Flash memory FPGA

Başlatan muebbet26, 14 Kasım 2012, 23:56:32

muebbet26

iyi geceler gençlik
ben fpga ile çalışmaya başlayacağım, bu yüzden uygun bir board arıyorum. FPGA in enerji kesilse de içinde yüklü devreyi korumasını istiyorum. Bu yüzden flash memory'li olması gerekiyor (sanırım)
mesela şu bulduğum fpga enerjisi kesilse de içindeki devreyi koruyacak değil mi ?

http://www.cizgi-tagem.org/e-market/product.aspx?id=23

soru basit gelebilir farkındayım, kusura bakmayın. fpga dünyasına yeni girmiş bi insan olarak internette saatlerce araştırma yapsam da bazı şeyler yanıtsız kalabiliyor...

kralsam

Merhaba,

O kitin sol alt tarafında bir switch bulunuyor. O switch üzerinde RUN/PROGRAM yazıyor. Program konumuna getirip uygun şekilde dosyayı yüklediğinizde içindeki program kalıcı olarak yüklenmiş oluyor.

İyi çalışmalar.

xenix

Spartan 3AN serisi kullanıyorum bahsettiğiniz iş için, konfigrasyon için flashı var içinde.

Ersin

Bütün FPGA lı  geliştirme kartlarında vardır , bulunması gerekir, o olmazsa bir anlamı yok o kartın.

muebbet26

Bu kartta flash yok ama değil mi?
http://www.digilentinc.com/Data/Products/BASYS2/Basys2_rm.pdf

konfigurasyon dediğiniz FPGA'in içindeki programı koruması değil mi ?

speak48

daha ilk şekilde usb portunun yanında jtag busuna bağlı platform flash (config rom) yazan şey board un flasıdır.
her kitte flashı olmak zorundadır.
şunda varmı şunda yokmu diye boşuna arama
ama flash fpga çipinin içinde olsun dersen cpld lere bak derim.

muebbet26

:(
o zaman biri bana bu olayı açıklayabilir mi ? flash nedir ? her kartta var mıdır ? benim bir kartta aramam gereken özellik nedir ?

bende digilent basys2 fpga var, spartan 3E var, ona program yükledim sonra gttim başka bilgisayara taktım. o ROM'undaki (sanırım) programı çalıştırdı, benim yüklediğimi değil. şimdi ben yeni bir board alacağım, ne alayım diye bakıyorum. yeni board da aramam gereken kriter nedir ?

teşekkürler,

speak48

elindeki kitler neyine yetmiyor.

yamak

Alıntı yapılan: muebbet26 - 15 Kasım 2012, 21:48:24
:(
o zaman biri bana bu olayı açıklayabilir mi ? flash nedir ? her kartta var mıdır ? benim bir kartta aramam gereken özellik nedir ?

bende digilent basys2 fpga var, spartan 3E var, ona program yükledim sonra gttim başka bilgisayara taktım. o ROM'undaki (sanırım) programı çalıştırdı, benim yüklediğimi değil. şimdi ben yeni bir board alacağım, ne alayım diye bakıyorum. yeni board da aramam gereken kriter nedir ?

teşekkürler,
Elindeki board da flash vardir. Sen programi flasha yuklememissindir o yuzden oyle olmustur. Programi istersen flasha yukleyebiliyosun istersen de direkt fpga yi programlayabiliyosun. Tabi flash a yuklemezsen enerji kesildiginde hersey gider.