elektronik aygıtların hangilerinde pıc kullnılıyor

Başlatan eml581, 19 Ekim 2012, 19:49:10

eml581

elektronik cihazların hangilerinde pıc var acaaba bilginiz varmı bu konuda arkadaşlar

muratdu

boş marka buzdolabında gördüm.16F... serisi birşeydi. 2005 model dolap.

engin.763

Bende zamanında çok merak ettim ama pek bişey bulamamıştım,bir buzdolabını yada çamaşır ,bulaşık makinesine fazlasıyla yeter ve artar bile.Üst düzey uygulamalarda nerelerde kullanıldığını bilmiyorum ama 98-99 larda NASA uzay araçlarının 8051 lere emanet gittiklerini duymuştum ,tabi nekadar doğru bilemiyorum bende onların yalancısıyım.Ama picin hızı ve işlevi benim yapabileceğim uygulamalar için bu 5 yıl içinde  fazlasıyla yeterli gibi geliyor,şimdilik pic i en çok zorladığım yer GLCD kullanımı onun dışında projelerimin hızına yetişemeyecek bir pic modeli yok gibi yeterde artar bile.... :'( :'(
Olay "1"'ler ve "0"'larda bitiyor dediler inandık,3 ay oldu hala ortada ne 1 var ne 0

eistain_54

Türkiye'de vagonların klima kontrolm kartlarında salve ve master kartlarda,kapı kontrolünde vs sıkça kulanılan mcu.Pic16c6xx bişeydi unuttum.Punta ovalama makinelerinin bazılarında 16f876a var.Pvc makinelerinin bazılarında 16c63 var.Başka makinelerin kartlarında vs görürsem yine buraya eklerim.Ama gördüğüm kadarıyla motor süren kartlarda üstü metal sac ile kapatılmış.Faraday kafesi dedikleri mevzuu sanırım.
Her gün 24 altın verilirken bunun için kime şükredersin ey ademoğlu!?!

ByTEK

Köhler trifaze elektrik sayacı içeirisinde 18F serisi bir PIC ile karşılaştım.. Beyaz eşyaların içerisindeki kartlarda ve klimalarda 16F ve 18F serisi PICler gördüm. RGB Led kontrol kartlarında 12F ve 16F serisi gördüm. Birde Ev sinema sisteminin içerisinde ATMEL atmega serisi birşey görmüştüm. Birde oto alarm sistemlerinde 16F serisi vardı. Hurdaya ayrılmış bir UPS de kullanılan 16F72 vardı söküp başka yerde kullanmıştım :)

Aklıma gelenler şimdilik bunlar.

Okan AKÇA

pic dandiktir çabuçak parazitlerden etkilenir  büyük projelerde güvenilmez vs....
şehir efsaneleri  ;D ;D ;D ;D ;D

ByTEK

Alıntı yapılan: cyclone - 20 Ekim 2012, 11:29:04
pic dandiktir çabuçak parazitlerden etkilenir  büyük projelerde güvenilmez vs....

hurafe :D :D

rkinaci

Çalıştığım fabrikada marketlere verilen soğutucu  dolaplar ve derin dondurucular var. Bir ara bunların bakımı yapan firma dolapları söktüğünde gördüm hepsinde 16f876 vardı. Bir de mazotla çalışan lokomotiflerin kartlarında görmüştüm. Gneral motion drive amerikan malı kırmızı lokomotifler. Arızalı kartları geliyor bazen orada da pic vardı. Yalnız bu trenler en az 15-20 yıllık bunu biliyorum.
Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır!

MC_Skywalker

Bizim kullandığımız 2000 yılı üretim kalıp delme ve kıvırma makinlarındaki X,Y,Z eksen mikrostep motorların sürücü kartları dip28 kılıf 16C6xx işlemcili idi.

EK:

eml581

arkadaşlar hepinize teşekkürler bu  değerli bilgilendirmeniz için

computerboy

Güvenlik personeli takip cihazında gördüm 16f serisi idi ayrıca protect korumasıda yoktu :)

esensoy

Alıntı yapılan: cyclone - 20 Ekim 2012, 11:29:04
bende var iki üç farklı tasarım,
üçü de parazitten etkileniyor,
pcb leri koysam yorum yapar mıydınız?
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

Mucit23

Lunaparklarda ve Oyun salonlarındaki cihazların %70-80 ın da pic var.

dnacikaya

Durun daha bitmedi :) markasını hatırlayamadığım bir sıralı otogaz sisteminde de pic16f877a ve pic12f675 görmüştüm.

Okan AKÇA

oncelikle devre şemasından başlamalıyız. devre şemasını görelim daha sonra pcb.