Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

18f46k22

Başlatan xoom, 15 Ocak 2013, 11:56:30

xoom

Arkadaşlar bu 18f46k22 mcu ile USART'tan çıkış alamıyorum.. 18f46k22 üzerinde çift USART barındırgı için extra bir ayara gerek varmıdır? 20mhz  kristal kullanıyorum..
ayarlarım şunlar..
#include <18F46K22.h>
#device adc=16
#FUSES NOWDT                    //No Watch Dog Timer
#FUSES WDT128                   //Watch Dog Timer uses 1:128 Postscale
#FUSES HSH                      //High speed Osc, high power 16MHz-25MHz
#FUSES NOPLLEN                  //4X HW PLL disabled, 4X PLL enabled in software
#FUSES NOBROWNOUT               //No brownout reset
#FUSES WDT_NOSLEEP              //Watch Dog Timer, disabled during SLEEP
#FUSES NOLVP                    //No low voltage prgming, B3(PIC16) or B5(PIC18) used for I/O
#FUSES NOXINST                  //Extended set extension and Indexed Addressing mode disabled (Legacy mode)

#use delay(clock=20000000)
#use rs232(baud=9600,parity=N,xmit=PIN_C6,rcv=PIN_C7,bits=8,stream=PORT1,errors)

Okan AKÇA

önce işlemcinin çalıştıgını görmek icin basit bir test yapın  çalışmaması icin neden yok gibi  #fuse Hs yapın

xoom

İsiste yapıyorum denemelerimi.. HS yapınca "Unknown Keyword"  hatası veriyor.. Osiloskop bağlayınca çıkış göremiyorum.. 2 tane 18f46k22 arasında seri iletişim yapmaya çalışıyorum..

Okan AKÇA

programının tamamını paylaşırmısın ısıste yapıyorsan konfigrasyon ayarlarına gerek yok sadece işlemcinin hızını isiste yazman yeterli osilaskop ile degil virtual terminal

xoom

Osiloskoptada sonuçta sinyali görmem gerekiyor diye düşünüyorum.. Dosya Linkte..
Edit:Link Kaldırıldı..

skara1214

usartla alakalı değil ama device adc=16 demissin bu picte 16 bitlik adc yokki herhalde pic sülalesinde böyle bir pic yok
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

xoom

Adc Kullanmıyorum zaten.. şuan test yapıyorum Gönder/Al işlemi..

Okan AKÇA

bir yerden gönderirken
putc(data);

gider tarafta
data=getch();

hepsi bu

xoom

Verdiğim link'te çıkışta neden birşey okuyamıyorum ?

skara1214

Şimdi denedim proteusta sen nowdt desende mclr ucuna 5 volt bağlamalısn proteusun garipliği bu şekilde çalışıyor

xoom

Hocam Dikkat ederseniz zaten Mclr bacağı 5 volta bağlı..

skara1214

pardon ben kendi kodumda eklememiştim ama su anda deniyorum hiçbir sıkıntı yok çalışıyor.Ya ccs c  sürümünüz eski ben 4.137 kullanıyorum yada proteusunuzda sıkıntı var
#include <18F46K22.h> 
#fuses HSH,NOWDT,NOPLLEN
#use delay(clock=20M)
void main()
{
while(true)
{
output_high(pin_c7);
delay_ms(1000);
output_low(pin_c7);
delay_ms(1000);
}
}

xoom

Hocam Ben başka birşey soruyorum siz başka birşeye yanıt veriyorsunuz sanırım.. 4.mesajda linki bir kontrol edermisiniz.. Tx Bacağından neden çıkan veriyi göremiyorum.. Kodlarım ve Devrem 4.mesajda..
Not: CCS 4.137 benimde.. Protesus 7.10 Kullanıyorum..

skara1214

hocam osiloskopta sinyal alamıyorum demişsiniz ben nerden bileyim sizin tx datasını göremediğinizi baştan sorduğunuz sorularda pici çalıştıramadığınız izlemini var

xoom

Çok Pardon O zaman.. ben 4.Mesajda cyclone programı ve kodları sorunca ekledim..Onun üzerine konuşuyoruz sanıyordum..