Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

İlk Kızılötesi Kameramız

Başlatan CoşkuN, 27 Aralık 2012, 12:36:13

CoşkuN

Açıkçası Göktürk-2 başlığındaki tartışmalardan sonra bu konuyu açmaya biraz çekindim. Ama böyle güze haberler paylaşılmalı. İlk kızılötesi kameramız... İnşallah seri üretime geçilşir bir an önce:

"TÜBİTAK'ın desteğiyle geliştirilen minyatür kızılötesi kameralardan Türkiye döviz kazanacak. Boyutları küçültülen ve savunma sanayi dışında kullanıma açılan kameralar, benzerlerinden 10 kat daha ucuza üretildi."

http://www.hurriyet.com.tr/ankara/22238293.asp

berat23

yeni bir haber değil bildiğim kadarıyla

ayhani

İçindeki her bir direnç %100 yerli olmadan inanmam! Vallahi inanamam  ;)
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

mufitsozen

Alıntı YapODTÜ MikroElektroMekanik Sistemler (MEMS) Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde, düşük maliyetli soğutmasız kızılötesi görüntüleme sensörlerini kullanan minyatür kızılötesi kamera modülü geliştirildi. ODTÜ-MEMS Merkezi Başkanı Prof. Dr. Tayfun Akın,

Yahu bu ODTUluler memlekete faydali hicmi birsey yapmiyacaklar! :P
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

skara1214

pişti olmuşuz süper :D. Adamlara helal olsun prototip seviyesini geçip üretim seviyesine geldikleri için
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

ziyaretci

İnşallah işin içine siyaset girmez de bu şekilde devam ederiz. Artık yapalım bir şeyler.

berat23

yıllardır olan birşey diyoruz ama pek anlaşılmıyor galiba.

hiç bilmeyen biri bile bahsi geçen hocaların özgeçmişlerine baksın anlar.

skara1214

Alıntı yapılan: berat23 - 27 Aralık 2012, 17:22:20
yıllardır olan birşey diyoruz ama pek anlaşılmıyor galiba.
hiç bilmeyen biri bile bahsi geçen hocaların özgeçmişlerine baksın anlar.
yani? ne demeye  çalıştığınızı anlamadım eğer yıllar önce böyle birşey üretilmiş ve bizim haberimiz yoksa o zaman sıkıntı bizde haber yapılmış bizde tebrik ediyoruz bunda bu kadar dert edecek ne var?

berat23

Alıntı yapılan: skara1214 - 28 Aralık 2012, 11:18:28
yani? ne demeye  çalıştığınızı anlamadım eğer yıllar önce böyle birşey üretilmiş ve bizim haberimiz yoksa o zaman sıkıntı bizde haber yapılmış bizde tebrik ediyoruz bunda bu kadar dert edecek ne var?

her duyulduğunda şöyle bir durum oluyor,sanki bundan önce yapılmıyordu da artık yapılıyor. bende diyorumki yıllardır vardı,yeni değil.yıllardırda ilk adım diye diye ithal ürünlerle kandırıldık. sonra klasik yavaş yavaş olacak,emeklemeden koşulmaz muhabbetine giriyor biri...bu aynen koşabilen adamı emeklettirip arada bir adım attırmak gibi birşey.

ayrıca bu ilk haberde değil,4-5 sene önce show tv ana habere bile çıktılar.

skara1214

Odtü memste projenin yapılış tarihi yazmıyor siz 4-5 sene önce bu şekilde ürünleşmiş şekilde çıktığına eminmisiniz?İnternettede araştırma yaptım oradada görünmüyor birşey

berat23

şimdi ürün mü olmuş bu sensör?

skara1214

öyle gözüküyor sadece dahada ucuzlaştırmaya çalışıyorlar