resim işlemede resmi picturebox içine almadan dosyadan pixellerini okuyarak ...

Başlatan forumsad, 06 Ocak 2013, 08:44:32

forumsad

resim işlemede resmi picturebox içine almadan dosyadan pixellerini okuyarak analiz etmek mümkünmü?

elimizdeki resmi analiz etmek için illa picturebox içine almalımıyız?
test.bmp  resmindeki x=10 y=10 pixelin rengini nasıl alabiliriz?

saygılarımla

CoşkuN

forumsad

orayı incelemiştim dikkat ederseniz işlemi formda yapıyorlar picturebox kullanarak

benim merak ettiğim form kullanmadan sadece kod ile resim pixellerini okuyup değerlendirebilir mi?

OG

bmp de belki, çünkü bmp resmin sıkıştırılmamış hali, bmp dosya yapısına bakıp binary data ile olabilir (sanıyorum).

Ama kodlanmış (sıkışmış) jpg, png vs turlerde once pixelleri yerine dağıtmak gerekebilir. (Sanıyorum diyorum varsayım üzerine konuşuyorum, tecrübem yok)

mesaj birleştirme:: 06 Ocak 2013, 12:57:17

bmp ye küçük bir gozatış
16 bit derinlikte hazırlanmış 10x10 pixel bmp dosyası ve binary değerleri

https://hotfile.com/dl/187737455/899fdce/bmp.rar.html
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

leblebitozu

Picturebox ı görünmez yapıp aynı yolla devam etsen olmaz mı?

CoşkuN

Alıntı yapılan: forumsad - 06 Ocak 2013, 12:35:23
orayı incelemiştim dikkat ederseniz işlemi formda yapıyorlar picturebox kullanarak

benim merak ettiğim form kullanmadan sadece kod ile resim pixellerini okuyup değerlendirebilir mi?

Verdiğim kodda örnek fonksiyonların forma bağımlılığı yok. Hatta bildiğim kadarıyla C#'da illa form üzerinde yapman da gerekmiyor bu tür işlemleri. Sonuçta formun kendisi de bir class.
Yapacağın resimi açma, piksellere erişme fonksiyonlarına bakıp bunları nasıl kullanabileceğini öğrenmek. Form olmadan console uygulamasıyla da aynı işlemleri yapabilirsin.