Stellaris CCS v5 Sorunları

Başlatan fractal, 28 Aralık 2012, 17:48:06

fractal

yeni proje oluşturuyorum stellaris ware den örnek açıyorum. ama include yaptığım header dosyalarını açamıyor.hata veriyor.include ayarlarını yapmaya çalışıyorum pc yer gösteriyorum yine olmuyor.sorun nedir?
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fractal

netteki örnekler hep launchpad ,geliştirme kiti üzerinden anlatılmış.ben kendi kartımı kullanıyorum ama include ve linker kısmında hangi yolu göstereceğimi bulamadım.dolasıyla aşağıdaki hatayı alıyorum

"example.c", line 3: fatal error #5: could not open source file "header.h"

z

Hiç birşey yapamıyorsan;

"header.h" ı include ederken header.h ın bulunduğu klasörü uzun uzun tanımla.

Syntax nasıldır bilmiyorum. 

#include "C:\TI\xxx\rrr\header.h"  ya da

#include "C:\\TI\\xxx\\rrr\\header.h"  gibi.

fractal

nette lm3s811 li başka bir örnek var led on-off yapma ondaki kodları ekliyorum..örneğin aşağıdaki dosyaları bulamıyor.bakıyorum bendeki pc böyle bir dosya yok.ti klasörünün içinde yok.tek tek baktım..tamam pc de olsa inlude yapıcam ama.neden bende yok.nasıl oluyor anlamadım..
#include "inc/hw_ints.h"
#include "inc/hw_memmap.h"
#include "inc/hw_types.h"
#include "driverlib/debug.h"
#include "driverlib/gpio.h"
#include "driverlib/interrupt.h"
#include "driverlib/sysctl.h"
#include "driverlib/uart.h"
#include "driverlib/pwm.h"
#include "drivers/display96x16x1.h"
#include "driverlib/adc.h"

z

Hatırladım şimdi. TI'ın CMSIS örnekleri için bir kütüphane dizini vardı. Bu  klasör, bir kurulum ardından oluşuyordu. Belki de sen bu kurulumu yapmadın. (Belki sorun bu değil)

Adı ne dersen hatırlamıyorum. Bir ara yükledim sonra da silip attıydım.

Aşağıdaki linkten senin çiple alakalı olanları indirip kurmayı dene.

http://www.ti.com/mcu/docs/mcuorphantoolsw.tsp?sectionId=632&orphantabId=8

Senin çipin tam adı ne?

TI klasörüne baktım diyorsun da;

TI'ın bir projene ait klasoru var bu derleyicinin olduğu klasördeydi yanlış hatırlamıyorsam. Bir de C:\ bir klasör var.

Adları ne dersen hatırlamıyorum. CCS'i bırakıp Keil'e geçtikten sonra alakam kalmadı. Ortada bu klasörler de kalmadı.

fractal

sanırım stellaris ware kurmam gerekli.kendi pc me daha önce indirmiştim.şimdi indirmek istediğimde sayfa hatası veriyor.benim işlemci lm3s5g51.sanırım bunun driverlarını kütüphanesi filan bulsam olucak..

berat23

stelaris ware da projelerin olduğu dizinde drivers klasörü var. eklerkende aynen bu şekilde syntaxı var
#include "driverlib/gpio.h"
gibi

z

Tamam iste, adı aynen buydu. Stellarisware.

TI'ın örnek kodları bu kurulumun yapıldığı klasörlerden bayağı bir ıvır zıvır kullanıyor.

fractal

hocam onu indiremedim ama 10mb bi dosya buldum .onu gösterdim sorun cözüldü.derliyor hata vermiyor.ama bu seferde şu sorun çıktı karşıma
xxx.out Could not open file
neden derlediğini açamasınki..debug yapamıyorum.karta bağlanıyorum xds100 tamam....ama hata veriyor programı yükleyemiyor.kesin bundada basit birşey var..biraz videolara bakayım.
emeklemeden koşmak olmaz tabi..

bu arada sitenizdeki temel fıkraları güzel.ama tabii en komik temel fıkrasını hala bilmiyorsunuz..sıkıcı olmayan bir uslubunuz var..

z

Merak ettim en komik fıkrayı.

TI CCS'le ilk uğraş bende de çok sancılı olmuştu. Bir kere kurduktan sonra tıkır tıkır işler.

XDS100V2 Keil'de çalışıyorsa CCS'le uğraşmana gerek yok.  Ben Keil'i daha çok sevdim.

fractal

şimdi hangisinde daha hızlı olabilirim bilmiyorum.bir ara lpc2103 ile keil kullanmaya çalışmıştım ulink2 yanınca bıraktım.eğer keil daha esnekse ona gecerim farketmez.tabi arada bir yardım edersiniz: :)))) ozaman engin tecrübelerinizden...
sanırım klasör düzeninde bir şeyi bozdum.out dosyasını bir yere atıyor onu bulamıyor sanırım...

1.peynir nerde

2.tokatlancak bayan nerde

3. bu giyotin bozuk..

hangisi olsun?

z

C2x le çalışırken CCS bana yavaş geliyordu. Program resmen kağnı gibi ilerliyordu.

Çoktandır Keil'le çalışmak istiyordum. Stellaris STK alırken CD'yi Keille kullanacağım diye sipariş verdim. O gün bugündür Keil'le devam ediyorum.

Fıkraları arayayım bulurum herhalde. 

Edit: "Tokatlacak bayan nerde" fıkrasını bulamadım.

fractal

umarım fıkrayı bulmuşsunuzdur..
neyse en son problemide aştım.evdeki pc de stellaris ware  vardı.orda hata vermedi.debug yaptım.ancak ne bir osc ayarı yaptım ne başka birşey.sonra led on-off deneme yapayım dedim.yükledim bu seferde har-fatal eror veriyor.adım adım çalıştırırken.

fractal

stellaris içindeki blinky dosyasını açtım orda şu düzenlemeleri yaptım.bendeki pine göre ayarladım.sonra işlemci .h dosyasını benimkine göre değiştirdim.porgramı yükledim .hiç sorun vermeden çalıştırdım ama.tabiki led yanıp sönmedi.bu osc ayarını nerden yapıcam.ve neden orda bir .h dosyası var.netteki örneklerlde bir sürü .h dosyası var.onları eklediğimde .h dosyalrı hata vermiyor ama port yönlerdime açma kapa osc ayarı gibi komutlar çalışlmıyor...işlemci,ye program yüklemeden pini on-off yapabilirmiyim?osc nasıl ayarlarım?