PID kontrol için katsayıları belli motor nereden bulabilirim ?

Başlatan AsHeS, 25 Aralık 2012, 03:35:01

AsHeS

PID ile DC motor kontrolü fakat piyasada ki motorlar için katsayıları veren datasheet bulamadım.Deneysel yollarla sabit mıknatıslı motorun R,L ve ters emk  sabitini bulabilirim fakat bu seferde motorun mekanik katsayıları olan J ve B sabitlerini bulamıyorum bu  sabitleri bulmak için datasheet elzem midir yani basit deneysel yollarla bulunamaz mı ya da bildiğiniz herhangi bir firmanın datasheetli motor satışı var mıdır ?

z

Motor belli bir hızda dönerken elektriğini kesersen motor milinin açısal hızının ifadesini yazabilirmisin?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

AsHeS

Alıntı yapılan: z - 25 Aralık 2012, 04:59:33
Motor belli bir hızda dönerken elektriğini kesersen motor milinin açısal hızının ifadesini yazabilirmisin?
PMDC armatür akımınının eksponansiyel azalmasından dolayı W=Wkesilenan*exp((-R/L)*t) tahmin ediyorum ancak olaya şu şekilde de bakabilirim elektrik kesildiği anda Kv.Wkesilenan kadar bir gerilim motoru beslemeye başlar bu beslemede seri LR devresinden geçtiğinden üstteki verdiğim denklem olabiliceğini tahmin ediyorum ama sizin istediğiniz kesinlikte formülü yazamam.

z

Elektriği kestiğinde motor uçlarını açık devre yaparsan bahsettiğin durum oluşmaz.

Bir zamanlar yapmak istediğin bu çalışmayı yapmıştım.

J ve B yi tespit edecek deney düzeneğini ve hesaplamaları oluşturdum. Yöntemi de unutmayayım diye not etmiştim.

O notu kaydettiğim defterimi yanımda getirdiysem bir ara bulup yazarım.

fgokcegoz

Belirli ihmaller çerçevesinde DC motoru 1.dereceden bir sistem gibi kabul edebiliriz. Bu durumda, motor için R,L,J,B vs. bütün parametreleri elde etmek yerine deneysel yöntemle 1.dereceden sistemlerin genel transfer fonksiyonundaki ('K/Ts+1' ) K ve T(tau) parametrelerini elde etmek yeterli olacaktır.
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)

AsHeS

Alıntı yapılan: fgokcegoz - 25 Aralık 2012, 09:01:19
Belirli ihmaller çerçevesinde DC motoru 1.dereceden bir sistem gibi kabul edebiliriz. Bu durumda, motor için R,L,J,B vs. bütün parametreleri elde etmek yerine deneysel yöntemle 1.dereceden sistemlerin genel transfer fonksiyonundaki ('K/Ts+1' ) K ve T(tau) parametrelerini elde etmek yeterli olacaktır.
Soru nasıl zaten ben de okudum 1.dereceyi indiregenebildiğini de tatmin edici bir deneysel cevap bulamadım.

z

Ben henüz notlarımı arayamadım.

Yalnız deney şöyleydi. Motoru hızlandırıp sonra birden voltajı kesiyordum. (Yanlış da hatırlıyor olabilirim)
Bu andan itibaren açısal hızı shaft encoder sayesinde örnekleyip PCye atıyordum. Yaklaşık 8 bin civarında örnek alıyordum.

Daha sonra PCde bu verilerin hangi exponansiyel denklem grafiği olduğunu for loopu içinde tek tek aratıyordum.
En nihayetinde PC öyle katsayılar buluyordu ki matematiksel elde edilen grafikle deneysel elde edilen grafik nerede ise üst üste çakışıyordu. Bu arayış, o zamanki PC lerle yarım saat falan sürüyordu.

Umarım o notlarımı bulurum.