Adaptörden güç kesilince batarya devreye girsin.. ?

Başlatan temetnosce, 06 Kasım 2012, 23:58:26

temetnosce

Merhaba arkadaşlar,

Adaptör ile beslediğim bir devreyi , aynı zamanda aynı voltaj ile batarya ile besliyorum.. istediğim adaptör çalışırken batarya devreden çıksın .. veya adaptör devreye girince batarya devreden çıksın..

Bu şekilde bir devre oluşturmak için en basit yoldan hangi devre elemanlarını ve nasıl kullanabilirim ..

Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

kralsam

Bataryanın aynı devrede şarj edilip edilmeyeceğini yazarsan daha faydalı bilgi bulabilirsin.

XX_CİHAN_XX

En basit çözümü söyleyim;
Adaptör voltajın batarya voltajının biraz üstünde ise ki genelde öyle olur,
iki kaynağı birer diyotla birleştirmen yeterlidir.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

Eren Eraslan

ben bu konuda biraz araştırma yaptım , tasarladığım bi geliştirme kartının 2. versiyonunda onu ekliyeceğim. Olay şu : kartı ya usb den yada dc regulatorden beslemek istiyorum . bir karşılaştırıcı bide transistörle yapılabilir birşey
http://netduino.com/netduino/schematic.pdf
insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

ziyaretci

Alıntı yapılan: temetnosce - 06 Kasım 2012, 23:58:26
Merhaba arkadaşlar,

Adaptör ile beslediğim bir devreyi , aynı zamanda aynı voltaj ile batarya ile besliyorum.. istediğim adaptör çalışırken batarya devreden çıksın .. veya adaptör devreye girince batarya devreden çıksın..

Bu şekilde bir devre oluşturmak için en basit yoldan hangi devre elemanlarını ve nasıl kullanabilirim ..

Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

Micro denetleyiciyle kontrol yapabilirsin. Basit bir yol verme işlemi ile.  Transistör ile denetleyiciye adaptör çalışıyor bilgisi verirsin. O bilgiye göre yine transistör veya röle ile bataryaya yol verirsin. Denetleyicinin beslemesini bataryadan çekersin. Diyotlarla batarya arasına da  ayarladıktan sonra fıstık gibi olur  ::)  İyi çalışmalar.

bigbey

Alıntı yapılan: XX_CİHAN_XX - 07 Kasım 2012, 08:52:34
En basit çözümü söyleyim;
Adaptör voltajın batarya voltajının biraz üstünde ise ki genelde öyle olur,
iki kaynağı birer diyotla birleştirmen yeterlidir.
Biraz = en az 0,7v :P
TA6R

temetnosce

sadogan

schottky diyot kullanılırsa 0.25 volt civarında olur