Ynt: 6 pinli Step Motor

Başlatan muhittin_kaplan, 30 Kasım 2012, 18:34:28

muhittin_kaplan

Depomda 6 adet 6 pinli şuna benzer motor var. Bunları kullanarak küçük bir cnc mayıs başına kadar yapabilirmiyim  yavaş yavaş.

mesaj birleştirme:: 30 Kasım 2012, 18:34:44

Tabi Bu Yeni muhtemel bendekiler 10 yıllık var

Klein

:D :D :D :D CNC yapmak için bir tek step motor eksikti herhalde.

muhittin_kaplan

neredeyse :D
hocam elimde öğrenciler "de" var. Proje olarak vereceğim. Yavaştanda diğer mlz alacağım. kontrol kartı, motor sürücüsü felan. Muhtemelen Plexi den yapacağım Olurmu ki ?

mesaj birleştirme:: 30 Kasım 2012, 18:40:20

birde 100 adım yani 3.6 dereceye denk geliyor bir adımı. bunu dahada hassas şekilde döndürebilirmiyiz ?

Klein

Hava, su, toprak, tahta.
Bu elementlerin arasında pleksi var mı? yok!  :D

Tahta iyidir. Pleksi kendini bile taşımıyor. İşlemesi de zor. 

muhittin_kaplan

yldzelektronik

Pleksi glas ile yapılmış örnekler var.Mdf ile de yapılmış örnekleri var.Ne kadar bütçe ayıracağınıza göre de değişir tabii :) Mdf ile oldukça başarılı tasarımlar çıkarabilirsiniz..
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

gumush

MDF daha ekonomik olur sanirim. Boyut cok olmayacak ise  motor yetecektir. Sanirim sizdekiler nema23 boyutunda olanlardan.

Ogrenci projeside iyi fikir , hem onlarda biraz sahiplenirlerse coksey ogrenmis olurlar.

Bende yardimci olabilecegim konularda elimden geleni yaparim.

Hikmet Gumus  izmir

muhittin_kaplan

hocam öyle lineer rulman, bilyalı yatakla felan değil,
kafamdaki şey;
MDF, Bilyalı Çekmece Rayı, 10luk saplama, Delrin Somun, Belki Gerşekten kaplin :) kaça malolur acaba :D

ayhani

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 30 Kasım 2012, 18:34:28
Depomda 6 adet 6 pinli şuna benzer motor var. Bunları kullanarak küçük bir cnc mayıs başına kadar yapabilirmiyim  yavaş yavaş.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

mesaj birleştirme:: 30 Kasım 2012, 18:34:44

Tabi Bu Yeni muhtemel bendekiler 10 yıllık var

Hocam lafım kesinlikle dalga geçmek veya sizi alındırmak değil. Tamamen espri olsun diye yazıyorum.

Sizin bu başlığı görünce Nasrettin hocanın fıkrası geldi aklıma.
Hoca yolda giderken bir nal bulur.
"Hah, geriye üç nal bir eşek kaldı der" :)
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

galenga

150 step motor sürücü ve kontrol , geri kalan için duruma göre değişmek üzere 100tl toplamda 250 tl gider . Yalnız mdf yi istediğiniz ölçüde ve adette toptan olarak tanıdık bir marangozdan alırsanız daha ucuza getirirsiniz yada 2-3 plaka mdf alıp en ucuz işçilik fiyatı veren marangozcuya hem öğrencilerin hem sizin cnc gövdesini çıkarttırabilirsiniz.

gambit1244

[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

muhittin_kaplan

Tufan teşekkür ederim, pahalı mir mlz değil 3 tl 30 lukları.
MDF, Ray benim işim. Eski bir Doğrama ve mobilya ustasıyım.

Alıntı YapYalnız mdf yi istediğiniz ölçüde ve adette toptan olarak tanıdık bir marangozdan alırsanız daha ucuza getirirsiniz yada 2-3 plaka mdf alıp en ucuz işçilik fiyatı veren marangozcuya hem öğrencilerin hem sizin cnc gövdesini çıkarttırabilirsiniz.
bu iş konunun kolay kısmı, önemli olan planlamayı düzgün yapmak. Solid i yükleyeyim yine.

mesaj birleştirme:: 01 Aralık 2012, 10:26:08

Alıntı yapılan: ayhani - 30 Kasım 2012, 23:44:51
Hocam lafım kesinlikle dalga geçmek veya sizi alındırmak değil. Tamamen espri olsun diye yazıyorum.

Sizin bu başlığı görünce Nasrettin hocanın fıkrası geldi aklıma.
Hoca yolda giderken bir nal bulur.
"Hah, geriye üç nal bir eşek kaldı der" :)
Genelde işlerim öyle oluyor hocam. "Yangın söndürücüsünü Arabadan önce almıştım"

z

Çekmece rayıyla uğraşma. Çekmece rayı 2 mm sapma yapsa çekmece gene çalışır. Çekmece raylarıyla yapacağın cihaz oyuncaktan öteye gitmez.

Hazır metal ya da plastik blok içine gömülü doğrusal rulmanlar ve bunlara uygun çelik miller pahalı gibi görünse de en azından ortaya işe yarayacak bir şeyler koyarsın.

Şimdilerde plastik blok içine gömülü lineer rulmanlar bayağı ucuzladı.

Yalnız 3 boyutlu uzayda, milleri  paralel ve dik konumlamak ve bu konumda sabitlemek her babayiğidin harcı değil bilesin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Sdttn

esensoy

@z, gambit in gösterdiği rayları incelediniz mi bilmiyorum, neredeyse boşluksuz çalışıyorlar, masura bilyalar kullanılmış üstelik, tabi zamanla ne olur bilemiyorum,

muhittin hocam cnc delme vs iş olursa bizim fabrikada halledebiliriz, aklında olsun
En tehlikeli an "zafer" anıdır.