STM32F4 USB Bootloader Kullanımı

Başlatan XX_CİHAN_XX, 31 Ekim 2012, 18:36:07

XX_CİHAN_XX

Discpvery Kit ile hiç usb bootloader denemesi yapan oldu mu?
Bunun için bir kaynak gösterebilir misiniz?
Discovery kit üzerinde hiç bir oynama yapmadan doğrudan usb konnektörü üzerinden uC ye program atabilir miyiz?
Bu iş için yapılmış hazır arayüzler var mı?
Ticari yada ST nin free verdiği bir yazılımda olabilir herhangi bir arayüz var mı?
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

muhittin_kaplan

XX_CİHAN_XX

Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

serhat1990

Alıntı yapılan: XX_CİHAN_XX - 31 Ekim 2012, 18:52:41
aynen hocam.

Hocam USB DFU mode ile atılabilir . Bende farklı bir kit vardı . DFU modda atıyordum programı programlayıcım yok malum :) :)

Aşağıdaki linki şimdi gördüm. Umarım yardımcı olur .

İyi Çalışmalar .

http://www.st.com/internet/com/TECHNICAL_RESOURCES/TECHNICAL_LITERATURE/USER_MANUAL/CD00155676.pdf

http://blog.elektrotasarim.com/?p=204

http://www.kadirkavak.net/csharp-ile-stm32f4-discovery-programlama/

XX_CİHAN_XX

Çok güzel kaynaklar. Paylaşım için teşekkürler. Peki veri güvenliğini nasıl sağlayacağız. Şöyle ki ben yaptığım cihazın yazılımının cihazı kullanan müşterilerim tarafından güncellenebilmesini istediğim için usb bootloader üzerine düştüm. DFU mode derdime derman olacak gibi gözüküyor ancak güvenlik meselesi çıktı bu sefer karşıma. ARM ye yüklenecek bin dosyası kriptolu hale gelmeli ki ben bunu müşterilerimle paylaşayım onlarda bu dosyayı cihazlarına yüklesinler. Bilgisayardaki usb den veri gönderecek program bu kriptolu bin dosyasını dekript edip arm ye yüklemeli. Yani benim aklıma güvenlik için böyle bir yöntem geliyor.

Normalde bu işler nasıl yapılıyor? Bu güvenlik nasıl sağlanıyor?

Klein

Belki daha etkin yöntemleri vardır. Aklıma ilk gelen, cihazın seri numarasına göre  kod üretip sadece o cihazda çalışmasını sağlamak oldu.

serhat1990

Alıntı yapılan: XX_CİHAN_XX - 31 Ekim 2012, 23:08:38
Çok güzel kaynaklar. Paylaşım için teşekkürler. Peki veri güvenliğini nasıl sağlayacağız. Şöyle ki ben yaptığım cihazın yazılımının cihazı kullanan müşterilerim tarafından güncellenebilmesini istediğim için usb bootloader üzerine düştüm. DFU mode derdime derman olacak gibi gözüküyor ancak güvenlik meselesi çıktı bu sefer karşıma. ARM ye yüklenecek bin dosyası kriptolu hale gelmeli ki ben bunu müşterilerimle paylaşayım onlarda bu dosyayı cihazlarına yüklesinler. Bilgisayardaki usb den veri gönderecek program bu kriptolu bin dosyasını dekript edip arm ye yüklemeli. Yani benim aklıma güvenlik için böyle bir yöntem geliyor.

Normalde bu işler nasıl yapılıyor? Bu güvenlik nasıl sağlanıyor?

Hocam oluşan dfu dosyasını biraz şifreleyerek yapılamazmı . Sizin kullanıcıya vereceğiniz programda bu şifreyi çözse her ürün için bir id olur . Program bu id doğrultusunda şifreyi çözer gibi . Biraz saçmaladım gibi :)

Pek bu konuda çalışmadım sadece dfu mode işinize yarar gibi diyebilirim şimdilik ..

İyi Çalışmalar Hocam .