Altınkaya'nın alternatifi bir firma var mı?

Başlatan run, 24 Kasım 2012, 15:02:41

t2

bu kadar para kazanıyorsun 1 kişi yerine 5 kişi koy satış departmanına çok mu zor bu?

Klein

Plastiğin kalitesi kötü burada tartışma yok.

Kutuların dış yüzeyini ışığa tuttuğunuzda , içerideki kanallar,  dikmeler, holler vs.. ne varsa hepsinin yansımasını dışarıdan görebiliyorsunuz. Yani  çekme çok yüksek. Bu sadece plastik kalitesinden kaynaklanan bir durum değil. Kalıbın tasarımı ile de ilgili.

Geniş yüzeylerde muhakkak bir dalgalanma göze çarpıyor. Parlak yüzeyler hiç bir zaman tam parlak değil, mat yüzeyler de hiç kumlu gibi durmuyor.

Yolluk tasarımlarında sıkıntı var. Özellikle önü düz olan panel tipi kutularda , mal beslemesi panelin tam ortasından yapılıyor, ortada koca bir şişkinlik görüyorsunuz. Bu da  yine kalıbın yolluklarının tasarımı ile ilgili. Görünmeyen bir kenardan malı verdiğinde yeterince homojen dağıtamıyor, mal tüm kanallara ulaşmadan soğuyor vs.. vs..  yolluk tasarımları için  çok ciddi hesaplamalar ve gerekirse simülasyon yapmak gerekiyor. Bunu yapmadıkları için, malı orta noktadan çamur gibi basıp halletmeye çalışıyorlar.

Yine panel tipi bazı kutularında  tırnaklı geçme olan yerlerin tasarımı hatalı. Bu yüzden tırnaklar yeterince esneyemiyor. Üstüne bir de kalitesiz mal kullanmışlarsa, çat diye kırılıyor.

Maçaların bir çoğunun izini gayet net bir şekilde görebiliyorsunuz.

Panel tipi kutularda panelin arka kapağını yerine oturttuğunuzda, ön tarafta küçük bir bombe oluşuyor.

Ekleme:
http://www.automation.com/content/unique-universal-loop-powered-signal-isolator-150-the-itxplus-series-from-weidmuller
Bu linkteki ürünün kutusu ayrıca satılıyor.  Bu kutuyu bir elinize alıp baksanız, ön kapakla arka kısmın birbirine nasıl oturduğunu bir görseniz, eminim ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız.  1mm'den bile ince parçalar nasıl o kadar düz durabiliyor,  ön taraf ile arka taraf nasıl birbirine bu kadar kusursuz oturuyor şaşarsınız. 

mesaj birleştirme:: 25 Kasım 2012, 18:57:34

Alüminyum enjeksiyon kalıpları için simülasyon yapan, çok pahalı bir program var. Bir arkadaşım bu firmanın türkiye ofisinde teknik destekteydi.  Eğer programı alamıyorsanız,firma kalıbınıza simülasyon hizmeti de veriyordu. Yanlış hatırlamıyorsam 8-10 bin dolar civarı. ( Programın kendisi değil. simülasyon hizmeti)

Bir gün bir alüminyum enjeksiyon kalıba ihtiyacımız oldu. Ostim'in en bilinen ve oldukça büyük kalıpçılarından birine gittik. Biraz  sohbet ettikten sonra, simülasyon için arkadaşım olduğunu ,gerekirse simülasyon yaptırabileceğimizi söyledim.  Adamın simülasyondan haberi yoktu. Ne olduğunu dahi bilmiyordu. 
Oysa ciddi kalıpçılar (özellikle konya kalıpçıları) simülasyon yaptırmadan işe başlamıyorlar. Hatta programın kendisini satın alanlar var.

run

Tek dertli kendimi sanıyordum meğer bir çok arkadaşta aynı durumdaymış.

Fiyatların ucuz olduğundan bahsedilmiş ben katılmıyorum
örnek olarak
http://www.altinkaya.com.tr/Panel_Tipi_Kutular/PT-220-01.html 3,47tl fiyat verilmiş geçen yılki maliyet hesabımızda bize 60 kuruş gibi komik bir rakama malolduğunu hatırlıyorum 60 kuruş nerede 3,47 tl nerede. Ayrıca fiyatlarında 1 tane ile 1000 tane almak arasında neredeyse hiç fark yok gibi.

Benim kalite olarak net farkı gördüğüm iki ürün aşağıda
bu yurtdışından doğrudan getirtip sattığı ürün olan
http://www.altinkaya.com.tr/El_Tipi_Kutular/HH-058.html oldukça güzel albenisi olan hatasız bir kutu

bu da aynı ölçülerdeki kendi üretimi
http://www.altinkaya.com.tr/Yeni-Urunler/HH-059.html

Birinciyi gördükten sonra ikinciyi elinize alasınız bile gelmiyor.

Benim için sorun teşkil eden şeylerden birisi dxf çizimleri bazıları tam ölçüsünde bazılarını çizime import ederken alakasız ölçülerde geliyor sorunu yine adamlara yazdım kapı duvar karşınızda bir muhatap yok.

Bir maile cevap yazmak bu kadar zor olmasa gerek hemen hemen hergün (pazar hariç) gelen onlarca maile cevap yazıyorum bir mail 1 dakikamı bile almıyor. Mail ile olmayacaksa telefon açıp yüzyüze görüşürüm.

İlgisizlikleri insanı bazen çileden çıkarıyor.

benzeri bir firma daha ortaya çıkarsa ihya olur diye düşünüyorum.

özgürlük için teknoloji

Murat Mert

Alıntı yapılan: Klein - 25 Kasım 2012, 18:38:40
Plastiğin kalitesi kötü burada tartışma yok.

Kutuların dış yüzeyini ışığa tuttuğunuzda , içerideki kanallar,  dikmeler, holler vs.. ne varsa hepsinin yansımasını dışarıdan görebiliyorsunuz. Yani  çekme çok yüksek. Bu sadece plastik kalitesinden kaynaklanan bir durum değil. Kalıbın tasarımı ile de ilgili.

Geniş yüzeylerde muhakkak bir dalgalanma göze çarpıyor. Parlak yüzeyler hiç bir zaman tam parlak değil, mat yüzeyler de hiç kumlu gibi durmuyor.

Yolluk tasarımlarında sıkıntı var. Özellikle önü düz olan panel tipi kutularda , mal beslemesi panelin tam ortasından yapılıyor, ortada koca bir şişkinlik görüyorsunuz. Bu da  yine kalıbın yolluklarının tasarımı ile ilgili. Görünmeyen bir kenardan malı verdiğinde yeterince homojen dağıtamıyor, mal tüm kanallara ulaşmadan soğuyor vs.. vs..  yolluk tasarımları için  çok ciddi hesaplamalar ve gerekirse simülasyon yapmak gerekiyor. Bunu yapmadıkları için, malı orta noktadan çamur gibi basıp halletmeye çalışıyorlar.

Yine panel tipi bazı kutularında  tırnaklı geçme olan yerlerin tasarımı hatalı. Bu yüzden tırnaklar yeterince esneyemiyor. Üstüne bir de kalitesiz mal kullanmışlarsa, çat diye kırılıyor.

Maçaların bir çoğunun izini gayet net bir şekilde görebiliyorsunuz.

Panel tipi kutularda panelin arka kapağını yerine oturttuğunuzda, ön tarafta küçük bir bombe oluşuyor.

Ekleme:
http://www.automation.com/content/unique-universal-loop-powered-signal-isolator-150-the-itxplus-series-from-weidmuller
Bu linkteki ürünün kutusu ayrıca satılıyor.  Bu kutuyu bir elinize alıp baksanız, ön kapakla arka kısmın birbirine nasıl oturduğunu bir görseniz, eminim ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız.  1mm'den bile ince parçalar nasıl o kadar düz durabiliyor,  ön taraf ile arka taraf nasıl birbirine bu kadar kusursuz oturuyor şaşarsınız. 

mesaj birleştirme:: 25 Kasım 2012, 18:57:34

Alüminyum enjeksiyon kalıpları için simülasyon yapan, çok pahalı bir program var. Bir arkadaşım bu firmanın türkiye ofisinde teknik destekteydi.  Eğer programı alamıyorsanız,firma kalıbınıza simülasyon hizmeti de veriyordu. Yanlış hatırlamıyorsam 8-10 bin dolar civarı. ( Programın kendisi değil. simülasyon hizmeti)

Bir gün bir alüminyum enjeksiyon kalıba ihtiyacımız oldu. Ostim'in en bilinen ve oldukça büyük kalıpçılarından birine gittik. Biraz  sohbet ettikten sonra, simülasyon için arkadaşım olduğunu ,gerekirse simülasyon yaptırabileceğimizi söyledim.  Adamın simülasyondan haberi yoktu. Ne olduğunu dahi bilmiyordu. 
Oysa ciddi kalıpçılar (özellikle konya kalıpçıları) simülasyon yaptırmadan işe başlamıyorlar. Hatta programın kendisini satın alanlar var.

Buradaki distributor firmaya buna benzer kutunun 4 ve 8 klemenslisinin siparişini vermiştim. YOK YOK YOK öylesine distributorler.  >:(
mert07

t2

Komşuya kızıp ev sahibi olmak derler ya. Hocam kutu distribitörlüğü alsanız da, bizde artık kutuyu sizden alsak nasıl olur?
Alıntı yapılan: mert07 - 26 Kasım 2012, 12:57:39
Buradaki distributor firmaya buna benzer kutunun 4 ve 8 klemenslisinin siparişini vermiştim. YOK YOK YOK öylesine distributorler.  >:(

Klein

Türkiye'de distribütör var mı?
Bence yok.
Sadece bazı firmaların mallarını taşıma imtiyazını ele geçirmiş nakliye firmaları var.
(Belki arada çıkıyordur. Onlar hariç)

aaltinisik

Merhaba,

Ben Ahmet Altınışık, babamın kurduğu Altınkaya elektronik cihaz kutularında 2006 dan beri şahsen çalışıyorum ve şirket ortağıyım.
Bugün bir müşterim telefon ederek forumda hakkımızda çok haksız konuşulduğunu ve bunun kendisini üzdüğünü cevap vermemizin iyi olacağını söyledi.

Öncelikle satıştaki son iki haftada karşılaşmış olabileceğiniz sıkıntıların nedeni yurtdışı satışa bakan 3 kişi Almanya'da düzenlenen Electronica 2012 fuarına gittik.
Bu arada yurtiçi satışa bakan iki arkadaştan birisi biz yurtdışındayken.  hastaneye yattı halen tedavisi devam ediyor.
Bu sebeple son iki hafta insan gücü eksiğimizden dolayı normalden daha fazla aksaklık yaşandı.

Arkadaşların sorularına kısa kısa cevaplar yazmaya çalışayım.

Altınkayanın Alternatifi var mı ?

Elbette var.  Katıldığımız fuarda aynı alanda birçok firma mevcuttu, üstelik çoğu avrupalı firmanın türkiyede temsilcisi de mevcut. Sizler için benzer ürünler üreten katılımcıların listesini fuar sitesinden çıkarttım firmaları inceleyebilirsiniz.

http://www.electronica-media.de/prj_804/view/index.cfm?lng=2&nv=3&sb_n=products&sb1_n=prodkey&sb1=9.3
* Almanya dışından 2100 adet katılımcının katıldığı fuarda sadece 8 adet Türkiye firması katılmıştı.

Yurtiçinde bizim iş şeklimizde çalışan pek firma yok. bunun nedeni kazanç/yatırım+emek oranının diğer iş alternatiflerine göre oldukça düşük olması.
Eğer satış kanalımız size zor geliyorsa bayilerimizden ürünlerimizi temin edebilirsiniz

http://www.altinkaya.com.tr/Bayilerimiz.html 

Kalite

Dünyanın en kaliteli üretimini yapıyoruz  (henüz) diyemem.  Ama her geçen gün kalitemizi ve müşteri memnuniyetini arttırmak için çalışmalar yapıyoruz.
1985 yılından beri Altınkaya ismiyle üretim yapıyoruz.  1992 yılından beri elektronik üreticileri için kutu üretimi yapıyoruz. Şu an toplam yaklaşık 40 kişilik bir kadro ile çalışyoruz yani aslına bakarsanız küçük bir firmayız. Bizim için işimiz çok önemli, uzun yıllardır altınkaya olarak kazancımızı sadece işimizi geliştirmek -ve devlete vergi vermek:)- için kullanıyoruz.

İsteyenler Ankara'daki ve İstanbul'daki bazı müşterilerimiz gibi gelip bizi yerimizde ziyaret edebilirler. Hergün sabah 7-8 ile akşam 18 arası adresimizde işimizin başındayız.

online satış sistemiz 2006 yılının sonbaharından beri hizmet vermekte. (elektronik üretim sektöründe online satış yaptığını söyleyen çok firma var ama gerçekten satınalmaya geldiğinde herkesin sistemleri çalışmıyor) Fiyatlarımızın bütün dünyaya açık. Sitemizde ürünlerimiz hakkında koyabildiğimiz kadar bilgiyi koymaya çalışıyoruz. Fiyatları açık olan bizden başka dünyada sadece bir üretici var.

satış konusunda halihazırda türkiye sitesinin yanında yurtdışı satışlarını yapmak için http://www.altinkaya.eu adresinde yeni bir site kuruyoruz.

bütün bilgi işlem altyapımızı açık kaynaklı yazılımlarla kendi içimizde çözüyoruz. (Türkçe çevirilerini ve yerelleştirmesinin çoğunu bizim yaptığımız ve paylaştığımız openerp adlı bir ERP çözümünü yakında üretim ve satış ortamımızda kullanmaya başlayacağız.)

Şu an ISO9001 kalite sertifikamızı almak üzereyiz sene başından itibaren süreçlerimizin kalite kontrolü sertifikalandırılıcak.

oldukça uzun bir mesaj oldu devamını biraz sonra.

Selamlar,
Ahmet Altınışık

Altınkaya Elektronik Cihaz Kutuları
www.altinkaya.com.tr
aaltinisik@altinkaya.com.tr

Klein

Bu iyi oldu işte.  Hazır forum ortamında yakalamışken biraz sıkıştıralım.

Forumdan ve forumdan olmayan bazı arkadaşlardan , DXF dosyalarında ölçü hatası olduğuna ilişkin şikayetler geldi.
Ben en son ray tipi bir kutunuz ile çalıştım. Sorun yaşamadım. Ama duydum.

PT210 türevi panel tipi kutuların tırnaklarının sökme esnasında kırılması ile ilgili soruna bir çözüm ürettiniz mi?

Çok eski kutularınızı biliyorum. Yeni kutularda gelişme kaydettiğiniz tartışmasız. Yüzeydeki çekmeler ve dalgalanmalar  bazı kutularda çok kötü görünüm veriyor. buna ilişkin çalışmalar var mı?

önü kapalı olan operatör paneli kutularının panelindeki  besleme noktası bazı durumlarda ön paneli neredeyse kullanılmaz hale getiriyor. bunda bir düzeltme olacak mı?
Kutunun ön paneli zamanla ve biraz da sıcağın etkisiyle bombeleşiyor. nedeni nedir? tasarım mı? plastik kalitesi mi?

z

Geçmiş yıllarda kutuyu ve kumpası elimize almadan sitenizde verilen dxf dosyalardaki ölçülerle tasarım yapamadım çünkü hayati bazı ölçüler belirtilmemiş. Gerçi bu sorunla farklı konularda çalışan firmanın dokümanlarında da karşılaşıyorum.

Doküman konusuna daha fazla özen göstermeniz gerekir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aaltinisik

Merhaba,

Alıntı yapılan: run - 25 Kasım 2012, 19:26:59
http://www.altinkaya.com.tr/Panel_Tipi_Kutular/PT-220-01.html 3,47tl fiyat verilmiş geçen yılki maliyet hesabımızda bize 60 kuruş gibi komik bir rakama malolduğunu hatırlıyorum 60 kuruş nerede 3,47 tl nerede. Ayrıca fiyatlarında 1 tane ile 1000 tane almak arasında neredeyse hiç fark yok gibi.

çok hızlı söyleyebilirim ki maliyet hesabınız yanlış, burada oturup maliyetlerimi anlatmam anlamsız ama sizin maliyet hesabınızın yanlış olduğu kesin.

Alıntı yapılan: run - 25 Kasım 2012, 19:26:59
Benim kalite olarak net farkı gördüğüm iki ürün aşağıda
bu yurtdışından doğrudan getirtip sattığı ürün olan
http://www.altinkaya.com.tr/El_Tipi_Kutular/HH-058.html oldukça güzel albenisi olan hatasız bir kutu

bu da aynı ölçülerdeki kendi üretimi
http://www.altinkaya.com.tr/Yeni-Urunler/HH-059.html

Birinciyi gördükten sonra ikinciyi elinize alasınız bile gelmiyor.

iki kutunun karşılaştırmasını yaparsanız
bizim kutumuz daha zarif görünümlü.  (bu kesinlikle konuştuğum müşterilerimin çoğunun ortak görüşü)
bizim kutumuzun eni ve boyu daha küçük fakat PCB kullanılabilir alanı daha büyük.

Bizim kutumuzun etiket cebi daha düzgün diğer kutunun etiket cebine yapışan etiketin köşelerden kalkma sorunu olabilir.
bizim kutumuz daha ucuz.

Bizim kutumuzun daha iyi olduğunu düşünmeme rağmen yine de diğer kutuyu da satıyorum. Çoğu müşterim benim kutumu bazıları da diğer kutuyu kullanıyor, sonuçta diğer kutuyu da kullanabilirsiniz.

Plastik kalitesine gelince, bizim bütün ürünlerimizde birinci sınıf orjinal hammaddeler kullanılır. Geri dönüşmüş ya da kalitesiz plastik diye birşey bizde asla kullanılmaz.
Farklı farklı hammadde cinsleri vardır ve hepsinin bazı olumlu veya olumsuz yönleri var. Biz genelde ürünlerimizde  samsung ya da LG marka ABS kullanıyoruz.
Müşterilerimiz istediklerinde farklı amaçlara göre değişik hammaddeler kullanabiliyoruz.

aaltinisik

Alıntı yapılan: Klein - 26 Kasım 2012, 15:45:08
Forumdan ve forumdan olmayan bazı arkadaşlardan , DXF dosyalarında ölçü hatası olduğuna ilişkin şikayetler geldi.
Ben en son ray tipi bir kutunuz ile çalıştım. Sorun yaşamadım. Ama duydum.

DXF dosyalarında hata olabilir, elinizce fiziki bir numune olmadan tasarımınızı sonlandırmamalısınız. sonuçta bunu bütün üreticilerde görebilirsiniz.
bu hataları en aza indirmek için gördüğünüz hataları bize bildirirseniz resimi düzeltiriz.  (zira birçok dosyada birçok düzeltme yaptık)

DXF dosyalarını import ederken ölçeğe dikkat etmelisiniz, resimin üzerindeki ölçüleri import ettiğiniz programda ölçüp doğru değil ise ölçekleyerek doğru boyuta getirmelisiniz.

Alıntı yapılan: Klein - 26 Kasım 2012, 15:45:08
PT210 türevi panel tipi kutuların tırnaklarının sökme esnasında kırılması ile ilgili soruna bir çözüm ürettiniz mi?

Çok eski kutularınızı biliyorum. Yeni kutularda gelişme kaydettiğiniz tartışmasız. Yüzeydeki çekmeler ve dalgalanmalar  bazı kutularda çok kötü görünüm veriyor. buna ilişkin çalışmalar var mı?

önü kapalı olan operatör paneli kutularının panelindeki  besleme noktası bazı durumlarda ön paneli neredeyse kullanılmaz hale getiriyor. bunda bir düzeltme olacak mı?
Kutunun ön paneli zamanla ve biraz da sıcağın etkisiyle bombeleşiyor. nedeni nedir? tasarım mı? plastik kalitesi mi?

PT-210 kutunun tırnakların açılırken tam yukardan değil biraz açılı şekilde tornavida ile açılırsa kırılmaz. Tırnakların o kadar kısa olmasından dolayı esnekliği çok az. O alanda yer çok dar olduğu için daha uzun yapamamışız. Bu kutuyu sürekli üretiminde oldukça yüksek adetlerde kullanan müşterilerim var bir şikayetleri yok. PT grubu içinde tamamen yeni bir seri kutu yapmak istiyoruz bunun çalışmaları içindeyiz.

Ön paneldeki yolluk yerine genelde müşterilerimiz ekranlarını denk getiriyorlar biz de o kısmı cnc ile kesip atıyoruz. genelde de O kısmın üzerine etiket yapıştırıyorlar.

1988 de yapılmış kutularımız var. bazılarının kalıplarını yeniliyoruz fakat tasarımı değiştiremiyoruz. Bizim hata diye algıladığımız yeri bir müşteri özellik olarak algılamış oluyor. Kutuları yenilediğimizde genelde geometriyi hiç değiştirmemeye çalışıyoruz. bahsettiğiniz izler genelde tasarımdan/geometriden kaynaklanıyor bu sebeple ne yazıkki o kutular öyle devam edecek.

kalıphanemizi sürekli geliştiriyoruz geçen ay içinde tel erezyon kesim makinesi ilave dalma erezyon makinesi aldık, her yıl kataloğumuza 30-40 yeni çeşit kutu yapıyoruz. Hep yaptığımızı geliştirmeye çalışıyoruz. uzak doğudan amerikaya kadar bütün dünya ile iş yapmaya başladık fiyat ve kalite olarak artık çok farklı örnekler ve istekler mevcut kendimizi geliştiriyoruz.

t2

Bir Alternatif:
http://www.china-enclosures.com/

Alıntı YapNingbo Yinzhou Keao is specialized in plastic enclosure manufacturing. We have manufactured quality plastic enclosures with personalized service for many years. We are able to meet all your standard and custom enclosure requirements. For now, 2000 + enclosures are available off-the-shelf.They can be used for computer, electronic, test and medical equipment etc. With Keao, the customer receives not just standard or custom enclosures, but quality service and customer support.

erhanzeynel

Ürünlerle direkt ilgili değil ama sürekli aklımda olan bir soruydu. Konuyu dağıttığım için özür dilerim.

2008 resesyon döneminde, pekçok firma küçülme yoluna giderken, siz ürün çeşitliliğinizi arttırdınız.
Bu radikal manevranın getiri ve götürüleri neler oldu?

Siteniz girişinde RoHS uyumuyla ilgili ürün sayfalarında bilgi olduğuna değinmişsiniz.
Ancak ürün sayfalarında RoHS ile ilgili hiçbir bilgiye ulaşamıyoruz. Ürünlerinizin RoHS uyumluluk durumu nedir?

frederic

Hocam benim de kalitenizden ziyade kutu tasarımlarınızın görselliğinden şikayetim var.Özellikle ray tipi kutularının çoğu tek tip ve görünümü sigorta kutularını andırıyor.Daha modern,göze daha şık gelen tasarımlar bekliyoruz artık sizden.Örnek olarak şu aşağıdaki kutuya benzer tarzda bir kutu üretebilmelisiniz artık bizim için.

http://katalog.weidmueller.de/procat/Product.jsp;jsessionid=B24BCE191BC73C866DFD627786B8B9D7?productId=(%5b1158390000%5d)&page=Product

ylmz

var tabıkı bır arka sokağımızda olan sebox kutuları ureten yer akiş kalıp yani

mesaj birleştirme:: 30 Kasım 2012, 17:32:11

ha unutmadan altın kayadan çok daha ucuzdur fıyatları fıyat alınca şok olabılırsın o derece yanı :))
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups