LM2575 Negatif gelirimde çıkış kısa devre oluyor

Başlatan Mucit23, 14 Aralık 2012, 16:01:14

Mucit23

Arkadaşlar Merhaba.
LM2575 negatif gelirim üreten şemasını uyguluyorum.

upload pic
Yukarıdaki Şemayı uyguluyorum. Herşey aynı sadece çıkıştaki kondansatörü 1000uF 16V kullanıyorum. Giriş gelirimi ise 24V
LM2575'e enerji verdiğimde yük olmamasına rağmen çıkış kısa devre oluyor. Güç kaynağım akım sınırlamalı. Akımı 200ma'e sınırlamışım. Akımı kısmasam lm2575 bozulacak. Akımı hafif açsam 800ma leri görüyorum.

Bağlantılarda problem yok defalarca denedim. Üstelik board üzerindede kurup denemiştim oradada çalışıyordu. Problem ne olabilir?

Kabil ATICI

anahtarlamalı güç kaynakları benim alanım değilse de entegrenin national semiconductor veri kağıtlarında

The switch currents in this buck-boost configuration are higher
than in the standard buck-mode design, thus lowering the
available output current. Also, the start-up input current of the
buck-boost converter is higher than the standard buck-mode
regulator, and this may overload an input power source with
a current limit less than 1.5A.

şeklinde bir açıklama var. 
Anladım kadarılyla bu tasarım standart tasarımlara göre biraz fazla akım çekiyor... Hatta sigorta kullanımı öneriliyor...
ambar7

OG

Gövdede veya 3 numarada GND isimli bağlantı var, ancak bu bağlantı ile bu uçlar artık GND değil - çıkış ucu,
girişin veya çıkışın GND si bu uclara temaslı olabilir mi..
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Mucit23

Hocam sorun ondan değilmiş. yeni bir kart yaptım. İlk defa deneyeceğim için bir yerde kısa devre olup çatlama patlama olmaması için akımı 200ma'e sınırlamıştım.

Sorun yetersiz akım. İlk Başta sistem aniden çok akım çekiyor sonradan bu akım düşüyor. Ben bu ani akımı göremiyorum bile. Akım sınırlaması yapmayınca düzgün çalışıyor.

Bunun sebebi bobinin doyuma ulaşmaması olabilirmi. Nasıl açıklayabiliriz bu durumu?

mesaj birleştirme:: 14 Aralık 2012, 18:57:36

Sorunun çözüldüğünü sanmıştım ama öyle değil malesef. Yine aynı problemi yapmaya başladı. Bobini söküp enerji veriyorum Problem olmuyor. Enerji varken bobini takıyorum yine problem olmuyor. Acaba bobinlemi ilgili. Çünkü Ben Board üzerinde denediğimde Normal kılıflı bobinlerden kullanıyordum.
Burada ise hepsi SMD

Bobin olarak 100uH smd bobinlerden kullandım.
http://www.direnc.net/100MH-1A-Smd-Bobin,PR-7261.html
Burdakilerden.

Yardıma ihtiyacım var. Yardımcı olursanız sevinirim.

F.T

board da denediğin bobini takıp denersen aradaki farkı görürsün.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

sadogan

Alıntı yapılan: Mucit23 - 14 Aralık 2012, 16:01:14
Arkadaşlar Merhaba.
LM2575 negatif gelirim üreten şemasını uyguluyorum.

upload pic
Yukarıdaki Şemayı uyguluyorum. Herşey aynı sadece çıkıştaki kondansatörü 1000uF 16V kullanıyorum. Giriş gelirimi ise 24V
LM2575'e enerji verdiğimde yük olmamasına rağmen çıkış kısa devre oluyor. Güç kaynağım akım sınırlamalı. Akımı 200ma'e sınırlamışım. Akımı kısmasam lm2575 bozulacak. Akımı hafif açsam 800ma leri görüyorum.

Bağlantılarda problem yok defalarca denedim. Üstelik board üzerindede kurup denemiştim oradada çalışıyordu. Problem ne olabilir?
Aynı sorunu bende yaşamıştım.
LM2575 in startını geçiçtirince sorun çözülmüştü.
5 nolu pini ayırıp v in ile 5 no lu pine 100nf 5 nolu pinle 3 nolu pin arasına 47k direnç atıp startı geçiktirmiştim.

Mucit23

Hem bobini değiştirmeyi düşünüyorum. Farklı bobinlere çok farklı tepki veriyor anlaşılan.

gecikmeli başlatma işi belki çözüm olabilir ama board üzerinde kurduğum zaman böyle bir problem olmuyordu. Sorunun sebebini anlamaya çalışıyorum.

sadogan

K46

Ben de elimde adj olanından bulunmadığı için, LM2575-5 ve LM2576-5 ile -15V üretmeye çalışırken birkaç tane entegre yaktıktan sonra, çözümü gecikmeli startta bulmuştum. Ben adj yerine 5 volt olandan kullandığım için sorun çıktığını düşünmüştüm ama, demekki bu entegrelerin negatif modda  kronik bir sıkıntısı var. Ama gecikmeli startta sorunsuz çalışıyorlar.
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

z

Çipin dokumanına bakmadım. Aklıma gelen bir soruna cevaben, girişteki kaynağın akım basamıyordur.
Düşük güçlü kaynak kullanıyorsan sıkıntı yaratıyor olabilir. Güçlü bir kaynakla çalıştırmayı dene.

Edit: Zaten akımı ayarlı kaynak kullanıyormuşsun. Akım ayarını aç gitsin. Çip yanarsa yansın. Sanki sorun akıma limit getirmenden kaynaklanıyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mucit23

Anladım Hocam pazartesi tekrardan uğraşacağım. Çözüleceğini umuyorum

Mucit23

2 gündür çalıştırıyorum.  Şimdilik bir problem görünmüyor.

Sorunun sebebi akımı sınırlamam. Demekki ilk enerjilenince anlık olarak yüksek akımlar çekiliyor

@Bülent Hocam Bunun sebebi nedir? Gerçekten öğrenmek istiyorum. Neden akım sınırlanınca çok yüksek akımlar çekiliyor.

z

Benim aklıma gelen sorun şu oldu;

Normalde; voltaj yükseltici olarak çalışan regülatörün içindeki anahtarlama transistörü ON olur ve endüktansa enerji yüklenir. Ardından transistörü OFF yapar ve depolanmış enerjiyi salıverir.

Eğer besleme devren akım veremiyorsa, transistor ON olduğunda bobine enerji yüklenmeye başlar ama bobin akımı, akım sınırından dolayı referans değere ulaşamayınca ON olan transistör bir türlü açılmaz yada akım sınırından dolayı giriş voltajı çipin normal çalışma voltajının altına düşer. Dolayısı ile bir türlü sistem ayağa kalkamaz.

Tahminimce buna benzer bir olay oluyordur. Sen girişteki akım sınırını kaldırınca bu olaylar da olmaz.

Asıl açıklamayı yapabilmek için çipin iç devresini incelemek lazım.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mucit23

Anladım...
Az çok canlandırabiliyorum dediklerinizi.