Elektrogitar - Distortion pedalı

Başlatan z, 12 Ocak 2013, 20:15:05

z

STM32F4 kitime uzun zamandır el sürmüyordum. Gitar siparişini verdim ve bu kiti de tekrardan masama koydum.
Efectler oluşturmak için bu kiti kullanacağım.

Bu konulara çok uzağım ve bazı sorularım olacak.

Elektrogitarlarda kulanılan distortion pedalleri on-off mu çalışıyor yoksa ayakla yapılan baskıya göre farklı mı davranır?

Gitarın bir notasına ait clean sesin, bir de aynı notanın distortion pedalden geçmiş halinin scop görüntüsünü verebilecek olan varmı?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

metaltrrocker

sorduklarınızdan bildiğime cevap vereyim:D
distortion on off olarak çalışıyor.

superconductor

Hocam bende bu ara aynı işle uğraşmak istiyorum.Yakın zamanda gitarla kaydedip scope görüntüleri vermeye çalışırım.Distortion on-off tarzı çalışıyor.Bazen birçok effecti barındıran effect processorlerinde analog gibi çalışan pedalla(expression pedal diye geçer), distortionun gain parametresinide bu analog pedalla ayarlayabiliyorsunuz.Analog pedal kısmı genel amaçlı gibi ister Distortionun gainine atayın ister volume ister echonun süresini ayarlayın.Basit bir distortion pedalı sinüs dalganın tepelerini kırpan birbirine ters polarmada bağlanmış iki diyot
gibi davranıyor.
http://www.geofex.com/article_folders/tstech/tsxtech.gif
Bu resimde Cliping amp olarak kesikli çizgiyle ifade edilmiş.Gain parametresi tepelerin ne kadarının kırpılacağını ayarlıyor.
Daha gelişmiş pedallarda genelde 2-3 tane opamp kademesi oluyor.İlkinin girişi ikincinin çıkışına ondanda üçüncüye gidiyor.ikinci ve üçüncü opamp girişleri doyumdan sonrasını kırptığından ses bozuluyor.Hem lambalı amfiden, hemde zoom gfx-3 processorden aldığım distorted sesleri karşılaştırmam gerek çünkü lambalı amfilerin tepeleri kırpması daha smooth çok daha tatlı sesler elde ediliyor.Belki bir lambalı amfi simülasyonu yapılabilir.

KIRIKDR

Ben geçen ay arkadaşıma YESAROV 5000V distorsiyon pedalı yapmıştım.. On-off buton ile çalışıyor, foot switch de ekleyebilirsiniz normal bir on of swtich de is görüyor devre şeması ekte;

https://hotfile.com/dl/188685830/f507162/YERASOV_5000V.pdf.html

İlgilenen var ise elimde birkaç tane distorsiyon , clean , metal tonlar çıkartan pedal şeması mevcut.. Mail atarsanız yollayabilirim..

z

Arkadaşlar;

Müzik elektroniği bölümümüz bugüne kadar çok bakir kalmıştı. Artık öyle olmayacak.

Şema, kod paylaşmak için burayı kullanalım.

Picproje bundan böyle gitar severleri de kendine çekecek ve onları da elektronikçileştirecek.

metaltrrocker

pt2399 lu bir delay devresi yapmaya çalışmıştım çalışmamıştı bir kenarda duruyor.bu konularla benim de şevkim yerine geldi bendeki efekt şemalarını da dropboxa atıp en kısa zamanda yükleyip burala linkini atarım.saygılar.

superconductor

Pc ses kartını kullanan bir scope programı ile kaydettim bu yüzden pekte iyi değil ama fikir verebilir.Yataydaki kırpılmalar ses kartının filtrelerinden dolayı bozuk görünüyor galiba ama köşelenmeler net görülüyor.
Transistorlu pedal çıktısınıda koyarım yakın zamanda.
sol teli clean
[IMG]http://imageshack.us/a/img338/9117/cleang.jpg[/img]
sol teli lambalı distortion
[IMG]http://imageshack.us/a/img33/5259/distortedg.jpg[/img]
sol teli digital distortion
[IMG]http://imageshack.us/a/img145/714/distortedgfx3g.jpg[/img]

z

Grafikleri alt alta koyunca çok basit bir kırpma olmadığı anlaşılıyor.

Gerçi bu işlemi 2 kanallı scopla yapmak lazım.

Digital distortion'un mantığı belli;

Sinyal eğim değiştirdiğinde diğer alternansa zıpla ve orjinal sinyali burdan devam ettir

superconductor

Hocam elinizde skop varsa sample gönderebilirim.Skop çıktıları birbirleri ile senkronlu değil iki kanal dan birine dist birine clean girerek yapmaya çalışayım.
Yukarıda şemasını verdiğim tarzda pedallarda sadece tek kırpma katı olduğundan basit bir kırpma işleminden başka bişey yapmıyor.Bunu stm ile simüle etmesi zor olmasa gerek bir eşik belirleyip eşik üstündekileri kırpsanız olur gibi.Kırpma katı sayısı arttıkça eklenen harmoniklerde arttığından skopla incelendiğinde anlamlı şeyler çıkmıyor gibi.Örneğin benim tüplü amfinin dist kanalında 5 kat inverting amp var.ilki gitardan çıkan zayıf sinyali yükseltiyor ilk katın çıkışı hala clean.ikinci kattan sonra bozulma başlıyor.Öncelikle tek katlı olandan başlamalıyız bence.
Birde sorum var;ADC ölçümünde ses kaydetmek için pine offsetmi ekleyeceğiz?örneğin girişte sinyal yok iken adc 10 bitse 511 mi vericek?

z

Mümkün olduğunca az devre kurup tüm işi soft halletmek istiyorum.

Aslında distorsiyonu nasıl yaparsak yapalım beklenen etkiyi verecektir. Kimisi daha metal kimisi daha romantik. Büyük olasılıkla da her farklı tasarıma ayrı patent alınmıştır.

STMF4 tam bu işler için.

Elektrogitarda en tiz notanın frekansı nedir? Bu sample alma frekansımızı belirleme açısından önemli.

STM nin ADC si ile hiç uğraşmadım. Max giriş seviyesi ne ise onun tam yarısı kadar DC ofset vereceğiz ve sinyali bunun üzerine bindireceğiz. Buda max ADC değerinin yarısı kadar sayısal değer verecek. STM32F4 10 bitmi 12 Bitmi ona bile bakmadım.

Bir de bana magnetiklerden alınan sinyalin max genliğini söyleyebilecek varmı?

ADC önüne bir preamplifikatör yapmamız gerekecek.

Ben DAC çıkışına gene minik bir amlifikötör (belkide buffer yada zayıflatıcı) ekleyip sesi ya PC ler için yapılmış hoparlorlu amfilerle ya da kulağa tepiştirmeli kulaklıklarla dinleyeceğim.

Tasarımı da buna göre yapacağım.

PC'nin L kanalına clean, R kanalına da distort edilmiş tek bir notayı girip wav formatında kayıt edersen scopta ben de bakabilirim.

FUNKY

z

Örnek açısından iyi. Arada bir takip etmekte fayda var.

Elimdeki STM32F4 atıl durduğu için bu işte değerlendireceğim.

t2

Ziyan oluyor, onunla istesen düz duvara çıkar, uzayda aslan terbiye edersin.

z

Metal müzik kötü ruhun gıdasıdır.

STM32 kiti feda olsun bu müziğe. Gavur DSP feda ediyor bu uğurda.

superconductor

Manyetik genlikleri marka modele göre çok değişken örneğin benimki 390mV..  500mV olan var daha azı var.Max frekansa birazdan bakayım. Klavyede yer almayan ama çıkarabildiğimiz yüksek frekansta sesler var yapay harmonik deniyor(artificial harmonic) en iyisi 16-20khz örnekleme almak