Cortex M3 çipleri STM32F103

Başlatan z, 08 Ocak 2013, 03:19:54

z

Sorunu çözdüm.

Target Utilities ayarlarına gelip

J-link/J-Trace Cortex seçiyoruz.  (Bunu zaten seçmiştim)

Hemen sağında Settingse geliyoruz.

Programming Algorithm yazan çerçeve bende boştu.

Add butonuna basıp listeden STM32F10x Med Density Flash seçtim.

Böylece önceki mesajımda bahsettiğim

No Algorithm found for: 08000000H - 0800025BH

uyarısının nedeni belli oldu.

Bu değişiklikten sonra artık Keilde J-Link ile yeni kartımı debug edebiliyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mcan

Alıntı yapılan: z - 25 Şubat 2013, 17:51:40

Nihayetinde

Error: Flash Download Failed - "Cortex M3" hata mesajını alıyorum.

Eksik bir şey mi yükledim? Flash algoritmalarını bulamıyor.
hocam targt options loader kismindan cipi secin kendisi otomatik algorithm olusturacak.

z

Aynı sorun birazdan evde de çıkacak.

Senin dediğin şekilde nasıl yapacağım anlamadım.

Option for Target'e girdim.

Sonra ne yapacağım?

z

STM32F103 Flash_ACR registerinde

Flash Half Cycle Access bit, enable olsa ne oluyor disable olsa ne oluyor?

mesaj birleştirme:: 27 Şubat 2013, 01:23:11

STM32F103C8 çipinde Boot0 pini var.

Dokümanlarda Boot1 pininden de bahsediliyor. Boot1 pini C8 de yok sanıyorum.

Ancak aldığım 32F103C8 kitinde B0 ve B1 jumperları var. Şema henüz gelmediği için bunların ne olduğundan emin değilim.

Ancak Boot pinleri olma ihtimali yüksek. Boot1 pini bu durumda C8 de varmı yokmu kafam karıştı.

Microxplorer yok diyor.

ErsinErce

http://www.st.com/st-web-ui/static/active/en/resource/technical/document/programming_manual/CD00264852.pdf
Alıntı YapNote: The prefetch buffer must be kept on (FLASH_ACR[4]='1') when using a prescaler different from 1 on the AHB clock.
In case of non-availability of a high frequency clock in the system, Flash memory accesses can be made on a half cycle of HCLK (AHB clock),
the frequency of HCLK permitting (halfcycle access can only be used with a low-frequency clock of less than 8 MHz that can be obtained with
the use of HSI or HSE but not of PLL). This mode can be chosen by setting a control bit in the Flash access control register.
Note: Half-cycle access cannot be used when there is a prescaler different from 1 on the AHB clock.

diyor hocam  :)

http://www.st.com/st-web-ui/static/active/en/resource/technical/document/datasheet/CD00161566.pdf

sf.29 Main function(3) (after reset) kolonunda pb2 boot1 olarak gözüküyor hocam

z

AHB prescaler bende 1, işlemciyi de pll üzerinden 72Mhz de çalıştırıyorum. Bu durumda bu biti 1 yapmamda sakınca varmı?

Aşağıdaki kitim geldi ancak kutudan şema çıkmadı. Adam da ilanda şema verecem dememiş. Mail attım cevap yok.
Bu kitin şemasına ulaşabilen varmı?

http://www.ebay.com/itm/ARM-STM32-M3-Cortex-m3-STM32F103C8T6-Development-Kits-J-LINK-JTAG-USB-TTL-UART-/330834266418?ssPageName=ADME:X:AAQ:US:1123

mesaj birleştirme:: 27 Şubat 2013, 01:43:04

Alıntı yapılan: ErsinErce - 27 Şubat 2013, 01:27:53
sf.29 Main function(3) (after reset) kolonunda pb2 boot1 olarak gözüküyor hocam

İyiki sormuşum. Boot1 pini yoktur diye PCB yi çizdim ve bugünlerde basıma yollayacaktım.

Neyseki Boot0 pini 0 iken  Boot1 pininin 1 yada 0 olmasının önemi yokmuş.

İyi yırttım. Az kalsın paçayı kaptırıyordum.

ErsinErce

prescaler 1 ise disable olması gerekiyormuş ama tersleme durumu var galiba bir kontrol edersiniz hocam

prefetch için hafıza erişim hızını ayarlıyor galiba bu bit, ahb sysclk a eşitse 2 kat hızda erişmeye çalışmak sorun çıkarabilir gibi geliyor

kartın geliştiricisinin adresi;
http://www.canton-electronics.com/arm-stm32-m3-cortexm3-stm32f103c8t6-development-kits-jlink-jlink-ulink-ulink-jtag-usb-ttl-uart-p-410.html
buraya da bir mail atın isterseniz

z

Ebay satıcım da bunlardı. Dediğin gibi şimdi bir de bu maile attım.

Edit: Şemayı yolladılar.

z

Alıntı yapılan: z - 13 Şubat 2013, 10:23:51
STM32F103 de flashın 64 bit olduğunu bilmiyordum.  ART gibi bir donanım olmayınca flashın 32 bit olduğunu düşünüyordum.

Dün dokumanları karıştırırken STM32F103de de ART donanımı olduğunu gördüm. Üstelik 64x2 de Flash prefetch buffer varmış.

Bu durumda 24 Mhz ile Flash'a erişilirken zaten 72Mhz için koşturulacak 4 adet 32 bit kod okunmuş oluyor.

Dolayısıyla komutların 16 yada 32 bit oluşundan bağımsız olarak 72Mhz de 1 komutun işleyeceği kesin olarak garanti edilmiş oluyor.

z

STM32F103C8 için çizdiğim kartta işlemciyi programlamak için SWDIO, SWClk ve Gnd pinlerini herhangi bir pull-up yada pull-down direnci kullanmadan 3 pinlik bir connektore bağladım.  Bu yaptığım bağlantı yeterlimi?

J-Link kullanarak SWD programlama da yapabiliyormuyuz?

Eğer yapılamıyorsa SWD yöntemiyle programlama yapmak için minik bir kart almak istiyorum.  Kart öneriniz varmı?

SWD ile mi daha hızlı programlama yapılabiliyor yoksa UART üzerinden mi?

muhittin_kaplan

Alıntı YapSTM32F103C8 için çizdiğim kartta işlemciyi programlamak için SWDIO, SWClk ve Gnd pinlerini herhangi bir pull-up yada pull-down direnci kullanmadan 3 pinlik bir connektore bağladım.  Bu yaptığım bağlantı yeterlimi?
evet yeterli. Ben Diğerlerini Denemedim Discovery kart üzerindeki Stlink i kullanıyorum.

Mucit23

Alıntı yapılan: z - 01 Mart 2013, 10:09:10
STM32F103C8 için çizdiğim kartta işlemciyi programlamak için SWDIO, SWClk ve Gnd pinlerini herhangi bir pull-up yada pull-down direnci kullanmadan 3 pinlik bir connektore bağladım.  Bu yaptığım bağlantı yeterlimi?

Eğer yapılamıyorsa SWD yöntemiyle programlama yapmak için minik bir kart almak istiyorum.  Kart öneriniz varmı?

Hocam denemedim ama bendeki J link le birlikte yanında şöyle bir aparat gelmişti

image upload

Bunun üzerinde 6 pin ve 4 pin SWD programlama soketleri var.

Ama dediğim gibi şimdiye kadar SWD yi hiç denemedim

Klein

Jlink ile SWD programlama yapabilirsiniz.

mcan

Alıntı yapılan: z - 01 Mart 2013, 10:09:10

Hocam çizdiğiniz karta jtag portu da eklediniz mi?