Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

bayrak denilen şey nedir ?

Başlatan ziyaretci, 12 Aralık 2012, 20:24:15

ziyaretci

Merhaba,

" kesme bayrağı sıfırlanmıştır"  bu terimde bayrak nedir ?  Kesme sinyali gibi bi'şey mi?

fryrmnd

Sanırım kesme geldiğinde ilgili register ın ilgili bitinin set edilmesi.

esensoy

aynen öyle
bayrak yani flag ilgili register larda ki bir bitlik hafıza, 
size kesme var mı yok mu sorusunun cevabını veriyor,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

skara1214

eğerki kesmeden çıktığında sen bu bayrağı temizlemessen bir daha kesmeye giremessin ccs c bunun otomatik yapıyor o yüzden arka planı bilmiyorsun
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

yusufburak

Kesme geldiği zaman sana direk ne kesmesi olduğu belirtilmez sen bu bayrak denilen şeyleri kontrol edersin ve hangi kesme gelmişse o kesmenin bayrağı (FLAG) set yani 1 olur.. Sen bu kesme geldiği zamanki normal işlemlerini yaparsın ve işlemler bitince de bayrağı resetlersin. Eğer resetlemezsen bi daha kesme gelse dahi sistemin bu kesmeyi algılamaz ve işlem yapmaz.
Öğretici aranıyor :)

sadogan

Şöyle düşün alarmı kurdun alarm çalıdı. Bu alarma tekrar ihtiyaçın varsa alarmı kurarsın.
Mimariye yönelik kavramları anlamak için assembler çalışmak gerek.
Böylece birçok taş yerine oturur.

Eren Eraslan

asm de timer ları incelesen daha detaylı anlayabilirsin
insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

ziyaretci

kudretuzuner

Merhaba
Ben konuya başka bir pencereden bakarak görüşümü bildireyim.Başka bir forumda bir arkadaş"İKO SAYI TOPLAYICI UYGULAMA DEVRESİ ACİLL YARDIM "diye bir soru sordu.bende İKO'nun ne olduğunu sordum.(ikilik kodlu onlu sayılar yani BCD.Bknz."http://sorubank.ege.edu.tr/~dengin/sayisal/iko.pdf")Sağolsunlar genişçe cevap aldım.Bu cevaplardan sonra şöyle bir yazı yazma ihtiyacı hissettim.Sizlerle de paylaşmak istedim.
"Merhaba
Anladım.Teşekkürler.Arkadaşlar aklıma bir hatıra geldi, Allah rahmet etsin bana elektroniği sevdiren,bir deniz yarbayı ağabey vardı.yıl 1980-90 arası.Çok iyi ingilizce bilen literatürü takip eden bir emekli subaydı.Görevi gereği USA'da bir sınava girer sorular Türkçeleştirilmiş ve o şekilde sorulmuş.Bizim Haluk ağabey kağıda bakar kağıt ona bakar.Amerikalı gelmiş neden yazmadığını sorar o da soruların ne anlama geldiğini anlamadığını söyler(and gate kapısına vekapısı flag yerine bayrak gibi türkçeleştirilmiş kavramlarla sorulmuş) hoca şaşırır.Rahmetlik orijinal soru kağıdını istemiş ve başlamış cevapları yazmaya ve de birinci olup USA'da kalmış ve roketler hakkında bayağı bilgi sahibi olup Türkiyeye dönmüştü.Yarbaylıktan emekli etmişlerdi.Bu hatıramı yazmakla sakın ola ki Türkçe düşmanı ilan edilmeyeyim.Ben uluslararası teknik terimlerin aynen uygulanması taraftarıyım.Ayrıca da Türk Dili Hayranıyım Prof Dr Oktay Sinanoğlu hocamı da bu vesile ile genç arkadaşlarıma tanıtayım.Allaha emanet olun.
Oktay SİNANOĞLU
Google

Amatör

justice_for_all

Alıntı yapılan: erkantr67 - 12 Aralık 2012, 20:24:15
Merhaba,

" kesme bayrağı sıfırlanmıştır"  bu terimde bayrak nedir ?  Kesme sinyali gibi bi'şey mi?

benimde bir hocam kesmeyi soyle acikladi evinden 50 metre uzakta bir cesme var ve sen bu cesmeden bir bidona diyeyim su doldurmak zorundasin bidon buyuk oldugu icin basinda beklemek cok zamanini alir.ayrica evdede baska islerin var.Surekli cesmenin yanina gidip bidon dolmusmu diye kontrol etmek de senin evdek islerini yarim yamalak veya eksik yapmana sebep olur.iste bu yuzden cesmenin basina birini bekletirsin o sana bidonun doldugunu isaret eder.sana isaret etmesi bayraktir ve bu olayda kesme olayidir.Umarim iyi anlatabilmisimdir.Kesme arka planda surekli calisir ama senin diger islerini etkilemez tabi herhengi bir kesme bayragi gelmedikce.

Alıntı yapılan: skara1214 - 12 Aralık 2012, 20:49:52
eğerki kesmeden çıktığında sen bu bayrağı temizlemessen bir daha kesmeye giremessin ccs c bunun otomatik yapıyor o yüzden arka planı bilmiyorsun

kesmeye giremezsin değil de kesmeden cikamazsin olcak orasi.
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

ziyaretci

İnanırmısınız bu iyi oldu işte :)  o zaman bayrağı kesmedeki işlemlerimizin en sonuna koymamız gerekir?

justice_for_all

Alıntı yapılan: erkantr67 - 13 Aralık 2012, 00:17:49
İnanırmısınız bu iyi oldu işte :)  o zaman bayrağı kesmedeki işlemlerimizin en sonuna koymamız gerekir?

Hayir kesmeye girdigin ilk an bayragi sifirlamak olsun.cunku diyelimki sen bayragi en sonda sifirladin ama sen sifirlamadan once bir kesme daha geldi nolcak ol zaman sen o gelen kesmeyi hic olmamis zannedeceksin .o yuzden bayragi hemen sifirla ki bir daha kesme gelince o zaten kesmeden cikmayi bekliyor ve bayragi tekrar kontrol ediyor eger bayrak kalkmamissa diger islerine devam ediyor.
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

ziyaretci