Kenetleyici devreler

Başlatan EEM35, 12 Kasım 2012, 02:20:20

EEM35

S.a arkadaşlar Kenetleyici devreler hakkında bir şeyler anlayamaya çalışırken hocalarımız ezberletmeye çalışıyorlar.Bende bu durumdan  hiç hoşnut olmadığımdan aklıma takılan belli başlı bir kaç soruyu burada paylaşmak istedim.İşin aslı tam anlamıyla bazı şeyleri oturtturmaya çalışıyorum.Fazla laf ebeliği yapmadan direk sorularıma geçeyim.

Fotosunu paylaştığım pozitif kenetleyici devrenin 0<t<t1 zamanında kondansatörü doldururken,kondansatörün polaritesinin önemi var mıdır?

Kondansatörün bağlanış durumuna göre (+,- yada -,+) gelen 10 ve -20 V'luk geliş sinyali kondansatörün şarjı için sıkıntı oluşturur mu?Kondansatörün şarj karakteristiği bu devre için neye bağlıdır?

t1<t<t2 anında kondansatör bir önceki şarjdan dolayı girişe bağlı ucu (+),çıkışa bağlı ucu (-) olduğunda çıkış gerilimi Vo(t)=5V yerine neden
V0(t)=-[Vi(t)+Vc] olmuyor?

Bu sorularımı yorumlarsanız sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim.

z

Kondansatörün polaritesi verilen dalga şekli için şekildeki gibi olmalıdır. Aksi takdirde ters kutuplanan kapasitör hasar görecektir.

Sebebi için aşağıdaki açıklamayı anlamaya çalış;

Giriş gerilimi -20v iken C, 25v a şarj olur. Bu esnadaki polarite kapasitörun hasar görmeyeceği şekildedir ve çıkış voltajımız +5v dur.
Giriş gerişimi +10v olduğunda çıkışa 35v voltaj uygulanır. Bu esnadaki polarite de kapasitörün hasar görmeyeceği şekildedir.

Eğer kapasitörü ters bağlarsan kısa sürede patlar.

Kondansatör çekiç darbesi gibi darbeleyle şarj olur, şarj akımını sadece diyod ve kaynakların iç direnci belirler.
Ancak bu sadece ilk anda 1 kereye mahsus olur. Deşarj akımını çıkıştaki 100K belirler ve kapasitör hemen hemen hiç boşalmaz. Sonraki darbeler bu sebeple kapasitörü ilk darbe kadar zorlamaz.

V0(t)=-[Vi(t)+Vc] olmuyor? Demişsin.

V0=-20+25=5v oluyor.

Bu tür sorularda kağıt kalemle çalış. Aynı devreyi alt alta iki kez çiz. Üsttekinde kapasitör voltajını vs giriş gerilimini bir polarite de iken çiz.
Alttakinde ise giriş voltajının polaritesi değişmişken bir daha çiz , kapasitör ve çıkış voltajlarını belirle.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com