elektronik aygıtların hangilerinde pıc kullnılıyor

Başlatan eml581, 19 Ekim 2012, 19:49:10

coco

birtane oto radyosu gördüm içinde pic16f876a var.Ana işlemci olarak kullanmış.

FEHMİ_ASM

Elektrik sayacında gördüm (16lfXXX  idi sanırım).
Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !  İşte Hz.Ömer ve Hz.Ali , Biri Hattaboğlu , Biri Haydâr-ı Kerrar ! Ve Kolkola Ölümün Ağzına Giriyorlar !  Azrai

halilgalic

private_korsan

Alıntı yapılan: dnacikaya - 20 Ekim 2012, 19:21:05
Durun daha bitmedi :) markasını hatırlayamadığım bir sıralı otogaz sisteminde de pic16f877a ve pic12f675 görmüştüm.
piyasadaki otogaz sistemlerinin (italyan olanlar hariç) %75 inde pic kullanılıyor

muhittin_kaplan

ipek

Akaryakıt istasyonlarında operator tanıma panellerindeki kartlarda 16F877/20 16F628/20 gördüm fotolayabilirim.

bu kadar güvenlik gerektiren yerde bunun montaj izini alınabildi ise PIC şöyle PIC böyle diyenler çarpılabilir ... ;D

Murat Mert

Alıntı yapılan: rkinaci - 20 Ekim 2012, 12:00:09
Çalıştığım fabrikada marketlere verilen soğutucu  dolaplar ve derin dondurucular var. Bir ara bunların bakımı yapan firma dolapları söktüğünde gördüm hepsinde 16f876 vardı. Bir de mazotla çalışan lokomotiflerin kartlarında görmüştüm. Gneral motion drive amerikan malı kırmızı lokomotifler. Arızalı kartları geliyor bazen orada da pic vardı. Yalnız bu trenler en az 15-20 yıllık bunu biliyorum.

S.A.

oda bu hurafelerle dalga geçmiş zaten. NASA nın bir yazıda uydularıda ve geçmiş cihazlarında pic kullandığını okumuştum. Pic ile uğraşmaya başlayınca hiç Ummadığınız şeylerin içinde bile picler gördüm. Gürültünün ve elektro manyetiğin krallarının olduğu yerlerde.
mert07

F.T

o zaman şöyle diyelim bazı ustalar elindeki tenekeyi altına çevirir.bazılarıda elindeki altını tenekeye çevirir. :D
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Murat Mert

Alıntı yapılan: ferittt - 21 Ekim 2012, 11:35:55
o zaman şöyle diyelim bazı ustalar elindeki tenekeyi altına çevirir.bazılarıda elindeki altını tenekeye çevirir. :D

Ferit abi süpersin  ;D ;D ;D  :D :D :D

mesaj birleştirme:: 21 Ekim 2012, 11:52:50

İş icabi bazen değişik yerlere gidiyoruz. Buralarda değişik şeyleride incelerim. Teknik serviste 15*15 gibi bir kart dikkatimi çekti üzerinde dip kılıf 16f877 vardı. Motor driverine aitmiş. Merak edip gidip baktım eski bir panoda 2 tane driver kapakları bile yok birisinde smd 877 diğerinde dip kılıf cayır cayır çalışıyorlar yok elektro statik reset bilmem ne tıkır tıkır çalışıyor. Picim yan yattı çamura battı olmuyor hiç.
mert07

muhittin_kaplan

frederic

Benimde endüstriye özel tasarlamış olduğum tüm kartlarda pic var ve en ufak bir sorun yaşatmadı bu güne kadar,bir çoğunda modbus rs-485 ve modbus tcp-ip ethernet,gibi haberleşme protokolleri var.Ön yargılara esir olmamak lazım bu yüzden,neyi yanlış yapıyorumun peşine düşmek lazım.

necati

picproje  nin  adını da mı tartışmaya açmak isteyenler var
referandum mu yapacağız
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

gevv

Konu:  elektronik aygıtların hangilerinde pıc kullnılıyor

pic vs atmel  ya da farklı işlemcileri kısaylama yapmayalım  bu konu bir çok dafa tartışıldı zaten 

konu dışında ki yorumlar silinecek

ek olarak  pic kullanılan cihazların resimleride olursa çok güzel olurdu :)

gtekdemir

tyildizak

Yaygın kullanılan yerli imalat asansör kontrol kartlarından biri.. Display'in altında 18F4620 var: