Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

pic ile şerit led sürme

Başlatan snansrin, 15 Ocak 2013, 19:35:43

snansrin

konuda da bahsettiğim gibi bana gereken elimde pic 16f628a entegresiyle şerit led sürmek istiyorum ilgilenirseniz çok teşekkür ederim internette aradım bulamadım  :( bir de 16f628a nın kendi osilatörünü nasıl kullanabilirim kristal bağlamak istemiyorum çünkü teşekkürler :)

Eren Eraslan

ledleri dim ediceksen pwm kullanman gerek , öncelikle pwm i öğrenmen lazım sonra mosfet kullanarak ledleri pic ile süreibilirsin
insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

snansrin

teşekkür ederim elinizde devre varsa yayınlayabilir misiniz ?

peko

Burdan bi başla bakalım hayırlısıyla..

http://forum.donanimhaber.com/m_10274191/tm.htm

'**************************************************************** 
'* PROJE ADI : BUTONOKU * 
'* TARİH : 30.12.2005 * 
'* Version : PROJE1 * 
'* Not : PIC 16F628A ENTEGRESİ İLE * 
'* : A PORTUNA BAĞLI LOW AKTİF BUTONLARIN DEĞERİNİ * 
'* : B PORTUNDAKİ HIGH AKTİF LEDLERDE GÖSTERİR. * 
'**************************************************************** 

@ DEVICE pic16F628A, INTRC_OSC_NOCLKOUT 
@ DEVICE pic16F628A, WDT_OFF 
@ DEVICE pic16F628A, PWRT_ON 
@ DEVICE pic16F628A, MCLR_OFF 
@ DEVICE pic16F628A, BOD_OFF 
@ DEVICE pic16F628A, LVP_OFF 
@ DEVICE pic16F628A, CPD_OFF 
@ DEVICE pic16F628A, PROTECT_OFF 

B0 var byte 
TRISB = $00 
TRISA = %11111111 
Pause 500 
CMCON=%00000111 
clear 
TEKRAR: 
PORTB = PORTA 
GOTO TEKRAR 
End
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

Okan AKÇA

led  sürmek icinmi yoksa animasyon yapmak icinmi bir yanlışlık var her halde

snansrin

cyclone ben kodu hazırladım hex dosyasını oluşturdum polis flaşörü yapmak için şerit ledi sürebilen bir devre gerekiyor :S

snansrin

peko teşekkür ederim ama micro c dilinde değil galiba bu kod ?

snansrin

16f628a nın dahili osilatörü için yardım edebilecek kimse yok mu :S çok lazım devreyi geliştirme kartında çalıştırıyorum ama bread board daçalışmıyor lütfen yardım edin

skara1214

ccs c de intrc_io diyip kullanıyorsun
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

snansrin

sağolun galiba micro c ile ilgilenen kimse yok

Firzen

Polis flaşörü için öncelikle şöyle diyeyim devreyi nasıl yapacağını biliyor musun?
yani sonuçta PIC ten 5v gelecek.Ama Şerit LED 12Volt ile çalışacak(Bildiğim kadarıyla?)
Neyse devreyi kurdun varsayalım bunun için mavi ve kırmızı kullanmak için iki tane PIC ucu lazım.
Ben 16F628A ve B portunu seçtim;
Süreyi kendin burada değiştirerek yapabilirsin.
burada önemli olan aslında devrede transistörlü kısmı doğru kurmakta haberin olsun.
void main() {
 trisB.RB6 = 0;
 portB.RB6 = 1;
 trisB.RB7 = 0;
 portB.RB7 = 0;
 while(1)
 {
   portB.RB7 =~ portB.RB7;
   portB.RB6 =~ portB.RB6;
   delay_ms(200);
 }
}
 }

Umarım işine yarar kolay gelsin.
Kararsız...

snansrin

firzen çok teşekkür ederim emeğine ve ilgine sağlık devreyi de oluşturdum elimde  optokuplör vardı onları değerlendirdim devre çalışıyo ama bi dahili osilatörü hala çözemedim çözdüm gibi aslında ama sorun şöyle mclr tuşuna sürekli 5 volt verdi şimdide tekrardan programlıyamıyorum entegreyi kullandığım entegrede pic 16f628a

Firzen

Öncelikle 16f628a da MCLR ye kaç ohmluk direnç bağladın? 1K? 10K?
Bunlardan doalyı oaliblir eğer maz geriliminin üzerinde bir gerilim gelmişse yanmış olabilir.
Şimdi gelelim dahili osilator kavramına.
Normal bir şekilde 4Mhz şeklinde çalışacak biçimde projeyi oluşturdun ve kodu yazdın normal derleniyor bunu biliyorsun.Bundan sonra Project kısmında edit project var tıklayın orada Oscillator kısmı var orada INTOSC = CLKOUT gibi birşey var onu seçin.
ensonda koda alttakini ekleyin. Bu şekilde hatırlıyorum yanlış mı yazdım bilmiyorum umarım işinize yarar.

OSCCON = 0b01100001; //4mhz için.
Kararsız...

snansrin

çok teşekkür ederim entegre aldığımda deniycem şuan deneyemiyorum özür dilerim o mclr pini ne ben direk  volta verdim ama ben trafik smilasyonu yaptığımda  16f628a kullandığımda mclr kullanmadım vede devre çalışıyordu  bunun nedeni nedir ? yani ben mclr takmadığımda devre çalışmazmı osilatör tetikmi almıyor ben bunu anlayamadım bu konuda bayağı yeniyim de kusura bakmayın

snansrin

hocam verdiğiniz kod benim yazdığım kodlarda hata oluşturdu
"0 357 main function is not defined main function is not defined"
hatada şu yazı meydana geldi