220V kontrol

Başlatan cicjoe, 19 Aralık 2012, 10:13:41

cicjoe

Arkadaslar merhaba,
Eternet uzerinden gelen komutlara gore 1 ev veya odanin elektrigini kesip/acmak istiyorum. Bu is icin en uygun yontem sizce nedir? "zero-crossing relay" diye bir sey gordum arastirirken. Belki dusuk gerilim ile on/off yapilabilen sigortalar vardir, veya daha farkli bir sistem. Sizin tecrubenize danismak istedim.

Iyi calismalar.

ylmz

O haberleşmeye giriyor dostum ethernet üzerinden diyorsun çünki pc ile kontrol mu yapmak ıstıyorsun arayüzle falan ?
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

polleme

Aynı ev içinde iseniz RF modül kullanmayı düşünebilirsiniz, seri (UART) haberleşiyorlar, bir taraftan bir komut gönderip karşı tarafta aynı komutu alınca bir röle veya optik izolasyon ve triyak ile açma-kapama yapabilirsiniz.

Ama mutlaka ethernet üzerinden yapmak istiyorum derseniz en kolay yollardan biri Linux tabanlı ARM modüllerden birini alıp (Raspberry Pi, Beaglebone gibi) onun üzerine konulacak bir web sayfasına erişip IO portlarını bu sayfadan açıp kapatarak yapmak. Bu konuda hazır uygulamalar da var.

Diğer bir yöntem ise seri-ethernet dönüştürücü modüller alıp iki mikroişlemci arasında seri haberleşme varken bu seri portlara seri-ethernet dönüştürücü bağlayıp iletişimi IP ortama taşımak olabilir, ama ben hem avantajları, hem de fiyat olarak ikinci seçeneği tavsiye ederim.

cicjoe

220V ac/kapa  isini nasil yaparim? Role kullanirsam olur mu? Icinden gecen akim rolenin acilmasini engeler mi?

gtekdemir

Alıntı yapılan: cicjoe - 19 Aralık 2012, 12:09:40
220V ac/kapa  isini nasil yaparim? Role kullanirsam olur mu? Icinden gecen akim rolenin acilmasini engeler mi?
Kullanacağın yük ne? Yüksek akım çeken endüktif yük ise röle pek uygun olmaz. Moc3041 ile süreceğin bir triyak sayesinde yükü kontrol edebilirsin.

polleme

Triyak veya röle sıkıntı olmaz. Eğer açma-kapama yüksek hızda olacaksa triyak daha uygundur. Çok yüksek akım çeken yükleri de anahtarlayabilecek kadar güçlü triyaklar satılıyor.

cicjoe

Hizli olmuyacak, bir ev veya odanin elektrigini kesip, acicam. Cekilecek akim da ufak bir ev gibi, dolap, tv...

polleme

Röle de olur, triyak ta. En azından 220V 10-15A akıma dayanabilen bir röle veya 400-600V 15A bir triyak işinizi görür.

trgtylcnky

polleme

EXETHIO ürününü daha önce inceledim. Fiyatı 295 TL, çok pahalı. Raspberry fiyatı 35 USD ve ona göre çok çok yetenekli bir ürün.

Okan AKÇA

forumda mert07  kendi yaptıgı kartlar vardı onunlada görüşebilirsiniz.kendisinden tcp/ip uygulama yaptırmıştım.

Andromeda

Darbe akım anahtarları var,otomatik sigorta görünümünde.40-50 tl civarı fiyatı var.
işinizi görür mü..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

uveren

Sanırım iletişim ve kod tanıma işini halletmiş ve alınan komuta göre istenen çıkışı sürecek duruma gelmişsiniz. Yani sadece 220v yük kontrolünü soruyorsunuz.

Eğer evin elektriğini kesip/açmayı düşünüyorsanız evin içinde bulunan sigorta tablasına elektrik saati çıkışından gelen tek bir faz hattı olur, bunu kontrol etmelisiniz.

Eğer oda elektriği derseniz iş değişir çünkü odaların lamba ve priz kontrolleri farklı hatlardan beslenir. Örneğin banyo, mutfak prizleri topraklı olur (yeni binalarda tüm prizler topraklı olmak zorunda) ve birinci sigortaya, tüm odaların prizleri ikinci sigortaya ve evin tüm lambaları üçüncü sigortaya bağlanır. Bu 3 sigortalı pano tipi evler için minumum bağlantı şeklidir ve daha fazla sayıda sigorta kullanılarak farklı hatlar bağlanmış olabilir.

220voltu en basit ve ucuz maliyetle triyak kullanarak kontrol edebilirsiniz. Örneğin 40A bir triyakla 8800 watt gücü kontrol edebilirsiniz ki çoğu ev aynı anda bu gücü tüketemez. Yani bir triyak sürücü, snuberless triyak ve iyi bir soğutucu ile tüm elektriği sigorta panosu girişinde kontrol edebilirsiniz. Odalar içinse ya sigorta panosu dağıtımına göre panodan komple hattı yada her lamba, priz vs. için buatlardan her biri için ayrı ayrı kontrol yapmalısınız.

İnternette 8 (veya 16,24) kanal triyaklı kontrol kartı diye aratırsanız hazır devrelerde bulabilirsiniz.
6.yüzyılda doğan kız çocuklar cahilce gömülüyordu. 21.yüzyılda kız/erkek farketmeden, doğamadan medenice öldürülüyor.  "1-Güneş katlanıp dürüldüğünde, 2-Yıldızlar bulandığında, 3-Dağlar yürütüldüğünde, 4-Kıyılmaz mallar bırakıldığında, 5-Vahşi hayvanlar bir araya toplandığında, 6-Denizler ateşlendiğ

cicjoe