Ynt: Kaynak Trafosu Hakkında

Başlatan fractal, 19 Kasım 2012, 16:17:53

fractal

bir inverter ve bir kaynak trafosundan oluşan sistemde kaynak kalitesini kontrol etmek istiyorum.trafonun primer kısmı max 60 amper.sekonder kısmı 3000 amper ile 6000 amper arasında değişiyor.sekonder kısmında kaynak makaraları var.soğuk kaynak yada aşırı kaynak yapıp metali deldiği durumları tespit etmek istiyorum.kaynağı yapan güç ise p=v.i   i=3000-----6000 amper arası v=1-----6 volt arası.şimdi ben sekonder kısmında bu i ve v değerlerini ölçersem kaynak kalitesi hakkında bir fikir elde edebilirmiyim...

sadece primer trafından akım ölçerek bir tespitte bulunmam mümkünmüdür?(primer trafında inverter var 550vdc tetikleniyor filtreleniyor..)

mesaj birleştirme:: 20 Kasım 2012, 07:49:47

sanrım buna benzer konu yine açmıştım yine yanıt değil bir yorum bulamamıştım..
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

kartalms

kaynak kalitesini sadece elektriksel ölçümlerle belirlemen mümkün değil.Silindir veya kaynak disklerinin basıncından soğutmaya veya iş parçalarının elektriksel geçirgenliğine bir çok şey kaynak kalitesini etkiler.Elimde bir ölçüm noktası olsun istiyorsan bir kalibre noktası kiloampermetreyle düzgün yapılan bir kaynağın akım değerini alacaksın parçanın resmini çekip numunesini yanına koyacaksın. Ayar kısmına gelince invertıri kontrol eden (süren) kaynak ünitesinden başa bir kontrol noktası olmaz.Bazı durumlarda kiloampermetre ile akım değeri ölçülüp derer tutmuyorsa invertır ve kaynak ünitesini üretici firmaya kalibre ettirmelisin yada kendin aradaki değer farkına göre revizyona tabi tutmalısın...

F.T

primeri  su soğutmalı disk tristörlerle kontrol et.genelde dikiş kaynak makinalarında bu şekil bir kullanım var.2 fazlı trafo girişinden fazın 1 tanesi direk trafoya diğeri birbirine ters bağlı 2 adet disk tristöre ordanda trafoya gider.kontrol kısmıda faz açılarını ayarlar ve böylelikle istediğin akım değeri sekonderden geçince örnek kaynak ta istediğin gibi olduğunda seri üretime başlarsın. :)
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.