PC de Iphone uygulamaları geliştirmek

Başlatan z, 05 Kasım 2012, 12:39:32

teknikelektronikci

15 inch olmasi gerekir diyen kim hocam ? gelsin bana da göstereyim 13 inchde nasil calisiyor :D

mesaj birleştirme:: 17 Haziran 2013, 10:17:11

Alıntı yapılan: Analyzer - 17 Haziran 2013, 10:00:59
Selam,

Valla almadan önce imkan varsa 1-2 gün incelemekte fayda var. Kardeşim macbook air aldıktan sonra, kullanmadığı i3 işlemcili Mac'ini alıp eve getirdim. XCode kurdum. Ancak kullanım o kadar farklı ki sinirlenip iki gün sonra geri iade ettim. Yaş ilerliyor, artık sıkıntılı işlere gelemiyorum sanırım.

Analyzer

hocam sebebi ne anlayamadim ? mac os zormu geldi ? bence biraz deneyin alisdiktan sonra mac hayrani olup bir daha windowsa el sürmezsiniz
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Ersin

@Z,
15" olacak diye bir şart yok, 15" tavsiye şeklindedir zorunluluk değil , xcode ekranda toolbox lar ,proje navigatör gibi şeyler açılınca ekran bayağı doluyor , belki ondan dolayı 15" tavsiye edilir şeklindedir.
MAC aldın diyelim, xcode kurdun , sadece simulatoru kullanabiliyorsun ücretsiz olarak. Accelmotere gibi şeyleri kullanacaksan gerçek telefona yüklemen gerekir o da anca 99 dolar ödeyip developer olunca izin veriyor.
Bu arada IOS7 beta1 çıktı ve xcode5 , yeni xcode ta güzel yeni özellikler var, ios7 yi de iyi yapmışlar ( iphone a kurdum  ) hatta bu defa androidten biraz çalmışlar.
@Analyzer,
Alışkanlık meselesi , bana da ilk başta garip geldi  ama kullandıkça alışıyo insan hatta multitouch pad e okadar alıştım ki mouse kullanmıyorum .

z

Apple'ın 13 inch laptoplara  PC laptoplarda olduğu gibi harici standart vga monitor bağlayabilirmiyiz?
Kendi ekranı küçük diye
harici ekranla bu durum çözülebilirmi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: z - 17 Haziran 2013, 11:21:49
Apple'ın 13 inch laptoplara  PC laptoplarda olduğu gibi harici standart vga monitor bağlayabilirmiyiz?
Kendi ekranı küçük diye
harici ekranla bu durum çözülebilirmi?

tabiyki eski modellerde mini dvi adaptörü ile yenilerde ise thunderbird üzerinden ;)

mesaj birleştirme:: 17 Haziran 2013, 11:24:47

ama emin olun mac de 13 inch bile size kücük gelmeyecek ben stüdüyo cekimlerimi 13 inchde düzenlyiorum kodlarimi 13 ichde yaziyorum bu mac windows bilgisayari degil ;)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

z

Bana 15 Inch almamı isteyen arkadaş aynen şu kelimeleri kullandı.

Eğer Iphone uygulaması gelişirmek istiyorsan en azından 15 inch monitorlü makine, Iphad uygulaması geliştirmek istiyorsan da en az 23 inch makine almalısın dedi.

Bu durumda ekranın tıka basa dolmaması için öneride bulunmuş.

Hanım hafta sonunda laptopın üstüne çay döktü, ne yaptıysam çalıştıramadım ve laptop elden gitti. Bu vesileyle galiba bir Apple'ım olacak.

Ersin

Geçmiş olsun, eğer sürekli yanında taşıyacaksan 13 almada fayda var çok çok daha hafif hatta macbook pro değil de air olanları da incele.Bende 15 pro var air e göre çok ağır kalıyo.Yeni modellerde hepsinde thunderbolt portu var hdmi çevirici ile monitör yada tv ye rahatlıkla bağlayabilirsin.
Öneride bulunan arkadaş satıcı herhalde ne kadar büyük olursa o kadar daha pahalı :)

z

İşlemcilerden anlamıyorum. Intel I7 ile I5 arasında bir hayli fiyat farkı var. I7 işlemci aldığım takdirde I5'e kıyasla ne avantajım olacak buna değermi?

teknikelektronikci

her halükarda hayirlisi olsun,
analyzer hocam ios 7 nin beta versionunumu kurdunuz ? cünkü su an resmi ollarak update gelmedi,
birde su cocoa veya ios uygulamasi gelistirmek icjn forumda baslik acsakda karsilikli bilgi alis veriisnde bulunsak ? =) nasil olur ? veya bildiigniz kaynak vs ?
kendi dökümanlari var ama pek anlasilmiyor, mesela textbox kullanacam bununla ilgil dökümanlrda örnek olmadigi gibi hangi kod ne ile ilgili tam ollarak belli degil

gumush

Phonegap gibi cross platform uygulama gelistirmeye izin veren , donanim ozelliklerinede ( accelerometer , gps ) ulasabilen gelistirme ortamlari var bunlar bildigim kadariyla windows altinda da sorunsuz calisiyor.

Bunlar bir alternatif olabilir mi ?
Hikmet Gumus  izmir

teknikelektronikci

alternatif olsada bence apple in ürününü kullanmak ilerisi icin daha iyi

JKramer

Alıntı yapılan: z - 17 Haziran 2013, 13:07:50
İşlemcilerden anlamıyorum. Intel I7 ile I5 arasında bir hayli fiyat farkı var. I7 işlemci aldığım takdirde I5'e kıyasla ne avantajım olacak buna değermi?
Mevcut işlemcinize göre yeni alacağınızı kıyaslamak için: http://www.notebookcheck.net/Mobile-Processors-Benchmarklist.2436.0.html
Ekran kartlarını kıyaslamak için: http://www.notebookcheck.net/Mobile-Graphics-Cards-Benchmark-List.844.0.html

Analyzer

Selam,

teknikelektronikci hocam ben değil de Ersin kurmuş. Evet tamamen alışkanlık meselesi olduğunu düşünüyorum. Ancak tahminimce kısa süre sonra PC lerde de IOS geliştirme ortamı çıkacak/yaygınlaşacak. Bu sebeple mac e mesafeli bakıyorum.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

Ersin

Alıntı Yapanalyzer hocam ios 7 nin beta versionunumu kurdunuz ?
IOS developer olunca beta versiyonları önceden indirip kurabiliyorsun, bende olduğu için de indirip kurdum. IPS 1 küsür GB ( ios7beta ) dosya yalnız kaçak rapidshare tarzı yerlerde de mevcut  , developer olma şartı yok , onu indirip itunes ile kurabiliyorsunuz , ama o dosyalar ne kadar güvenli ayrı bir konu.
Beta1 olduğu için bazı yerlerde programlar kapanıyo , mesela anımsatıcılarda , zamanlı olanı seçince ve ok deyince çıkıyo/kapaniyor , daha buglar mevcut.
Arka zemin ler beyaz , butonlar yuvarlak, sade renkler  felan 6 ya göre değişik.

MC_Skywalker

Z hocam Mac mini almanızı tavsiye ederim.

bir bakın isterseniz http://www.apple.com/tr/mac-mini

z

HDMI üzerinden TV'ye bağlanması iyi bir şey. Mini nin işlemcisi I5 miş. Seçtiğim laptopın I7.

I5, I7 arasındaki fark beni ne kadar etkiler hala anlamadım. Öte yandan eğer mini alınırsa TV nin yanına koyup kablosuz klavye ve mouse gezdirilebilir. Çay dökülse bile keyboad/mouse parası ile kurtulunulur.

Mini satın alınırken illaki I5 ile mi alınmak zorunda mı onu da anlamadım.  İstenirse I7'ye upgrade edilebiliyormuş.

Edit: I7 olanı da varmış.