Schottky barrier diyotun diğer diyotlardan ne farkı var ?

Başlatan elektroacemi, 27 Kasım 2012, 17:50:19

elektroacemi

Merhaba arkadaşlar. Bir devrede SOT-23 kılıflı bir diyot gördüm. Üzerinde L4W yazıyor schottky barrier diyotu diye geçiyormuş. Diğer diyotlardan farkı nedir.

http://www.s-manuals.com/smd-files/pdf/b/bat54_series_n.pdf

Çiftli zener diyot olmasından farklı bir yanı var mı ?

z

Schottky diyodun sembolü zenere çok benzese de dikkatli bakarsanız aynı olmadığını görürsünüz.

Zener diyodla alakası yok. Silisyum diyodlarda iletim voltajı yaklaşık 0.7 volt iken Schottky diyodlarda 0.3 volt civarındadır.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ankyra

hiz farki vardir... Schottky diyot normal diyotlardan daha hizlidir...

ibrsel

Yüksek frekanslarda hızlı anahtarlama yapabilirler..

berat23

hız ve düşük eşik gerilimi başlıca avantajı denilebilir. diğer avantajları şimdilik önemli değil.

z

Önemli olmayan diğer avantajları neler?

Hız da önemli değil. Çok daha hızlı diyodlar olmasına rağmen bu diyodların tercih sebebi iletim voltajının düşük oluşu.

pisayisi

Germanyum malzeme olarak silisyum diyotlardan daha pahalı, germanyumun işlenmesinde toksik bileşenler ortaya çıkabilmekte . Aynı miktarda germanyum ve silisyum kullanıldığında yaptığınız diyotta germanyum diyot 8 kat daha düşük bir güç profili sergilemekte. Yine de yüksek frekans ve düşük gürültü gerektiren uygulamalarda germanyum diyotların alternatifinin olmadığı devreler de var.

Elime ilk aldığım yarıiletken bir cam kılıflı AA119 olabilir germanyum diyottu. Batarya gerektirmeyen orta dalga radyo alıcısı yapmıştım. Böyle bir radyo alıcısını asla silisyum diyotla yapamazsınız, dolayısı ile  germanyum diyodun da şahsına münhasır özellikleri var ;D
Murat

z

Germanyum içerikli yarıiletkenler sinyal işleme (düşük akım, düşük voltaj) amaçlı kullanılıyor. Yüksek akımlı germanyum diyodların kapasitesi de yüksek oluyor. Bu da kayıpları yuksek olması demek. Shotky diyodun ısıyı atması daha kolay.

Shotkyler LSTLL gibi uygulamaları saymazsak, daha çok güç elektroniğinde kullanılıyor. Ters yonde kutuplandığında toparlama süresinin inanılmaz kısa. Bu da anahtarlamalı güç uygulamalarında kayıpların daha az olacağı anlamına geliyor.

berat23

işimize yaramayan özellikleri IC tasarımı ile alakalı .mesela bazı devrelerde kolay,küçük bir alana uygulanabliyor.mesela ls logic ailesi gibi.

muhittin_kaplan

mbr1035 şotki barrier ama 0.8v fvd si. banada 10a 40volt 0.3-0.4 volt luk diyot lazım

elektroacemi

Kullanım yerini basitçe çizdim arkadaşlar. Opampın girişindeki sinyal kırpılmış durumda.

z

Alıntı yapılan: berat23 - 28 Kasım 2012, 09:01:37
işimize yaramayan özellikleri IC tasarımı ile alakalı .mesela bazı devrelerde kolay,küçük bir alana uygulanabliyor.mesela ls logic ailesi gibi.

LS serisinde yer azlığından  dolayı schotky kullanılmıyorki. Ordaki tek amaç, transistörleri tam doyuma sokmamak.