
Biz de AVR leri tamir eder veya yenisimi satarız
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

fractal

bir kaç gün önce bir 200vdc motoru sürmek için 220ac köprü diyotla doğrultum.normalde 0.9 katı dc voltaj elde ediliyor.bende yaklaşık okadar dc gerilim elde ettim.dc çıkışa 400vdc kondansatör koyunca gerilim 300vdc oldu nasıl oldu anlamadım?

drmp

her ne şekilde olursa olsun alternatif akımda kompanzasyon kullanmak gereklidir
neden ve nasıl  yapıldığı hakkında nette bolca teorik ve pratik bilgiler bulunmak ta  bunları bilmemizde fayda vardır

2.  köprü diyot hesaplamasına bakacak olursak (ac\dc]   v_out= kök2 x v_in
bu konu hakkında aşağıdaki linke bakabiliriz

http://www.edevre.org/alternatif-akim.html

fractal

1.kompanzasyon kapatıldığında neden neden akımlar yükselir?bunun nedeni pik akımlar arttığı için olabilirmi?çünkü ölçü aleti efektif değer ölçtüğü için bu pik akımlarında karelerin toplam karekökü olacağı için...

2. sorumdaki dc motor sürme olayını anlamadım.köprü diyot çıkışını yaklaşık 200vdc olarak ölçüyorum.kondansatör koyduğum zaman gerilim 300vdc olarak ölçülüyor.bu nasıl oluyor

z

Bu işlerle uğraşıyorsan elinde 2 tane ölçü aletinden en az birisi olsun.

True RMS voltmetre. Bu pahalı diyorsan ibreli analog voltmetre. Digital sıradan voltmetrelerden uzak dur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fractal

unit-t ut71e ölçü aletini kullanıyorum daha yeni aldım.

2.sorumdKi olayı çözdüm:

şimdi rms ölçüyor ise...Vm=311.0.707  Vrms:220 vac   köprü diyot çıkışı Vm:311 v ise Vort:311.0.637=198 Vdc bu değerleri ölçü aleti ile zaten görüyorum.kondansatör koyunca dc gerilimin Vmax yaklaşmasından kaynaklanıyor olay.Vmax 311 v olunca köprü diyotun cıkışının 300vdc olması normal..

peki 200vdc motor 300vdc çalışırmı hemen hemen aynı akımları çekiliyor...

drmp

2 . soru çözüldüğüne göre 1. soruya dönelim tekrar

şebekede ki piklerle alaksı yok  ;

kondansatorler birer alıcı olarak görmeyelim onlar birer üretectir ,  şebekeden çekeceginiz kapasitif enerjiyi kompanzasyon sisteminden çekersiniz böylece şebekeden çeken akımınız düşer  hatırı büyüktür ihmale gelmez sonra cezaya düşersiniz  yoksa;  müdürünüzün surat ifadesini hiç beğenmeyeceksiniz  eminim

konunun özü şu dieybiliriz

bobinli alıcılar ac devrede  akım ile gerilim arasında faz farkı meydana getirirler   bu fark büyüdükçe  akım artar   ;

OG

Alıntı yapılan: drmp - 19 Ekim 2012, 21:43:43

kondansatorler birer alıcı olarak görmeyelim onlar birer üretectir ,

bobinli alıcılar ac devrede  akım ile gerilim arasında faz farkı meydana getirirler
kondansatorler ne yapar?
Bobinin aynı işini yapar yalnızca fazı terstir. Akım geriden değil ileriden gider.

Ne bobin ne kondansator üretec değildir, enerjinin bir bölümünü saklar ve geri verir, bunun anlamı üretmek değil elbet.

Alıntı yapılan: drmp - 19 Ekim 2012, 21:43:43
bobinli alıcılar ac devrede  akım ile gerilim arasında faz farkı meydana getirirler   bu fark büyüdükçe  akım artar   ;
Bu direk akım artması değil,
faz farkı olunca çektiğin akım çok ama yaptığı iş az ve sen yaptığı işin parasını ödüyorsun, oysa sana enerji sağlayan şirketten yaptığın işten ve ödediğin paradan daha fazla akım çekiyorsun demektir.

veya diğer anlamı ile
faz farkı olunca makinen aynı gücü veremediği için aynı güce ulaşmaya çalışırken akımın artması gerekir ki kesişen alan olması gereken seviyeye ulaşsın (alttaki açıklama), oysa ödenen para daha az.

---

Yapılan işi şöyle özetleyebiliriz. Gerilim ile akımın kesiştiği alanlar yapılan işe karşılık gelir. Aynı değerli gerilim ve aynı değerli akımın  2 farklı haline bakalım.

Kesişen alan yapılan iş ve ödenen paradır.

Birinci şekilde max iş yapılır. Yapılan iş kadar para ödenir. Diyelim 10 birim.
Diğer şekillerde de kesişen alan yani yapılan iş düşer, oysa makine 10 birim iş üretecektir, bu sebeple akımın genliğini zorlar ki istenen kesişen alana ulaşabilsin. Akımı arttırır 10 birimlik işe çıkarır, yine 10 birim öder. Ama aslında fazladan akım çekmiştir onu ödemez.

Dert, sıkıntı bu.

Şebekenin kirlenmesi ekstra bir dert. Akım yüklenmesi ekstra dert.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Alıntı yapılan: OG - 20 Ekim 2012, 01:31:25
....Ne bobin ne kondansator üretec değildir, enerjinin bir bölümünü saklar ve geri verir, bunun anlamı üretmek değil elbet.....

Elektronik değil de Elektrik okusaydın kondansotor için ureteç tanımını sen de kullanırdın.

Reaktif gücü 100 VAR olan saf endüktif yükün olsun.
Bunun anlamı şebekeden 100 VAR asıldığındır.

Şimdi şebekeye 80 VAR reaktif güçte kapasitor ekleyelim.

Şebekeden çekilen reaktif güç 20 VAR'a düşer.

Ne oldu? Endüktansın 80 VAR ihtiyacını kim karşıladı? Elbette kapasitör karşıladı. O halde kapasitor bir üreteçtir.

Peki şebekeyle alakası olmayan uçları boşta kondansötöre paralel bir endüktans bağla. Kapasitör enerji üretirmi? Elbette hayır.

Mesela asenkron motorun elektrik üretebilmesi için motorun reaktif güce ihtiyacı olur. Bu enerjiyi karşılamak için kondansatörlerden yararlanılır.

Sonuçta, elektrik ve elektronik gibi çok yakın branşların olaylara yaklaşımı ve kullanıkları dil birbirinden uzak olabilir.

Olayı görmek lazım. Şebekeye bağlanan kapasitör, yüksek frekanslara kısa yol teşkil eder ve filitre oluşturur da diyen çıkabilir.

OG

Söz şu şekilde geçince,

Alıntı Yapkondansatorler birer alıcı olarak görmeyelim onlar birer üretectir

Yanlış anlaşılır. Sanki hariçten üretip şebekeye basıyormuş gibi.

---

Benim eski bir ortağım vardı. Meslek Lisesi ELEKTRİK bölümünden mezun olmuş, tabi 40 yıl geçmiş, ticaretten başka kafası birşeye basmıyor, beni ilgilendiren tarafı da o, kendisinden mesleki katılım beklemiyorum.

Ama inatçının birisi.

Kaç defa dedim şuraya bir kompanzasyon yaptır diye geçiştirdi. Birgün iyi bir ceza yedik.

Bastım fırçayı. "Tamam uygun şekilde halledicem dedi."

- "Ne yapacaksın" dedim,
-"kondansator bağlayacağım dedi"

"Sakın ha, ilk cezadan beter ceza yeriz dedim.
O günlerde bilmem ne kadar miktarın üstünde reaktif harcarsan harcadığının bilmem kaç katı ceza geliyordu, şimdi bilmiyorum ne ne kadar.

-Neden?
-Daha çok reaktif harcarız.

Kafası almadı, anlattım anlattım almadı.
Bana söylediği
-kompanzasyon panoları kondansatorleri devreye sokmaktan başka iş yapmıyor ki, ben de direk bağlayacağım (Kondansator ÜRETEÇTİR mantığı)

Sakın yapma falan, ben konuyu unutmuşum, günler geçti,  taki köklü ikinci cezayı yiyesiye kadar da aklıma gelmedi.

Tabi yeni bir şok, Yine aşmışız, hem de öncekinin alâsı, bu sefer kapasitif.

---
Günde 8-10 saat çalışıyorsak bunun 1/3 ü motorlar çalışsa 3-4 saat deyin, taktığı kondansator birebir denk geldiğini varsaysak günün 3-4 saatini kurtarırsın geri kalan 20 saati gecer. Adamın kafası bunu anlamadı.

Sebebi, Kondansatoru motordan (L) farklı düşünüyor, birisi gereksiz harcayan diğeri yerine koyan (ÜRETEÇ) diye.

İşte bu hatayı yapmasınlar diye özellikle uyardım.

----

Tekrar hatırlatmak gerekirse,
L veya C tipi yükler şebeke akımını faz kaydırarak AKTIF güce (işe yarayan ve parası ödenen güç) ekstra akım yuku getirirler. Adam da bunun parasını ister.

Genelde makinelerdeki istenmeyen yük türü L yani motor vs olduğundan, C sanki yalnızca bir kurtarıcı gibi görünür.

Oysa C nin L den bir farkı yoktur. Yani C üreteç falan değildir.

z

Eger yükün endüktifliğini azaltmak için C yi abartır ve çekilen reaktif gücü kapasitif hale getirirsen bu kez C tüketici L'de üreteç haline geçer.

Sonuçta L ve C reaktif elemanlardır ve bir araya geldiklerinde bir birinin eksiğini gidermeye çalışırlar.

http://www.belgeler.com/blg/bzz/reaktif-g

OG

Teknikten anlamayana olayı şöyle özetliyorum.

Yukarıda verdiğim şekilde,

1. hal, no problem
2. hal, yük endüktif, akım geride kalıyor. Kapasitif ekle geride kalan miktarınca, toplam akımı 1. hale dönüştür. Yani C L'ye geride kaldın gel beri diyor.
3. Hal, yük kapasitif, akım ileride. Bobin eklenince toplam akım 1. hale dönüşüyor. Bobin hızlı giden akımı asılıyor, yavaaaş diye.

drmp

og hocam üretec olmadığını biliyoruz fakat konu basit ce anlaşılsın diye üretec  tarifi kullanılıyor (kullanıyorum) gayet te etkili bir iz bırakıyor insanlarda (öğrencilerde) dahada detaya inilmek istenirse paylaşırız bildiğimizi