Ynt: ir2104-irf540N half brigde hi mos açmıyor

Başlatan esensoy, 06 Ocak 2013, 00:25:55

esensoy

iyi geceler arkadaşlar,
ir2104 ile half bridge devre üzerine çalışıyorum, bir parti 2104 yaktım çöp oldu, yenileri geldi,
yeni gelenlerde ise hi tarafta ki mos iletime geçmiyor, sebebi ne olabilir?
mosları tek tek 12V motora bağlıyorum, gate i elle tetikliyorum, motoru sürüyor, problem yok,
Motoru normalde 12V a takınca 150mA kadar akım çekiyor,
2104 ler patates midir nedir anlamadım gitti,

bu devre şeması; normalde 10R üzerine diyot, snubber için D-S arasına RC ve diyot ekliyorum ama problem üzerine onları çıkardım,
proteusta ir2104 yoktu, başka bir tane kullandım gösterim için, LIN girişini dikkate almayın,

sarı ir2104 bacak no 2 yani pwm, mavi ise ir2104 bacak no 5,

sarı ir2104 bacak no 7 yani hi, mavi ise ir2104 bacak no 5,

mesaj birleştirme:: 06 Ocak 2013, 01:04:15

Malzemeleri karıştırırken eskilerden bir ir2104 buldum,
borda bunu takınca aşağıda ki gibi sinyaller düzeliyor, motor düzgün dönüyor,
yeni gelen 10 adedin 10 u da problemli, yukarıda en altta ki resminde ki gibi hi mos u açmıyor

En tehlikeli an "zafer" anıdır.

z

C3 ü 100nF yapıp 1N4148'i de bir değiştirmeyi dene.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

esensoy

yok hocam herhangi bir şey değişmedi,

z

Mosları söküp 5 ve 6 yı kısa devre ettiğinde 5 ve 7 den düzgün sinyaller alabiliyormusun?

esensoy

hocam tam cevap yazıyordum elektrikler gitti, neyse çabuk geldi,
konuya dönersek dediğiniz gibi mosların gate uçlarını ir2104 den ayırdım, 10K ile sıfıra çektim,
5-6 kısadevre iken,

çalışıyor dediğim ir2104 ile aynı işlemde ise;

z

Aslını sorarsan geçen ay içinde benim de başıma aynı durum geldi. Her defasında mıncıklarken Moslarım da arızalandı. Kafadan çipi ve Mos'ları değiştirdim. Üzerinde çok durmadım. Sonra aynı durum!!! bir iki kere daha oldu.

Şimdi mesajını görünce acaba işin içinde bit yeniği mi var diyorum.

IR2104'lerin besleme voltajını 15v tuttum. Yüküm de sendeki gibi bağlı değil. Her ne kadar 10..20v deniyorsa da 12v beslemeyi biraz daha artırmayı dene.

Bir ara gene bu problem yüzünden çipin giriş sinyalini 5v yerine 10v'a çıkarmıştım. Bu da iyileşme sağladı.

IR2104 bir şekilde bozuluyor ve elimi çipe yaklaştırdığımda Hdrive katı pis bir şekilde çıkış veriyordu.

Demekki yanlış bir şeyler var ben de sonucu merak ediyorum.

esensoy

girişte ki 7812 yerine 7815 taktım, giriş voltajını da 19V seviyesine çektim, değişiklik yok hocam,
sanırım ir2104ler sıkıntılı, zaten aynı bord dan problemliyi söküp eskiden kalan 1 taneyi takıyorum, düzgün çalışıyor,
malzemeciye bir sorayım bakalım ne diyecek,

pisayisi

ir21xx serilerinde ben hiç sorun yaşamadım, yeterli bir bootstrap kapasitesi ve hızlı bir diyot bağladıktan sonra asla sorun olmaz. ir2104  ü satın aldığınız noktayı değiştirin  ;D Bir de mümkünse entegrelerin çok yakın resmini çekmeniz mümkün mü altlı üstlü olarak hem satın alırken bizlere de tecrübe olsun...
Murat

esensoy

[IMG]http://hizliresimyukle.com/thumb-411786.jpg[/img]
üstte ki tek olan çalışan, altta ki 10 adet çalışmayandır,
@pisayisi, sana denk geldi mi peki hiç bu şekilde problemli olan ir21xx?

z

IR2104 ile sürülen üst mosun source pininde (half bridge çıkışı) negatif voltaj oluşursa (ring ring olayı sonucu vs) ve bunun genliği 8 nolu pindeki voltajla toplandığında 20v'u aşarsa çip bozuluyormuş. Mantıklı.

Sözkonusu bacakda genellikle salınım oluyor ve ben hiç bir uygulamamda IRnin driver tarafındaki beslemeyi zener vs ile sınırlama yoluna gitmedim.
Halbuki bazı tasarımlarda zenerlere rastlıyorum.

M_B

Resimlerden gorebildiğim kadarıyla.
1-2 ve 5 nolu entegrelerin (Sol bastan sayarak ) ust goruntusu hosuma gitmedi.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

z

@esensoy

Sağlam olan çipi söküp 8 ve 6 nolu pinleri arasındaki omajı ölçüp, çalışmayanlarla mukayese edermisin?

Bir de eğer 2. bir 12v güç kaynağın varsa bunu da doğrudan 8 ve 6 nolu pinlere bağlayabilirmisin?

Güç kaynakları birbirinden kesin izole olmalı.

esensoy

doğru mu anladım bilmiyorum ama, ir2104 leri devreden söktüm,
hiç bir bacağı hiç bir yere bağlı değilken;
8 e avometre + ucu, 6 ya avometre - ucu dokundurduğumda omaj göremiyorum,

8e -, 6 ya + değdirirsem dijital avometre (dandini tt t-echni-c my64 model) 2M konumunda iken;
sağlam olan 1,678
diğerleri;
1,630M
1,653M
2,38K
1.630M
1,585M
2,12K
2,95K
1,19K
1.82K
gibi değerler var, ilginç bir şekilde iki seri olarak kilo ohmlar ve mega ohmlar mertebesinde çıkan değerler var,

çıkışı ayrı kaynaktan beslerken 1 den 8 e olan 1n4148 i sökeceğiz değil mi?

z

Evet 1n4148'ü sökebilirsin kalabilir de.

Kilo ohm olanlar bana kalırsa kesin problemli olanlar. Mega ohm olanlar bir şeyler vaadedebilir.