elektronik aygıtların hangilerinde pıc kullnılıyor

Başlatan eml581, 19 Ekim 2012, 19:49:10

WrtM

mesaj birleştirme:: 21 Ekim 2012, 16:39:37

bu bir asansör kontrol kartı kartı yine lcd nin altında 18 f serisi var

MC_Skywalker

Humax IRC5400Z uydu alıcı cihazının 7segment ve tuş takımını oluşturan önpanel 16fxx seri pic ile yapılmış. Uydu alıcının içindeki SA7xxx serisi NXP üretimi kontrolcü MIPS çekirdeğni kullanıyor.

gogge

Logitech harmony 628 universal uzaktan kumadada 18 serisi pic var. Diğer serilerde de muhtemelen pic kullanılmıştır.

Burak B

1 - Beckman Colter medikal cihazlarında 18F serisi var. Firmanın mikrobiyolojik analiz cihazında gördüm. Kart yandığı için bir arkadaşım getirmişti. PIC valf ve motor kontrolü için kullanılıyordu.
2 - Ayrıca markasını hatırlamadığım bir el tipi SD karta kayıt yapan kamerada tuş takımı kontrolcüsü olarak kullanılan bir 16F PIC vardı.
3 - Diğer yandan bazı eski tip donanım kilitleri (dongle) 16C54, 16C84 v.b. MCU kullanır. Buna bazı santral yazılımlarının donanım kilitleri de dahil.
4 - Eski model bazı cep telefonlarında 12F508-509 gibi MCU'lar yardımcı  olarak kullanılıyordu. Modeli tam hatırlamıyorum ama Sagem veya Alcatel yada Ericsson olabilir.
...
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

CLR

3 farklı endüstriyel havalandırma ve klima cihazında,
6 çeşit IR'li çok düşük güçlü, mesafe ölçüm cihazlarında, 1 pille 350.000 görev yapabilen.
1 araç içi can bus okuma
1 endüstriyel araçlar için, manuel ve otomatik vites kontrolü devresinde

Bende bunları gördüm ama hatta çok yakından tanıyorum çünkü hepsini ben tasarladım :)

Ayrıca karcher motor control ünitelerinde ve profesyonel akü şarj devrelerinde pic var. Çok onardım karcher cihazları ama hiç pic bozulmuş veya kitlenmiş görmedim.
Knowledge and Experience are Power

Mucit23

Piyasadaki birçok pano tipi multimetre, Ampermetre, Voltmetre, Reaktif güç kontrol rölesi gibi endüstriyel cihazların kartlarını inceledim. %70 inde pic kullanılıyor

halilgalic

Ptt de kullanılan kontörmatiklerin içinde 16c628 var.

Evren KILIÇ

iş yerinde bulunan 4 adet 20 MW 34,5/10KV kuru tip trafonun dahili fanlarının kontrolü için kullanılan sıcaklık kontrol rolesinde 16f serisi pıc vardı
http://ccereps.com/manufacturers/tecsystems.html
[email]evren1623@hotmail.com[/email]

frederic

Şu an piyasada en çok satılan static var kompanzasyon yapan bir reaktif rölede 18F serisi pic var.

kralsam

Tüvesaş'ın trenlerde kullandığı klima kontrol (iklimlendirme) üniteleri 16f877 kullanıyor.

Ayrıca yeni ürünleri olan bir klima kontrol birimi vardı.Çok gerilimli bir kontrol ünitesi ve sistem PIC32xxx  serisi entegre ile kontrol ediliyor.
[IMG]http://imageshack.us/a/img685/6792/fotoraf0002sb.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us
Kontrol ettiği güç elemanı:

[IMG]http://imageshack.us/a/img841/8730/fotoraf0014i.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: gogge - 21 Ekim 2012, 20:59:37
Logitech harmony 628 universal uzaktan kumadada 18 serisi pic var. Diğer serilerde de muhtemelen pic kullanılmıştır.

açıkçası şaşırdım... Çok sevdiğim bir kumanda da PIC18 içeriyormuş.

Bu arada yakından tanıdığım bir arkadaş yaptığı irili ufaklı 148 proje PIC16 ve PIC18 barındırıyor.

Tahmini üretim adedi de 150 bin civarında olmuştur, diyor.

birkan

Banka ve hastanelere verdigimiz sıramatiklerde pic kullandık. Gata hastanesinde 34 tane sıramatik pic ile çalışıyor.

LukeSkywalker

Süsler kombi kontrol kartında...

Ayrıca PIC serisi işlemcilerin hakkında  bu kadar atılıp tutulmasının sebebi, kullanıcı sayısındaki görece fazlalıktır. PIC serisi işlemcilerin tamamı diğerleri gibi tamamen endüstriyel ürünlerdir.

M.Salim GÜLLÜCE

Konu oldukça popüler olmuş galiba.
arkadaşımın tamir et abi 250 lira istediler dediği Arçelik çamaşır makinası beynindede 16f677 vardı.

Benim yaptığım rat-a-rot makinasında ise 16F628 kullandım.
Hala tasarımda başıma bela olan aksaklıklar var.
Ama MCU kaynaklı değil.
PWM ile dc motor hız kontrolü ve kronometre sistemi iç içe çalışıyor.
Ancak motora binen yük değişebiliyor zira motorun çevirdiği silindire fare oturtuyoruz yaklaşık yarım kilo ağırlığında.
PWM de PID uygulamak zorunda kaldım o yüzden. Motora yük binince torku arttırıyor ama deviri arttırmıyor.
Yük azalıncada tersini yapıyor.

eml581

Araç alarm sistemindede kullanılıyormus bnde yeni gördüm 16f628a kulanmışlar
Mehmet abi fare bildiğimiz fare mi yoksa başka bişey mi eger bildiğimiz fareyse bayağı  besili maşallah